امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 23
۰۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108325
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۱:۴۸
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; هفته‌ نامه «کامنتری مگزین» طی گزارشی نوشت: تلاش «اوباما»، رییس جمهور آمریکا در توافق هسته‌ای با ایران ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; هفته‌ نامه «کامنتری مگزین» طی گزارشی نوشت: تلاش «اوباما»، رییس جمهور آمریکا در توافق هسته‌ای با ایران برای کاخ سفید نتیجه‌ای در بر نداشته است و وقتی به موارد اصلی همچون تعداد سانتریفیوژ‌ها و نیز بازرسی‌های بیشتر نظر افکنده می‌شود  آنگاه متوجه خواهیم شد که دو طرف بسیار دور از هم هستند و در همین مسیر باقی خواهند ماند. مقام‌های ایرانی نیز متوجه شده‌اند که با وجود ادعاهای  کاخ سفید، آمریکا ترجیح می‌دهد به توافق بد با ایران دست یابد.

بر اساس این گزارش، وقتی به اقتصاد ایران نگاه می‌شود آنگاه می‌توان درک کرد که این مذاکرات برای ایران نتایج مثبتی داشته است. دولت اوباما طی مذاکرات با کاهش تحریم‌ها 7 میلیارد دلار به ایران اعطا کرد تا آن‌ها را پای میز مذاکره بکشاند که منطقی در پشتش قرار نداشت. اگر نیت ایران تسکین‌های اقتصادی بود که تا این لحظه و حتی قبل از مذاکرات نیز بدان دست یافت.

در واقع باید گفت که نمی‌توان با فشارهای جدید بر ایران به نتایج مطلوبی دست یافت.

کامنتری مگزین در ادامه نوشت: از منظر ایران تصمیم به گفت‌و‌گو تا حصول توافق یک هدیه بود. تنها کافیست به مواردی چون افزایش حجم مبادلات تجاری این کشور که بیش از 136% اعلام شده است یا اشتیاق کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری در ایران  و یا اینکه ایران پذیرای بیش از 300 هئیت تجاری عربی و اروپایی بوده است ، دقت شود.

این نشریه آمریکایی در خاتمه نوشت: بین سال‌های 2000 تا 2005 سطح روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا افزایش یافت و بهای نفت نیز 5 برابر شد و این‌ها موجب شد تا این کشور در زمینه موشک‌های بالستیک و برنامه‌های هسته‌ای سرمایه‌گذاری کند. ایران در حالی‌که به سرمایه‌گذاری در حوزه نظامی، هسته‌ای و برنامه‌های موشکی ادامه می‌دهد ما باید در آینده بهای سنگینی در این زمینه‌ها پرداخت کنیم و نکته جالب توجه این است که ایران برای این پیروزی هیچ چیزی را پرداخت نکرده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار