امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۲:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108345
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۱:۴۸
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار دفاتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «حسن‌بیک عثمان علیف» سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار قرقیزستان در ایران در دیدار ...

به گزارش خبرنگار دفاتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «حسن‌بیک عثمان علیف» سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار قرقیزستان در ایران در دیدار با مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; که روز سه‌شنبه در محل خبرگزاری برگزار شد،با بیان اینکه ایران کشوری کهن و با تمدنی بزرگ است گفت: ما تلاش داریم که ایرانی‌ها و قرقیز‌ها یکدیگر را بیشتر بشناسند چرا که ما نیز مانند ایران تاریخی کهن و قدیمی داریم.

وی با اشاره به سیستم پارلمانی قرقیزستان اظهار داشت: یک سری تغییرات سیاسی در کشور در حال جریان است و تلاش‌هایی را برای رسیدن به امنیت انرژی دنبال می کند، اما برای رسیدن به این اهداف نیازمند همکاری با کشورهای قوی هستیم که مسلماً در این راه ایران یکی از همین کشورهاست.

سفیر قرقیزستان با اشاره به اینکه مردم ایران و قرقیزستان پیرو یک دین هستند گفت: متاسفانه ارتباطات سیاسی بین کشورها چندان قوی نیست و در چنین فضایی روابط مناسب با جمهوری اسلامی ایران برای حل مشکلات‌مان بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه مطمئن هستم که برای کشور 80 میلیونی ایران حل مشکلات کشور 6 میلیونی قرقیزستان چندان سخت نیست، اظهار داشت: منافع و توانمندی‌های ایران این موضوع را اقتضا می‌کند و سیاست متعادل جمهوری اسلامی در 35 سال گذشته در منطقه باعث شده که هیچ نیروی قدرتمندی نتواند خواسته‌های خود را تحمیل کند.

عثمان علیف با ذکر این نکته که تنها کشوری که سیاست خوب و موثری در افغانستان داشته جمهوری اسلامی ایران است یادآور شد: ایران بزرگترین کمک مالی، تجاری و اقتصادی را به افغانستان ارائه می‌دهد و بیش از 5 میلیون مهاجر افغان را میزبانی می‌کند و در شرایط فعلی افغانستان نیز می‌تواند ایفای نقش کند.

سفیر قرقیزستان در بخش دیگر سخنان خود در خصوص اوضاع منطقه گفت: در خصوص سوریه نیز همینطور است و با سیاست و موضع‌گیری ایران، نظام سوریه حفظ شد که در غیر این صورت توازن قوا در سوریه به هم می‌ریزد و ما شاهد بحران در این کشور خواهیم بود.

عثمان علیف با اشاره به اوضاع عراق نیز گفت: علی‌رغم رابطه ایران با رژیم سابق عراق، پس از تجاوز آمریکا به این کشور ایران به تشکیل گروه‌های مختلف در این کشور کمک کرد.

وی با اشاره به تکیه ایران بر توانمندی‌های داخلی خود اظهار داشت: در واقع دستاوردی که امروز پس از 30 سال فشارهای بین‌المللی مشاهده می‌کنیم نشان دهنده پایبندی ملت ایران به ارزش‌های اسلامی خود است.

سفیر قرقیزستان به پتانسیل‌های اقتصادی ایران اشاره کرد و افزود: بسیار خوب می‌شد اگر سرمایه‌گذاری ایران به سمت قرقیزستان می‌آمد. ما در جهان معاصر باید از توان یکدیگر استفاده کنیم.

عثمان علیف در  ادامه سخنان خود با بیان اینکه  قرقیزستان در سیاست خارجی خود چند جانبه عمل می  کند و با در نظرگرفتن ظرفیتهای موجود از منافع ملی خود دفاع می کند، یادآور شد: قرقیزستان در مناسبات خود با  جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر  روابط دوستانه، باورهای مشترک و نبود مشکل در مناسبات فی مابین در پی تقویت روابط تجاری و اقتصادی با تهران می باشد.

وی در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر ایران دارای پتانسیل اقتصادی بالایی است که می تواند از این طریق به حل برخی مشکلات اقتصادی قرقیزستان از جمله در حوزه کشاورزی، فراوری محصولات، توسعه معادن، تقویت ساختارهای حمل و نقل و همکاری در بخش انرژی مساعدت کند.

سفیر قرقیزستان در ایران با ذکر این نکته که دولت و مردم این کشور برای  ملت و انقلاب اسلامی ایران احترام زیادی قائل هستند، تصریح کرد: مردم ایران طی سه دهه گذشته با تکیه بر ارزشهای اسلامی رشد و ترقی خوبی داشته اند.

عثمان علیف اضافه کرد: ایران در مورد چالشهای منطقه ای بویژه در بحث مبارزه با تروریسم و مواد مخدر سیاست های متعادلی را مورد اجرا گذاشته است.

وی در پایان از سیاست تنش زدایی که در حال حاضر از سوی ایران دنبال می شود استقبال کرد و این سیاست را موجب تسهیل در امر تقویت مناسبات ایران و قرقیزستان خواند.

موسوی: ایرانی‌ها در مسافرت به کشورهای آسیای میانه احساس غربت نمی‌کنند

در ادامه این دیدار سید‌نظام‌الدین موسوی مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ضمن قدردانی از سفیر قرقیزستان در ایران در خبرگزاری اظهار داشت: کشورهای برتر حق استثمار سایر کشورها را ندارند و بر همین اساس هم انقلاب اسلامی شکل گرفت.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب اسلامی، آمریکا ایران را به عنوان ژاندارمی برگزید که کشورهای کوچک را از طریق ایران سرکوب می کرد اما انقلاب اسلامی در مقابل نابرابری نظم جهانی رخ داد و باید دانست که کوچکی و بزرگی کشورها نباید باعث زورگویی برخی کشورها شود.

مدیر عامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت: اگر جمهوری اسلامی در جایی حضور پیدا می‌کند به خاطر دفاع از هویت آن ملت‌ها و یا مقابله با مداخله‌گرایی قدرت‌های بزرگی می‌باشد.

موسوی با بیان اینکه تروریسم و افراط‌گرایی محصول سیاست خارجی غرب است یادآور شد: داعش در منطقه جنایات زیادی می‌کند و این جنایات جز در سایه حمایت آمریکا امکان‌پذیر نیست.

موسوی با بیان اینکه ایران ماوراءالنهر و کشورهای آسیای میانه را بسیار نزدیک به خود می‌داند گفت: سابقه تاریخی ملت‌ها بسیار زیاد است و ریسمان محکمی به نام اسلام همه ما را به هم پیوند داده است و ایرانی‌ها در مسافرت به کشورهای آسیای میانه احساس غربت نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مدت‌ها قبل تلاش را برای شناساندن قرقیزستان به ملت ایران آغاز کرده است گفت: از مدتی قبل که مقدمات فعالیت خبرگزاری در بیشکک فراهم شده، این حرکت آغاز شده است.

قمری وفا: اولویت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; تعمیق روابط فرهنگی با کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز است

مرتضی قمری‌وفا معاون خبر پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; نیز در ادامه این دیدار با بیان اینکه ایران کشوری مهم و استراتژیک در منطقه است، یادآور شد: این نقش حیاتی برای سالیان دراز تحت عنوان جاده ابریشم ایفا شده است.

وی افزود: بخش مهمی از ارتباطات اروپا، آمریکا و غرب آسیا با شرق آسیا از طریق ایران انجام می‌شده و بنادر ایران، راه‌آهن ایران و کریدور‌های هوایی آن همگی مکمل این ارتباطات است.

معاونت خبر پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به فرهنگ و تمدن مشترک ایران و کشورهایی همسایه یادآور شد: این موضوع عامل مهمی است تا کشورهای همسایه روابط نزدیکی با یکدیگر داشته باشند.

قمری وفا با بیان اینکه روابط فرهنگی بین ملت‌ها مسیر نزدیکی بیشتر بین کشورها را فراهم کرده است، اظهار داشت: بر همین اساس نگاه ها به دریای خزر به همین روابط مستحکم با همسایگان برمی‌گردد.

وی با اشاره به اینکه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; قصد دارد ندای جمهوری اسلامی ایران را در فضای جهانی اشاعه دهد و بستر فرهنگی مردمی برای ارتباطات بیشتر را فراهم کند، افزود: این خبرگزاری با نگاه عمیق به تحولات توانسته در حدود 20 کشور دنیا دفاتر خبری دایر کند و فعالیت‌های خوبی داشته باشد.

معاون خبر پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به اینکه این خبرگزاری در 20 کشور دنیا نمایندگی دارد، اظهار داشت: اولویت اول خبرگزاری در فضای ارتباطات کشورهای همسایه و پیرامونی است لذا اولویت و سرمایه انسانی خوبی را برای تعمیق ارتباطات رسانه‌ای، فرهنگی با کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز گذاشته‌ایم.

قمری‌وفا با ذکر این نکته که کشورهای مردم سالار نیازمند ارتباطات وسیع بین یکدیگر هستند، گفت: باید بستر‌های فرهنگی رسانه‌ای بین ایران و قرقیزستان را ایجاد کنیم و فراتر از نگاه‌های سیاسی، بستر ارتباطات فرهنگی و انسانی را آماده کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها