امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۴:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108355
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۱:۴۸
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرتضی بانک معاون کل سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری در نخستین همایش ملی نقش تعاونی‌های نسل ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرتضی بانک معاون کل سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری در نخستین همایش ملی نقش تعاونی‌های نسل نوین در توسعه اقتصاد و فرهنگ که صبح امروز (چهارشنبه 12 شهریور ماه) در سالن اجلاس سران اسلامی برگزار شد با گرامیداشت هفته تعاون اظهارداشت: امیدوارم این حرکت بتواند به راه خود ادامه داده و گامی در جهت حضور بیش از پیش تعاونی‌ها در حوزه اقتصاد بردارد.

معاون کل سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری با اشاره به پیشرفت‌های انقلاب اسلامی در طی 35 سال خاطرنشان کرد: با وجود مشکلاتی که انقلاب اسلامی در طی 35 سال با آن روبه‌رو بوده است که هزینه‌های بسیاری را برای کشور به همراه داشته، کشورمان با تکیه بر مدیریت نیروی انسانی و موقعیت ویژه در جهان توانسته است استقلال و شکوفایی را به دست آورده و کشور را به کشوری در حال توسعه تبدیل کند.

بانک ادامه داد: حرکت‌های اقتصادی بسیاری در کشور انجام شده است که اگر جنگ تحمیلی وجود نداشت حرکت‌های اقتصادی ثمر بیشتری را به همراه داشت که یکی از این حوزه‌ها در بخش تعاون است چراکه تعاونی‌ها از جایگاه بالاتری از جایگاه کنونی در کشور برخوردارند و باید به این پرسش در چنین اجلاس‌هایی پاسخ داده شود که چگونه می‌توانیم جایگاه تعاونی‌ها را افزایش دهیم.

وی با اشاره به امکانات موجود در هر کشور در حوزه اقتصاد دولتی و اقتصاد متکی در بخش خصوصی تأکید کرد: تعاونی‌ها در حوزه اقتصاد با مشکلات و فشارهایی روبه‌رو می‌شوند که باید مشکلات خود را برطرف کنند و در این امر باید از بخش دولتی و بخش خصوصی کمک بگیرند.

معاون کل سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری با اشاره به ضرورت مدیریت بخش دولتی و بخش خصوصی در حوزه اقتصاد، تصریح کرد: امکاناتی که بخش دولتی برای کشور و شرکت‌ها به همراه می‌آورد آن است که آنان با در اختیار داشتن قدرت و امکانات می‌توانند به کار خود ادامه دهند و با پشتوانه‌ای که دارند حرکت خود را بیش از پیش جلو ببرند، از سویی، اقتصاد خصوصی نیز به دلیل منابعی که با ابزار مدیریت در اختیار مدیران این حوزه قرار دارد می‌تواند موجب شکوفایی در حوزه اقتصاد شود بنابراین هرکدام از این دو حوزه امکاناتی را در دست دارد که هیچ کشوری نمی‌تواند بدون اتکا به یکی از این دو بخش‌ها به راه خود ادامه دهد.

بانک با بیان اینکه این دو قطب قدرتمند در حوزه اقتصاد می‌توانند با یکدیگر هماهنگ حرکت کنند تا کشور بیشتر بتواند در جهت پیشرفت گام بردارد، تصریح‌کرد: باید زمینه‌هایی فراهم شود تا بتوانیم از این دو قطب اقتصادی استفاده کنیم و تعاونی‌ها می‌توانند از این امر در امور خود استفاده کنند چراکه جایگاه تعاونی‌ها جایگاه بالایی است و آنها می‌توانند نقش بهتری را در کشور ایفا کنند.

وی با انتقاد از اینکه در دولت گذشته به خوبی از منابع بخش خصوصی استفاده نشد، افزود: هیچ کشوری تنها نمی‌تواند متکی به بخش دولتی اقتصاد خود را به پیش ببرد، اما باید بگوییم که حرکت‌هایی که در این حوزه در دولت گذشته انجام شد به خوبی محقق نبود چراکه برای مثال در زمینه سهام عدالت مسائل مبهم و نامشخص است.

بانک با بیان اینکه باید در زمینه تعاونی‌ها فرهنگ‌سازی شود، ‌خاطرنشان کرد: از مهمترین نکات برای توسعه بیشتر این امر فرهنگ‌سازی در این امر است که فرهنگ تعاون و فرهنگ اجتماعی مهمترین موضوعاتی است که باید به آن توجه کنیم.

وی ادامه داد: باید در این زمینه تبلیغات صورت بگیرد هر چند تبلیغات به معنای آن نیست که با امکانات تلویزیونی آن را در رسانه ملی تبلیغ کنیم، بلکه باید روحیه تعاون را بیش از پیش در کشور گسترش دهیم، چرا که فرهنگ تعاون در وجود همه افراد وجود دارد و باید کاری انجام شود تا بتوانیم این حرکت جمعی صورت گرفته و در این زمینه کار شود.

معاون کل سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری با بیان اینکه باید در این زمینه اعتمادسازی شود، خاطرنشان کرد: منافع شخصی که در این زمینه بتواند به منافع گروهی تبدیل شوند موضوع مهمی است که باید به آن توجه کنیم؛ باید از تک‌روی‌ها و حرکت‌های فردی و یگانه جلوگیری کرد تا بتوانیم در این زمینه به پیشرفت برسیم.

وی با بیان اینکه ایجاد فرهنگ تعاون لازمه فعالیت قانونی در این حوزه است، خاطرنشان کرد: یکی از نکات مهمی که باید در این عرصه به آن توجه کنیم آن است که تعاونی‌ها نباید از رانت‌های غیرمرسوم برخوردار باشند، چرا که در این صورت نمی‌توانند منابع خود را ارتقاء داده، روی پای خود بایستند و اگر با امکانات دولتی مدیریت شوند به دلیل محدودیت منابع در این حوزه ممکن است در برهه‌هایی از صحنه اقتصاد کنار روند.

بان ادامه داد:‌ بنابراین باید تلاش شود تا سودآوری در این حوزه صورت گرفته و سرمایه‌گذار و مشارکت‌کنندگان بدون اینکه انگیزه خود را از دست دهند در این بخش فعالیت کنند.

بانک با تشریح راه‌های ایجاد انگیزه برای مدیران دولتی و بخش خصوصی در حوزه اقتصاد خاطرنشان کرد: اگر این حوزه به خوبی مدیریت شود می‌توانیم شاهد پیشرفت‌های جدی در این امر باشیم.

وی در ادامه سخنان خود به نقش آموزش اشاره و خاطرنشان کرد: باید آموزش‌های لازم و اطلاعات کافی در حوزه اقتصادی به تعاونی‌ها داده شود تا ما بتوانیم شاهد گسترش تعاونی‌ها باشیم و امیدوارم نه تنها در تهران بلکه در همه شهرستان‌های کشور این امر گسترش یابد و حرکت جمعی قوی در این حوزه ایجاد شود.

معاون کل سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری با اشاره به نقش آگاهی از حرکت و جهت‌گیری دولت در این حوزه تصریح کرد: دولت تلاش‌های جدی را برای تورم انجام داده است که ثمرات آن اکنون در کشور احساس می‌شود و ما در کنار کنترل تورم برنامه‌هایی در جهت خروج از رکود نیز در دستورکار قرار دارد که طرحی بدین منظور در دستورکار دولت است.

معاون کل سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری با بیان اینکه دولت در نظر دارد صندوقی را با عنوان نوآوری و شکوفایی برای فارغ‌التحصیلانی که در حوزه اشتغال با مشکل جدی روبه‌رو هستند به وجود بیاورد، تصریح کرد: دولت در این زمینه تلاش دارد تا با تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از دانش فارغ‌التحصیلان در این حوزه فعالیت کند که این شرکت‌ها باید دارای سه ویژگی باشند، اول آنکه دانش‌بنیان بوده، به طور کامل خصوصی باشند و تولیدات تجاری داشته باشند که در این صورت این شرکت‌ها می‌توانند در تعاونی‌ها فعال شده و وام‌هایی را با بهره‌هایی کمتر در این زمینه دریافت کنند که امیدواریم با انجام این امر شاهد رشد بیش از پیش حوزه اقتصاد در کشور باشیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها