امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۶:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108385
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
علی باغبانیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افسردگی را طیفی از اختلال دانست که از خفیف یا کج‌خلقی و عدم احساس خوشی تا شدید که فرد در ...

علی باغبانیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افسردگی را طیفی از اختلال دانست که از خفیف یا کج‌خلقی و عدم احساس خوشی تا شدید که فرد در زمینه عملکرد اجتماعی و شخصی خود دچار مشکل می‌شود عنوان کرد.

وی افزود: در شکل خفیف افسردگی که میزان شیوع آن 20 درصد است علایم خفیف‌تر هستند و با فقدان احساس خوشی و لذت خود را نشان می‌دهد.

وی افزود: در نوع شدید که حدود 5 درصد افراد جامعه را مبتلا می کند. فرد مبتلا در زمینه‌های عملکردی اجتماعی و شخصی دچار مشکل می‌شود.

این روانپزشک ادامه داد: وقتی می‌گوییم فردی افسرده است انتظار داریم تا سرش پایین باشد و همزمان اشک بریزد در حالی که در بسیاری موارد فرد افسرده ماسکی بر چهره خود می‌زند.

این روانپزشک گفت: افسردگی در سنین کودکی بیشتر به صورت ناخن جویدن، لکنت زبان، اختلالات رفتاری که به درگیری با اعضای خانواده منجر می‌شود و در نهایت اختلال در عملکرد ذهنی خود را نشان می‌دهد.

وی افزود: در سن نوجوانی نیز مبتلایان بیش از نشان دادن علایم در چهره افسردگی را در شخصیت خود نشان می‌دهد. درگیری‌های مداوم با مدرسه، همکلاسی‌ها، همسایه‌ها و پلیس از جمله این رفتارها است. همچنین گاهی تظاهر افسردگی به صورت مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر است.

این روانپزشک تصریح کرد: گاهی افسردگی در دوران سالمندی به شکل اختلالات شناختی خود را نشان می‌دهد و فرد موقعیت مکانی و زمانی خود را تشخیص نمی‌دهد مثلاً چنانچه فصل، روز و تاریخ را از او بپرسیم قادر به پاسخگویی نیست.

وی اضافه کرد: همچنین تظاهر افسردگی در برخی سالمندان با شکایات جسمی به چشم می‌خورد و علایم افسردگی پشت علایم جسمی پنهان می‌شود. در واقع به جای اینکه چشمان فرد افسرده اشک بریزد قلب او گریه می‌کند متأسفانه برخی به دلیل بی‌توجهی این مشکلات را به جسم سالمند نسبت می‌دهد.

وی افزود: کمردرد، پا درد، سردرد، اختلالات گوارشی مزمن جزو شکایات جسمانی سالمندان مبتلا به افسردگی است که مشخصه آن دیر پاسخ دادن به درمان دارویی است.

این روانپزشک اظهار داشت: در بین نوجوانان و جوانان نیز پرخوری عصبی یکی از علایم افسردگی است شاید بتوان عصبانیت را شایع‌ترین علامت افسردگی دانست که در این حالت فرد کج‌خلق می‌شود و تحمل شرایطی را که در گذشته قادر به تحمل آن بوده است را ندارد.

باغبانیان تأکید کرد: عدم تشخیص به موقع این علایم می‌تواند علاوه بر سخت شدن درمان عواقب خطرناکی مانند آسیب رساندن به خود را نیز در بر داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: کاهش ناگهانی علایم نشان دهنده افسردگی است در اختلال عملکرد نیز گاهی ظاهر شخص مشکلی ندارد اما در کار و روابط بین فردی خود دچار افت عملکرد می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها