امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۵:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108395
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، نهمین همایش ملی سازمانهای غیردولتی ایران با موضوع «تاثیرگذاری سازمانهای غیردولتی در فرایند توسعه کشور و تحقق اهداف سند ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، نهمین همایش ملی سازمانهای غیردولتی ایران با موضوع «تاثیرگذاری سازمانهای غیردولتی در فرایند توسعه کشور و تحقق اهداف سند چشم‌انداز و سیاستهای کلی نظام» از روز گذشته تا 13 شهریور در استان اردبیل با حضور 250 سازمان غیردولتی و کارشناسان و همینطور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، بهمن مشکینی مدیرکل دفترهای سازمانهای مردم نهاد کشور برگزار شد.

در این همایش پروفسور ناصر پارسا پژوهشگر ارشد وزارت بهداشت امریکا و فعال در مؤسسه ملی بهداشت و مرکز سرطان‌شناسی نیز حضور داشت.

وی بیش از 36 سال در وزارت بهداشت امریکا فعال بوده و هرسال برای درمان بیماران سرطانی و خاص به کشور خود ایران اسلامی باز می‌گردد.

پروفسور ناصر پارسا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، به افزایش بیماری سرطان در ایران اشاره کرد و گفت: با همکارانی که در ایران داریم برای علل و کاهش سرطان در ایران اقداماتی صورت گرفته است.

پارسا درباره همایش ملی سازمانهای غیردولتی ایران، اظهارداشت: افرادی که نهادهای مردمی را ایجاد می‌کنند و در نشست‌ها و همایش‌ها از مسئولین دولتی نیز کمک می‌گیرند به دنبال حل معضلات اجتماعی هستند.

وی خاطرنشان کرد: برای نخستین‌بار طی چندسال گذشته مردمی که بنیادهای خیریه و سازمانهای مردم‌نهاد را ایجاد کرده‌اند دور هم جمع شده و به صحبت‌های مسئولین دولت گوش می‌دهند و با آنها گفت‌وگو می‌کنند تا هر دو گروه به نکته قابل تفاهم برسند.

پژوهشگر ارشد وزارت بهداشت امریکا بیان داشت: با تمامی ناهمواری‌های اقتصادی و مشکلاتی که سال‌های گذشته در کشور وجود داشت خوشبختانه سازمانهای مردم‌نهاد توانستند حرف دل خود را به گوش مسئولان برسانند و مطمئناً خروجی این همایش برای پایه‌گذاری اقداماتی بهتر در یکسال آینده مشخص می‌شود.

پارسا یادآور شد: رئیس‌جمهور کشور در صحبت‌های خود ذکر کرده است که به کمک مردم و نهادهایی که مردمی هستند در تمامی سطوح کشور نیاز داریم تا بتوانیم معضلات را حل کنیم چرا که دولت به تنهایی از عهده مشکلات جامعه بر نمی‌آید و باید سازمانهای مردم نهاد به کمک انها بیایند.

به گفته پارسا تنها زمانی به نقطه مطلوب می‌رسیم که اختلاف‌نظرها بین نهادهای دولتی و غیردولتی نباشد و همه آنها در یک تیم و با همکاری نزدیک به ملت ایران که 76 میلیون نفر هستند خدمت کنند و زندگی راحتی را برای این مردم بوجود بیاورند.

وی خاطرنشان کرد: در اینکه مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد و تحریم‌ها نیز مزید بر علت هستند شکی نیست و وقتی که در این شرایط قرار داریم باید همه با هم تعامل و همکاری کنیم تا به اهداف مدنظر برسیم.

پژوهشگر ارشد وزارت بهداشت امریکا بیان داشت: نهادهای دولتی اگر خوب، صادقانه و شفاف فعالیت کنند می‌توانند شهرستان خود، دولت و جامعه را کمک کنند.

وی یادآور شد: ما در کشور 17 هزار NGO داریم که اگر به 76 میلیون نفری که در ایران زندگی می‌کنند تقسیم شوند، سهم هر ایرانی از این NGOها مشخص می‌شود.

پارسا ادامه داد: کمیت سازمانهای مردم‌نهاد نباید مدنظر باشد بلکه مهم کیفیت خدمات‌رسانی آنها است، نباید هرکس برای خود یک NGO درست کند و پس از مدتی غیرفعال شود. افرادیکه در NGOها فعالیت می‌کنند باید دارای دانش، خلاقیت، هدف و دلسوز باشند تا بتوانند به جامعه خدمت کنند.

وی گفت: سازمانهای مردم‌نهادی که دارای کیفیت مطلوب هستند باید آخر سال خروجی خود و اقدامات را به دستگاه‌های ذیربط اعلام کنند.

پژوهشگر ارشد وزارت بهداشت امریکا افزود: ما در جامعه‌ای هستیم که همیشه دچار آسیب دیدگی قرار گرفتیم ولی افراد بزرگی نیز هستند که به کمک می‌آیند و در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اقدام می‌کنند.

وی پیشنهاد داد: ما می‌توانیم دفتر سازمان‌های غیردولتی را در وزارت کشور ایجاد کنیم و از هر سازمان یک نماینده در آن دفتر بعنوان اتاق فکر وجود داشته باشد و زیر نظر وزارت کشور اقدامات انها مورد بررسی قرار بگیرد.

وی گفت: اگر سازمانهای غیردولتی که فعال نیستند منحل شود هیچ عیبی ندارد بلکه باید به سمت کیفیت این سازمانها رفت و مطمئناً دولت نیز از سازمانهایی که فعال هستند و گزارش عملکرد ارائه می‌دهند حمایت می‌کند.

پارسا افزود: باید تمام مشکلات جامعه و معضلات در لیست مشخصی آورده شود و این لیست به سازمانهای مردم‌نهاد ارائه شود تا هرکدام از آنها گوشه‌ای از کار را برای حل معضلات و مشکلات بر عهده بگیرند.

وی یادآور شد: مطمئناً راه نجات جامعه در دستان خود مردم است نه دولت و باید سازمانهای مردم‌نهاد فعال‌تر شوند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر پیش‌نویس قانون جدید سازمانهای مردم‌نهاد گفت: ما باید برای شروع هر اقدامی در مرحله نخست آسیب‌شناسی کنیم و کمبودهای جامعه شناسایی شوند، مطمئناً قانون جدید می‌تواند در تسهیل امور مربوط به سازمانهای مردم‌نهاد نقش موثری داشته باشد.

پروفسور پارسا افزود: اگر 3 گروه رسانه، دولت و سازمانهای مردم‌نهاد با هم نزدیکتر شوند و همکاری و تعامل بیشتری داشته باشند مطمئناً مشکلات سریع‌تر حل می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها