امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۲۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1084
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۲۹
تعداد بازدید: 259
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، روز سه‌شنبه هفته گذشته ( 20 فروردین) زلزله ای به بزرگی 6.1 درجه در مقیاس ریشتر استان بوشهر را ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، روز سه‌شنبه هفته گذشته ( 20 فروردین) زلزله ای به بزرگی 6.1 درجه در مقیاس ریشتر استان بوشهر را لرزاند. مرکز این زمین لرزه شهر کاکی در استان بوشهر گزارش شد.

پس از وقوع این زلزله کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نشستی اضطراری در ریاض، پایتخت عربستان سعودی برگزار کردند.

در این نشست اعضای شورا از آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای خواستند  تا با اعزام گروهی از کارشناسان به نگرانی ها در مورد نشت احتمالی مواد رادیو اکتیو از این نیروگاه رسیدگی کنند.

این در حالی است که محمد احمدیان معاون رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم، با تاکید بر این که نیروگاه بوشهر با توان مقاومت در برابر زلزله‌ای به قدرت حداقل 8 ریشتر ساخته شده است، تبلیغات سوء برخی کشورها در مورد نگرانی‌ها از ایمنی این نیروگاه را بی‌اساس دانست.

در این راستا مهدی سنایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس در خصوص نشست شورای همکاری خلیج فارس، عنوان کرد که این نشست بیشتر سیاسی است تا این که یک گردهمایی برای بررسی زوایای فنی این نیروگاه و میزان مقاومت و استاندارد بودن آن مقابل زلزله باشد.

وی افزود: اگر واقعا سیاسی نبود این موضوع می‌توانست از طریق مکاتبه و مذاکره با ایران و سازمان انرژی اتمی پیگیری و بررسی شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که اگر چه برگزاری این نشست ناشی از نگرانی کشورهای عضو شورای خلیج فارس بود، تصریح کرد: در شرایط حاضر به خاطر دامن زدن قدرت‌های بیگانه به مناقشات بین ایران و کشورهای عربی این نشست بیشتر سیاسی محسوب می شود و یک نوع موضع گیری در بحث پرونده هسته ای ایران به شمار می رود در حالی که این نیروگاه از سوی ایران و پیمانکار روس به جهت مقاومت برابر زلزله آزمایش شده است.

سنایی افزود: هم مقامات سازمان انرژی اتمی ایران و هم پیمانکار روس صراحتا و رسما اعلام کرده‌اند که این نیروگاه مقاومت کافی مقابل زلزله را دارد و استاندارد است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: همزمان با برگزاری نشست شورای همکاری خلیج فارس و پس از وقوع زلزله بوشهر پیمانکار روس اعلام کرد که این نیروگاه مشکلی مقابل زلزله ندارد.

وی با بیان این که به هر حال نمی توان جلوی حوادث طبیعی را گرفت و نیروگاه‌ها به هر شکل با این مسئله روبرو هستند مثل نیروگاه اتمی ژاپن که با سونامی مواجه شد تصریح کرد: این که برخی رسانه های غربی نیروگاه بوشهر را به نیروگاه چرنوبیل شبیه سازی می‌کنند اقدامی بی پایه و اشتباه است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص امکان عضویت ایران در کنفرانس بین‌المللی ایمنی هسته‌ای تصریح کرد: این موضوعی است که قابل بررسی است و از طرف ایران نیز نفی نشده است.

وی در این خصوص که آیا مجلس در این مورد طرح یا برنامه دارد گفت: این امر ارتباطی به مجلس ندارد و یک مسئله فنی است و سازمان انرژی اتمی در چارچوب ارتباطی که با آژانس بین المللی انرژی اتمی دارد می تواند به آن بپردازد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها