امروز : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۱۳:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108412
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، در ایام آغاز به کار دولت یازدهم خبری منتشر شد که مورد اعتراض جمع زیادی از فعالان و کارشناسان حوزه زنان و خانواده قرار ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، در ایام آغاز به کار دولت یازدهم خبری منتشر شد که مورد اعتراض جمع زیادی از فعالان و کارشناسان حوزه زنان و خانواده قرار گرفت، این خبر مبنی بر ابلاغ بخشنامه‌ای بود که بر اساس آن پست مشاور امور بانوان در دستگاه‌ها حذف می‌شد.

به دنبال انتشار این خبر شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در سخنانی تصریح کرد این ابلاغ به معنای حذف پست مشاوران امور بانوان در دستگاه ها نیست و از تمام دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها خواسته شده است برنامه خود را برای این حوزه ارائه دهند.

وی همچنین با تأکید بر اینکه معاونت امور زنان ریاست جمهوری مسئولیت تصدی گری و اجرا ندارد از مشاوران امور بانوان دستگاه‌ها به عنوان بازوان اجرایی معاونت یاد کرده است.

اما در چنین شرایطی که هنوز تمام دستگاه‌ها پست مصوب و تعریف شده‌ای در حوزه زنان و خانواده ندارند، بازوان اجرایی معاونت در این سازمان‌ها چه کسانی هستند؟

براساس گزارشی که از سوی معاونت امور زنان ریاست جمهوری منتشر شده است کلیات وضعیت مشاوران و تشکیلات دفاتر امور زنان و خانواده دستگاه‌های اجرایی به این شرح است.

در 6 سازمان مشاور امور بانوان حکم مصوب دارد و در 13 سازمان مشاور با حکم داخلی مشغول به فعالیت است. در 6 سازمان حکم نماینده یا کارشناس را دارند، در 9 سازمان تشکیلات مصوب در این حوزه وجود دارد و 10 سازمان نیز شرح وظایف مشخصی برای حوزه زنان و خانواده تدوین کرده‌اند.

براساس این گزارش در 27 دستگاه مشاور امور زنان وجود ندارد و در این دستگاه‌ها تشکیلاتی نیز با نام امور زنان و خانواده مصوب نشده است و در 28 دستگاه شرح وظایف مشخصی در این حوزه وجود ندارد و 7 دستگاه نیز پاسخ‌های خود را به معاونت امور زنان ریاست جمهوری ارسال نکردند.

وزارت آموزش و پرورش، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان ثبت‌احوال کشور، مرکز آمار ایران، ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، سازمان بهزیستی، سازمان هواپیمایی کشور و وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هایی هستند که در این سازمان‌ها مشاور امور بانوان با حکم و ابلاغ داخلی مشغول فعالیت است.

بر اساس این گزارش، وزارت امور اقتصاد و دارایی، سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، معاونت اجتماعی ناجا، ارتش جمهوری اسلامی ایران و سازمان تامین اجتماعی نماینده‌ای با حکم داخلی در حوزه زنان و خانواده مشغول به فعالیت است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان انتقال خون ایران، سازمان تعاون روستایی، سازمان ملی بهره‌وری از جمله دستگاه‌هایی هستند که پست مشاور امور بانوان ندارند و یا در دولت‌های گذشته داشته‌اند و در دولت کنونی این پست حذف شده است.

در وزارت دادگستری و وزارت مسکن و شهرسازی در دولت جدید حکمی در حوزه مشاور امور زنان و خانواده ابلاغ نشده است و ابقاء آنها به صورت شفاهی انجام شده است.

در سازمان نهضت سوادآموزی مشاور دستگاه با حفظ سمت کار امور زنان را نیز انجام می‌دهد و در بانک مرکزی جمهوری اسلامی خانمی با سمت مدیر امور اجتماعی و رفاهی مسئولیت امور زنان را نیز برعهده دارد، در سازمان حسابرسی شخصی با سمت مدیر مسئولیت امور زنان را نیز برعهده دارد اما مشاور امور بانوان در این حوزه وجود ندارد.

در وزارت نیرو، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان اوقاف و امور خیری، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان تعزیرات حکومتی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، جمعیت هلال احمر، سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، مشاور امور زنان با حکم مصوب مشغول به فعالیت است و در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز سرپرست امور زنان و خانواده وجود دارد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار