امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۱:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108418
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
بهمن مشکینی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس درخصوص وضعیت سازمان‌های غیر دولتی مردم نهاد در کشور اظهار داشت: در حوزه فعالیت‌های تشکل‌های اجتماعی به ...

بهمن مشکینی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس درخصوص وضعیت سازمان‌های غیر دولتی مردم نهاد در کشور اظهار داشت: در حوزه فعالیت‌های تشکل‌های اجتماعی به آئین‌نامه مصوب دولت در سال 1384 استناد می‌کنیم و همچنان با این موضوع مواجهیم که تشکل‌ها دارای مجوز از دستگاه‌های متفاوت هستند که به همین دلیل نمی‌توان آمار دقیقی را از تعداد آنها منتشر کرد.

وی ادامه داد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته حدود 10 هزار تشکل غیر دولتی که دارای مجوز و یا بدون مجوز هستند در کشور فعالیت می‌کنند ولی سازمان‌های مردم نهادی که از وزارت کشور مجوز دریافت کرده‌آند حدود 5 هزار تشکل در سراسر کشور می‌شوند.

مشکینی در خصوص نظارت بر این سازمان‌ها و ارائه مجوز توسط یک دستگاه اظهار داشت: در کشور دو دستگاه دولتی هستند که به استناد قوانین سالیان گذشته مجوز سازمان‌ها و تشکل‌ها را ارائه می‌کنند.

مدیر کل دفتر سازمان‌های مردم نهاد وزارت کشور گفت:‌وزارت کشور بر اساس آئین‌نامه‌های دولت مجوزهای لازم برای تشکیل سازمان‌های مردم نهاد را صادر می‌کنند و ما برای تسهیل در امور و شفاف‌سازی نیاز به یک قانون جامع در حوزه سازمان‌های غیر دولتی داریم.

مشکینی بیان داشت: ما باید علاوه بر توسعه و حمایت از این سازمان‌ها برای حفظ و صیانت از آنها نظارت نیز داشته باشیم که در حال حاضر نظارت‌ها بر سازمان‌های مردم نهاد از طریق استان‌داری‌ها و فرمانداری‌ها انجام می‌شود.

وی گفت: تخلف‌های تشکل‌ها و سازمان‌های غیر دولتی بسیار اندک است و اگر فعالیت‌ها در سازمان‌های غیر دولتی بیشتر و پررنگ‌تر شود بهتر می‌توان نظارت کرد.

مدیر کل دفتر سازمان‌های مردم نهاد وزارت کشور گفت: پیش‌نویس قانون جدید سازمان‌های غیر دولتی با توجه به تجربیات گذشته و جهانی تهیه شده است و با دستگاه‌های اجرایی نیز مورد بررسی قرار گرفته و نظرات تشکل‌های غیر دولتی نیز در این خصوص اخذ شده است بنابر این پیش‌نویس قانون سازمان‌های غیر دولتی به زودی آماده و به دولت ارائه می‌شود و پس از تصویب دولت به مجلس ارسال خواهد شد.

وی گفت: در قانون سازمان‌های مردم نهاد تشکل‌های محلی نیز پیش‌بینی شده است که فرایند تشکیل آن در 24 ساعت اتفاق می‌افتد. تشکل‌های فرامحله‌ای نیز در یک فرآیند ساده و تسهیل شده قرار گرفته است  و ما در قانون هیچ بهانه‌ای برای ندادن مجوز نداریم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها