امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108463
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار سیاست‌خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نصیر احمد نور سفیر جمهوری اسلامی افغانستان امروز (چهارشنبه) در تهران به مناسبت نو و

به گزارش خبرنگار سیاست‌خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نصیر احمد نور سفیر جمهوری اسلامی افغانستان امروز (چهارشنبه) در تهران به مناسبت نو و پنجمین سالگرد استرداد استقلال ملی افغانستان با بیان اینکه افغانستان‌ در دوره‌های مهم در تاریخ و تمدن بشری نقش داشته و اندیشمندان نام‌آوری را به جهان تقدیم داشته است، گفت: مرد و زن افغانستان با شیوه‌های مختلف استقلال و آزادی خود را با پایمردی و ایستادگی به دست آورده و در این راه فجایع مختلفی را متحمل شده است.

وی افزود: مبارزات استقلال‌خواهانه ملت افغان منجر به پایان امپراتوری‌ها شده است و امسال ما سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری را در افغانستان برگزار کردیم.

احمدنور اظهار داشت: در دور اول و دوم انتخابات ریاست جمهوری اخیر مردم افغانستان مشارکت بالایی داشتند و تهدیدهای گروه‌های تروریستی و شرایط نامناسب جوی هم منجر به عدم حضور آنان نشد و ملت افغانستان به تروریسم و خشونت و حامیان بیرونی آن پاسخ منفی دادند.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران خاطرنشان کرد: کشورهایی که دهها سال تجربه دموکراسی را پشت‌سر گذاشته‌اند می‌بینیم که بعضی از انتخابات آنها همراه با کشته‌ها و مجروح‌های فراوانی برگزار می‌شود اما در انتخابات افغانستان نه تنها میان هواداران کاندیداهای متعدد حتی مشاجره‌ای صورت نگرفت بلکه مجروحی هم در بر نداشت و ما با رفتارهای سیاسی خود راه صد ساله را در چند سال پیمودیم.

احمد نور تصریح کرد: اجتماعات بزرگ و چند صد هزار نفری هواداران در انتخابات ریاست جمهوری در شرایط مسالمت‌آمیزی برگزار شد و این در حالی است که در برخی کشورها انتخابات با خشونت برگزار می‌شود.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران گفت: رسانه‌های افغانستان و نهادهای جامعه مدنی و احزاب و تشکل‌های سیاسی نقش بسیار درخشانی را در انتخابات ریاست جمهوری داشتند.

وی افزود: افغانستان با کمک جامعه بین‌المللی در بیش از یک دهه گذشته دستاوردهای چشمگیری داشته است و در حال حاضر بیش از 11 میلیون دانش‌آموز که 40 درصد آنها دختر هستند به مدرسه می‌روند ضمن اینکه بیش از 70 درصد از مردم افغانستان به خدمات دسترسی پیدا کردند و بیش از 20 میلیون نفر از مردم افغانستان از تلفن همراه و اینترنت استفاده می‌کنند.

احمد نور گفت: بیش از 80 شبکه تلویزیونی و 220 ایستگاه رادیویی و بیش از 600 نشریه چاپی در افغانستان مشغول فعالیت هستند و براساس گزارش بانک توسعه آسیایی افغانستان در سال 2012 میلادی دارای رشد اقتصادی معادل 11.9 درصد بوده است.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران اظهار داشت: جمهوری اسلامی افغانستان برای تحکیم و توسعه روابط متقابل دوستی با همسایگان و جهان اهمیت فوق‌العاده‌ای قائل است.

وی اظهار داشت:‌ در حال حاضر پرچم افغانستان در 70 کشور جهان در حال اهتزاز است.

نصیر احمد نور در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران از مهم‌ترین دوستان افغانستان بوده، هست و خواهد بود و پیوندهای یگانگی مردمان دو کشور در اعماق تاریخ ریشه دارد.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران خاطرنشان کرد: روابط و همکاری‌های ایران و افغانستان در زمینه‌های، سیاسی، اقتصادی، علمی، فرهنگی و امنیتی روبه جلو و در حال گسترش است و در طول یک دهه گذشته رؤسای جمهور دو کشور حداقل سالی یکبار در تهران یا کابل با هم دیدار داشته‌اند و دهها هیئت رسمی بین دو کشور در حال رفت و آمد هستند.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی افغانستان از کشور دوست و برادر خود جمهوری اسلامی ایران سپاسگزار است.

احمد نور گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران در روزهای دشوار در کنار ملت و دولت افغانستان ایستاده و از ما حمایت کرده است و بیش از سه دهه است که میزبان مهاجرین افغانستان بوده و می‌باشد.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران خاطرنشان کرد: افغانستان در 12 سال گذشته شاهد حضور در عرصه همکاری‌های بین‌المللی بوده است و در سال‌های 2015 تا 2024 حضوری قوی به نفع منطقه و جامعه بین‌المللی خواهد داشت و این دهه تحول مرحله جدیدی از همکاری و مشارکت جامعه بین‌المللی با افغانستان است.

وی افزود: مرحله‌ای که توانمندی‌های جامعه جهانی صرف آموزش کادرهای افغانستان خواهد گردید و افغانستان مراحل خودکفایی را با اتکا به منابع طبیعی خود خواهد پیمودند.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران اظهار داشت: جمهوری اسلامی افغانستان از کمک‌های بین‌المللی جامعه جهانی برای مبارزه با تروریسم سپاسگزار است و ما به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ادامه خواهیم داد و این روابط در راستای منافع متقابل خواهد بود.

احمد نور گفت: افغانستان تقریباً در همه سازمان‌های منطقه‌ای عضویت دارد.

وی افزود:‌دولت افغانستان به صلح به عنوان یک آرمان و هدف اعتقاد دارد و از امکانات ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای دستیابی به صلح استفاده خواهد کرد.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران در پایان تصریح کرد: اعتقاد داریم که افغانستان با کمک همسایگان منطقه‌ای و جامعه بین‌‌‌المللی به کشوری امن، با ثبات و مرفه و ایستاده روی پای خود تبدیل می‌شود و عامل صلح در منطقه و بین‌الملل شناخته خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها