امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۹:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108500
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روز گذشته جمعی از خبرنگاران حوزه چاپ به همراه محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روز گذشته جمعی از خبرنگاران حوزه چاپ به همراه محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از چاپخانه شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران، چاپخانه رسام نگار جاوید و مجتمع چاپ مسعود مارک بازدید به عمل آوردند.

یکی از بزرگ‌ترین چاپخانه‌های کشور، چاپخانه شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران است که در تاریخچه این چاپخانه باید گفت که پس از واگذاری حق نشر اسکناس به بانک ملی ایران، تشکیلات محدودی برای چاپ تاریخ انتشار بر روی اسکناس‌ها پدید آمد. این تشکیلات به موازات تحول و توسعه بانک ملی ایران، تکامل یافت و به «چاپخانه بانک ملی ایران» معروف شد.

این چاپخانه که در سال 1317 هجری شمسی با نام «بنگاه چاپخانه» تأسیس شده بود، به تدریج به یکی از معتبرترین چاپخانه‌های کشور خاورمیانه تبدیل شد. در این چاپخانه، علاوه بر ارائه خدمات چاپی به سازمان‌های دولتی، نیازهای چاپی شعبه‌های بانک ملی ایران نیز در سراسر کشور رفع شد.

بنای ساختمان چاپخانه بانک ملی ایران که توسط فرانسوی‌ها طراحی و ساخته شده بود، در سال 1319 هجری شمسی به اتمام رسید.

این چاپخانه به تناسب تحولات جهانی در فناوری چاپ و به موازات تنوع نیازهای چاپی در کشور، دچار دگرگونی و تحول شد.

در سال 1376 هجری شمسی به دلیل تقاضای فراوان و حجم بالای سفارش‌های چاپی ساختمان جدید چاپخانه که در این زمان با نام «شرکت چاپ بانک ملی ایران» به کار خود می‌پرداخت، با زیر بنای 16 هزار متر مربع در کیلومتر 18 بزرگراه شهید لشگری در جاده مخصوص کرج احداث شد و در سال 1379 هجری شمسی در زمینی بالغ بر 49500 مترمربع توسعه یافت.

شرکت چاپ ملی ایران در سال 1379 هجری شمسی به منظور ایجاد امکان نشر کتاب و مجله، مجوز نشر را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد و به «شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران» تغییر نام یافت.

از مجموعه فعالیت‌های تحقیقاتی که در راستای توسعه برای حوزه‌های مختلف شرکت در دست اقدام است، می‌توان به فن‌آوری و جنبه‌های کاربردی اشاره کرد.

زیر مجموعه بخش فن‌آوری مواردی همچون شخصی‌سازی، جک بالابر بغل برش، ارتقاء امحاء صنعتی، صحافی مجله، چاپ دیجیتال، ناوگان حمل و نقل، اسکرچ محصولات امنیتی، چاپ رمز و پاکت‌گذاری کارت، ماشین روزنامه، پلیت ستر امنیتی، ماشین‌آلات تکمیلی شخصی‌سازی، یونیت ششم ماشین رول، سیستم شماره زنی نوین، پاکت‌سازی، تجهیز آزمایشگاه، روش‌های نوین کنترل تردد، یونیت وارنیش ماشین چاپ افست خشک، تحقیق و بررسی در مورد افزایش توان تولیدات کارت هوشمند، چاپ سیلک اسکرین و دیجیتالایز کردن اسناد، است.

در بخش جنبه‌های کاربردی نیز می‌توان به شخصی‌سازی انواع کارت هوشمند و اعتباری، افزایش سرعت کار و جلوگیری از آسیب نیروی کار، افزایش سرعت امحاء و افزایش سطح امنیت، افزایش کارایی ماشین روزنامه، افزایش توان چاپ چهار رنگ و متغیر، سامان‌دهی سیستم جابجایی کالا، افزایش توان و بهره‌وری تولید محصولات امنیتی، رفع نیاز بانک ملی به کارت‌های بانکی، جلوگیری از انتشار گازهای آلاینده، ایجاد توانایی در تهیه پلیت اوراق بهادار با دقت بالا، ایجاد توان، افزایش تعداد رنگ‌های چاپی ماشین، افزایش توانایی چاپ شماره‌های متغیر، ارتقاء کیفی و ایجاد تنوع محصولات پاکتی شرکت، افزایش توان کنترل کیفی محصولات و مواد اولیه، به روز کردن روش‌های کنترل تردد، ایجاد قابلیت چاپ خاص در تولیدات، افزایش توان تولید کارت هوشمند، افزایش توان شخصی‌سازی کارت‌های هوشمند، امکان انجام چاپ‌های خاص و ایجاد تنوع تولید و اسکن اسناد بانکی، اشاره کرد.

در حاشیه مراسم بازدید از شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران، رضا منصوری رئیس این شرکت، بیان داشت: شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران بدون تردید یکی از بزرگترین و مجهزترین چاپخانه‌های امنیتی در سطح خاورمیانه است.
 
 
*منصوری: این شرکت یکی از مجهزترین چاپخانه‌های خاورمیانه به شمار می‌رود

وی با بیان اینکه شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران یکی از مجهزترین چاپخانه‌های خاورمیانه به شمار می‌رود، گفت: این چاپخانه به‌ عنوان یک مؤسسه عظیم در زمینه اسناد و اوراق امنیتی و بهادار، در تولید کیفیت به غیر از کمیت، واقعاً استثنی و بدون رقیب است.

منصوری ادامه داد: این شرکت بیش از 4 هزار نوع کالای امنیتی و بهادار را تولید می‌کند که اگر بخواهیم به همه آنها بپردازیم، شاید ساعت‌ها و روزها زمان بطلبد. بانک ملی ایران از بدو تولد، چند دستگاه جانبی صنعت چاپ تهیه کرده بود و به کارهای عادی خود می‌پرداخت که به تدریج به خاطر گستردگی شعبه‌ها و استقبال مردم و نیاز به فعالیت چاپی کشور، سال 1310 دو دستگاه ماشین چاپ از کشور آلمان خریداری کرد و کارشناس و کاربر این ماشین‌ها از همان کشور به استخدام بانک ملی ایران در آمدند.

* تأثیر جنگ تحمیلی در عملکرد شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران

وی افزود: به دلیل توسعه کالاهای امنیتی در کشور، سال 1315 نیاز به یک چاپخانه اختصاصی احساس شد و از سال 1315 لغایت 1317 یعنی در عرض 32 سال و چند ماه به کمک تیم فنی _ مهندسی از کشور فرانسه، اولین چاپخانه بانک ملی در خیابان فردوسی به اسم «بنگاه چاپخانه ملی» تأسیس شد. آن هم با توجه به اینکه بانک مرکزی را نداشتیم و حق نشر اسکناس با بانک ملی بود، یک تشکیلات محدودی برای درج سریال بر روی اسکناس‌هایی که در خارج از کشور منتشر و آماده می‌شد، مهیا شد.

رئیس شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران بیان کرد: از همان ابتدای تأسیس چاپخانه تا پیروزی انقلاب اسلامی، بسیاری از فعالیت‌های چاپی حکومت و دولت و بسیاری از ارگان‌های دولتی، نظامی، اقتصادی و سیاسی به عنوان یک وظیفه و رسالت به این شرکت سپرده شد.

وی اضافه کرد: بعد از ماجراهای جنگ تحمیلی وقفه‌هایی را در این مهم ایجاد کرد. در سال 1370 سیستم حروف‌چینی سنتی این شرکت به حروف چینی مدرنیزه و تقریباً امروزی تبدیل شد در آن دوران از دانش روز دنیا بهره‌مند و در نتیجه این چاپخانه را به دستگاه‌های مجهز و مدرن مجهز کردیم.
 
 
منصور عنوان کرد: تا سال 1379 پیشرفت‌های خوبی در شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران حاصل شد تا اینکه کمک‌ها و یاری که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتند، توانستیم مجوز نشر را هم دریافت کنیم و در نهایت شرکت چاپ بانک ملی ایران به شرکت چاپ و نشر تبدیل شد. سال 1380 به عنوان نخستین چاپخانه کشور، گواهینامه مدیریت کیفیت را از کشور انگلستان دریافت کردیم و از همان موقع تمام سیستم‌های مدیریت، اموال، دارایی‌ها، تولید، تدارک اعم از خرید و فروش به صورت روشمند و فعال پیاده و اداره شد و مأموریت خود را افزایش رضایت مشتری، کاهش ضایعات، ارتقاء و بهره‌وری از نیروهای انسانی قرار دادیم و به توفیقات خوبی دست یافتیم.

وی افزود:از سال 1379 مرحله دوم در زمینی بالغ بر 49 هزار و 500 متر مربع شروع کردیم و توفیق پیدا کردیم، اولین و کامل‌ترین خط تولید کارت‌های اعتباری را راه‌اندازی کنیم که از همان ابتدا که این راه اندازی شد بسیاری از نیازهای کشور در این حوزه به ویژه کارت‌های اعتباری از جمله کارت‌های تردد، کارت‌های اعتباری بانکی و مخابراتی را شروع کردیم و توفیق تا جایی ادامه پیدا کرد که در حال حاضر این زمینه در کشور ما وجود دارد تا کارت‌های ملی کشور که به عنوان یک طرح عظیم و بزرگ مطرح است، قراردادی که منعقد شد در همین جا آماده شود برای 72 میلیون شهروند، کارت اعتباری صادر شود.

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران گفت: از سال 1383 به بعد ما هیچ وقفه در توسعه و گسترش فعالیت‌هایمان نداشتیم و با تلاش‌های شبانه‌روزی و مطالعات اصولی و استفاده از فنون و دانش و علوم و نیازهای جامعه توفیق پیدا کردیم که به توسعه دست یابیم.

*وجود 20 میلیارد سند در شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران

به گفته وی، امروز افتخار داریم آخرین خطی که به بهره‌برداری رساندیم، اسکن اسناد ما است که به خاطر قدمت تاریخی که دارد در بسیاری از جهات تأمین اجتماعی و سازمان ثبت احوال و ثبت اسناد و بانک‌ها و مراکز اقتصادی، سیاسی و تاریخی، اسناد تاریخی داریم که اینها در حال از بین رفتن هستند که برای سهولت، دقت، امنیت در کار و سطوح دسترسی و حفظ آثار ارزشمند، این خدمت را شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران انجام داده است تا با نهادهای مهم وارد همکاری و قرارداد شده است از جمله تأمین اجتماعی که آخرین قرارداد ما است و به خاطر اینکه اکثر مردم با آن ارتباط دارند در مراجعه به شعب برای اخذ سوابق با مشکلاتی مواجه می‌شوند این همکاری باعث می‌شود تا همانند ثبت احوال که برای دریافت شناسنامه مراجعه می‌شود آن وقفه دیگر در کار نیست، در سایر سازمان ها هم بتوانیم این کار را انجام دهیم.

منصوری بیان کرد: در بانک ملی ایران به دلیل سابقه بیش از 80 ساله خود چیزی حدود 20 میلیارد سند وجود دارد که اغلب آنها باید نگه‌داری شود، همچنین مهمترین مأموریت‌هایی که در این شرکت داریم بحث رعایت الگوهای امنیتی است با توجه به مراودات فرهنگی و اجتماعی در جامعه ما وجود دارد، استحضار دارید که جعل و مشابه‌سازی فقط محدود به اسکناس، چک، چک پول و شناسنامه، گذرنامه و کارت پایان خدمت و گواهینامه نمی‌شود. بسیاری از بسته‌های صنعتی و بسیاری از محصولات دارویی بسیاری از فرآورده‌های غذایی مورد جعل و مشابه جاعلان قرار می‌گیرد و امنیت را زیر سوال می‌برد.

وی افزود: ما وظیفه داریم که به خاطر رسالت بزرگی که در شرکت بر عهده داریم برای آسوده خاطری و ایمن بودن جامعه، تمام راه‌های ممکن را بریم تا یک حاشیه امنی را برای تمامی محصولاتی که تولید می‌کنیم به وجود آوریم. در این راستا ناگفته نماند که شما نمی‌توانید یک خبر بیابید که سندی در شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران منتشر شده باشد و جعل شده باشد که این افتخار بزرگی برای ما است چراکه بارها نیز مورد تأیید ارگان‌های بین‌المللی قرار گرفته‌ایم.

منصوری بیان کرد: به همین منظور در مرحله قبل از چاپ و چاپ از کاغذها و مرکبات خاصی استفاده می‌کنیم.
 
 
*برازش: صنعت چاپ برخلاف برخی دیدگاه‌ها، فقط به کتاب و نشریات محدود نمی‌شود

در ادامه محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیان داشت: شاید چند سال پیش وقتی حرف از چاپ زده می‌شد، فقط کتاب و نشریات به ذهن می‌آمد، اما در چهار دهه اخیر با توجه به تحولی که رخ داده است، هر روز سهم بخش کتاب و نشریات در این صنعت کمتر و بخش‌های دیگر صنعت چاپ توسعه پیدا می‌کنند.

وی بیان کرد: صنعت چاپ امروزه مباحث مختلفی مانند تبلیغات و بسته‌بندی را به خود اختصاص داده است که از آن می‌توان به تابلوهای تبلیغاتی، چاپ روی فلز، چاپ روی مقوا و مواد دارویی اشاره کرد، همچنین بسیاری از محصولاتی که در داخل کشور تولید می‌شوند، اگر چاپ و بسته‌بندی درستی نداشته باشند، حق آنها به درستی ادا نمی‌شود به همین منظور امیدواریم بتوانیم صنعت چاپ را در منطقه و سپس در جهان مطرح و به جایگاه اصلی آن را ارتقا دهیم.

به گفته برازش، صنعت چاپ برخلاف برخی دیدگاه‌ها، فقط به کتاب و نشریات محدود نمی‌شود. سهم کتاب و مطبوعات فقط یک ششم کل صنعت چاپ است، به همین منظور سایر مباحث صنعت چاپ بسیار حساس هستند که باید به آنها توجه شود، همچنین در اداره کل چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تلاش هستم با تفویض برخی اختیارات در صنعت چاپ به استان‌ها، بیشتر به برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در صنعت چاپ و بسته‌بندی بپردازیم.

* لزوم ایجاد تعادل در بخش تولید و واردات

وی ادامه داد: در طول یکی دو هفته اخیر حساسیت دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این موضوع بوده است  که در مجموعه چاپ و بسته‌بندی کشور گروه‌های کارشناسی مشاور وجود ندارد که دفتر امور چاپ تلاش دارد برای جذب این گروه‌ها اقدامات شایسته‌‌ای را انجام دهد.
 
 
برازش افزود: صنعت چاپ کشور با مشکلات زیادی مواجه است که باید در راستای حل آنها گام‌های اساسی برداریم چراکه از یک‌طرف می‌گوییم چاپخانه‌ها بیکار هستند، از طرف دیگر با سیل واردات رو‌به‌رو هستیم؛ باید با اندیشیدن تمهیدات جدی به تولید داخلی پرداخته و تعادل را در این دو امر به وجود آوریم.

* شیرمحمد: تولید و شخصی‌سازی کارت هوشمند ملی کشور توسط این شرکت

در ادامه نوید شیرمحمد یکی از کارشناسان شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران، بیان داشت: اگر بخواهیم دسته‌بندی عمده از کارت‌های اعتباری داشته باشیم، می‌توانیم آنها را به 4 دسته کارت‌های شناسایی، کارت‌های بانکی، کارت‌های تردد و کارت‌های مخابراتی تقسیم‌بندی کرد.

وی اضافه کرد: اما از نظر هوشمند و تراشه آنها به 4 دسته نظیر تراشه تماسی، تراشه بدن تماس، دو وجهی و ترکیبی تقسیم بندی می‌شوند.

شیرمحمد ادامه داد: با اشاره به نمونه‌هایی که این شرکت برای بانک ملی انجام داده بود، می‌توان به کارت عدالت، کارت اعتباری خرید، زائر کارت، تولید کارت‌های امنیتی تردد ریاست جمهوری، کارت هوشمند اصناف کشور، کارت اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ملی کارت شهروندی، اشاره کرد.

وی افزود: طرح اول تا چهارم طرح‌ کارت‌های ملی هوشمند کشور به ترتیب از سال 86 تا 89 صورت گرفت. در 27 اسفند سال 92 تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان ثبت احوال کشور و بانک ملی ایران امضا شد، جهت تولید و شخصی‌سازی کارت هوشمند ملی کشور توسط شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران. اما این کار از سال 86 مورد توجه ما بوده و هست.

* بازدید از چاپخانه شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران

بر اساس این گزارش، شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران در بخش «خدمات»ـ به ارائه «طراحی با نرم‌افزار امنیتی»، «چاپ متغیر»، «تولید کارت هوشمند و اعتباری»، «چاپ اوراق بهادار و امنیتی»، «چاپ کتب نفیس»، «چاپ روزنامه، مجله و کتاب» و «تصویربرداری دیجیتال اسناد» می‌پردازد و در بخش «امکانات» دارای مجموعه‌هایی نظیر «پیش از چاپ»، «چاپ»، «پس از چاپ»، «کارت» و «تصویربرداری دیجیتال» است.

گفتنی است، در بخش «پیش از چاپ» مراحلی همچون نرم افزار طراحی امنیتی با قابلیت طراحی انواع اوراق بهادر و اسناد امنیتی؛ پلیت ستر و ایمیج ستر 5/4 ورقی، پلیت سوز، پروسسور فیلم و پلیت افست معمولی و افست خشک به صورت آنالوگ و دیجیتال، اسکنر حرفه‌ای، پروفر، گراور سازی (ساخت مهر و کلیشه)، صورت می‌گیرد.
 
در بخش «چاپ» هم می‌توان به «چاپ کلاسیک» همانند، «رول هفت رنگ مجهز به UV خشک کن و یونیت سیلک اسکرین دورا»، «رول شش رنگ مجهز به UV خشک کن و تجهیزات تولید فرم پیوسته»، «رول شش رنگ مجهز به UV خشک کن و سیلندر پرفراژ و تیغ زنی»، «رول چهار رنگ»، «رول هشت رنگ، جهت چاپ روزنامه، کتاب و مجله»، «شیت شش رنگ، دو ورقی»، «شیت چهار رنگ، دو ورقی» و «شیت یک و دو رنگ، در ابعاد 1، 5/1، 2، 5/4 و 5 ورقی»، اشاره کرد.

یکی دیگر از بخش چاپ، «چاپ متغیر» است که شامل «ماشین چاپ شماره و MICR، مجهز به سیستم کنترل شماره، باند رول 100 و 1000 تایی و شرینک»، «ماشین چاپ متغیر، جهت چاپ هرگونه اطلاعات، مانند MICR و OCR، بارکد 1D و 2D جهت شخصی سازی»، «ماشین مکانیزه صحافی دسته چک»، «دستگاه‌های چاپ متغیر به روش لیزری و الکترومگنت»، «دستگاه چاپ شماره و MICR و صحافی همزمان جهت شخصی سازی دسته چک»، «دستگاه‌های چاپ بارکد به صورت لیبل» و «دستگاه Reader و Encoder برای کنترل، خواندن و کد کردن اطلاعات OCR و MICR»، می‌شود.

بخش «پس از چاپ» نیز شامل «ماشین‌آلات ترتیب، جلد سوار کنی، برش سه طرفه و طلا کوب جلد نرم»، «ماشین‌آلات فرم تاکنی»، «ماشین‌آلات دوخت نخ»، «ماشین‌آلات صحافی جلد سخت»، «ماشین‌آلات دوخت مفتول»، «ماشین‌آلات پاکت سازی»، «ماشین‌آلات برش با دهنه‌های 70cm، 90cm و 115cm»، «ماشین‌آلات دریل پانچ کاغذ و مقوا، جوش پلاستیک، قواره کنی، اره برقی و مقوا بری» و «ماشین‌آلات تسمه کشی»، است.

بخش دیگر نیز به بخش صدور «کارت» اختصاص دارد که از جمله آنها می‌توان به کارت «چاپ با فن‌آوری افست خشک برای انواع پلاستیک مانند ABS، PC، PVC»، «کلیتور جهت روی هم گذاری اوراق»، «لمیناسیون برای ممزوج کردن اوراق پلاستیک روی هم گذاری شده»، «پانچ کارت برای جدا کردن کارت‌های پلاستیک، طبق استاندارد»، «ایجاد حفره برای کاشت چیپ روی کارت»، «چسب‌دار کردن پشت چیپ»، «چیپ‌گذاری روی کارت»، «Hot Stamping برای نصب هولوگرام، نوار امضا و نوار Scratch»، «شخصی‌سازی همراه با ایستگاه‌های کدگذاری نوار مگنت، کد کردن چیپ، چاپ Dye Sublimation، حکاکی لیزری»، «کد کردن مدار RF و برجسته سازی (Embossing)»، «آزمایش ماندگاری چیپ روی کارت»، «آزمایش خمش کارت»، «آزمایش پیچش کارت»، «دستگاه شمارش کارت» و «سایر تجهیزات آزمایشگاهی جهت کنترل کیفیت و دوام کارت»، اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، خط تولید تصویربرداری دیجیتال و ایجاد بایگانی الکترونیک اسناد در شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران یکی از مجهزترین خطوط صنعتی تصویربرداری دیجیتال از اسناد و ایجاد بایگانی الکترونیکی در ایران و خاور میانه است. این واحد با در اختیار داشتن انواع ماشین‌ها و اسکنرهای صنعتی توانایی تصویربرداری از اسناد کاغذی، کتاب، مجله، انواع فیلم‌ها و نگاتیوها، عکس‌ها و غیره برخوردار است.
 
گفتنی است، از امکانات قابل توجه ماشین تصویربرداری از اسناد این واحد می‌ توان به مواردی همچون «خواندن OCR، MICR، بارکد تک بعدی و دو بعدی، خواندن نوار مغناطیسی و کد Patch»، «امکان تصویربرداری تا 550 برگ در دقیقه»، «قابلیت تصویربرداری رنگی و سیاه و سفید پشت و روی کاغذ به صورت همزمان»، «قابلیت تصویربرداری با دقت dpi200 تا dpi600»، «قابلیت درج اطلاعات قبل یا بعد از تصویربرداری بر روی اسناد»، «قابلیت ذخیره‌سازی اسناد در فولدرهای جداگانه به همراه نامگذاری فایل¬ها و فولدرها»، «قابلیت تشخیص اندازه کاغذ»، «قابلیت تشخیص لکه‌های اضافی روی کاغذ»، «قابلیت تصویربرداری از کاغذ به اندازه حداقل (mm76 × mm67) تا حداکثر (mm660 × mm304)»، «سیستم آشکار کننده دوتایی کاغذ به صورت اولتراسونیک»، «سیستم آشکار کننده دوتایی کاغذ به صورت مکانیکی (فشار غلطک)»، «همتراز کردن کاغذ پس از تغذیه اتوماتیک»، «قابلیت تغذیه کاغذ با ابعاد، کیفیت و وزن¬های متفاوت (چروکیده و پاره شده)» و «قابلیت فیلتر کردن یک رنگ خاص در کل صفحه تصویربرداری شده» را بیان کرد.
بر اساس این گزارش، شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران در جاده مخصوص کرج واقع شده است.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها