امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۷:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108507
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیت‌الله مرتضی مقتدایی دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه در آیین آغاز سال تحصیلی

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آیت‌الله مرتضی مقتدایی دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه در آیین آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه استان تهران که امروز چهارشنبه 12 شهریورماه در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: تجمع بسیار بزرگ روحانیون، اساتید و طلاب حوزه‌های علمیه بسیار مبارک است.

وی در خصوص اهمیت زیارت حضرت معصومه(س) اظهار داشت: سعد بن عبدالله قمی به خدمت امام رضا(ع) رسید و حضرت به او فرمود: ما یک قبر پیش شما داریم. سعد گفت: منظورتان قبر خواهر گرامی‌تان حضرت معصومه(ع) است؟ حضرت فرمودند: بله! هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب می‌شود، همچنین در حدیث دیگری از حضرت علی بن موسی الرضا(ع) آمده است که در قیامت به شفاعت فاطمه معصومه(س) شیعیان ما بهشتی می‌شوند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: شخصی مرحوم میرزای قمی را در خواب دید و از ایشان پرسید آیا حضرت فاطمه معصومه(س) که قبر مبارکشان در قم است، اهالی قم را در قیامت شفاعت می‌کنند که مرحوم میرزای قمی فرمود: شفاعت اهل قم با من است. در قیامت حضرت فاطمه معصومه(س) اهل عالم را شفاعت می کنند.

وی با اشاره به چرایی لقب «عالم آل محمد» برای امام رضا(ع) ابراز داشت: امام صادق(ع) مرتباً به امام موسی بن جعفر(ع) می‌فرمودند: فرزندم! نطفه آل محمد در سلب توست و ای کاش زمانش را درک کنم و از این رو حضرت موسی بن جعفر(ع) مرتباً در میان فرزندانشان می‌فرمودند: این برادر شما! عالم اهل بیت(ع) است و از او علم را فرا بگیرید.

آیت‌الله مقتدایی خطاب به طلاب حاضر در آیین افتتاحیه سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه استان تهران گفت: قدر خود را بدانید، زیرا در حوزه درس می‌خوانید و با فردی که در کار دیگری مشغول است بسیار تفاوت داریم، همچنین حضرت رسول(ص) فرمودند: اگر کسی می‌خواهد آزاد شده از جهنم باشد، به چهره عالمان نگاه کند و در جای دیگری از ایشان روایت شده است که خداوند طالبان علم را دوست دارد، لذا عالمان در زمره آزادشدگان از آتش جهنم و مورد علاقه و محبت خداوند، اولیا و فرشتگان قرار دارند و این از جمله افتخارات روحانیت و طلاب به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: نظم و پشتکار از مهمترین ملزومات طلاب است و این موضوع از ابتدای تحصیل از ویژگی‌های بارز حضرت امام راحل بود و تا آخر عمر شریفشان هم این ویژگی‌ها را حفظ کردند، یکی از علمای نجف به ما می‌گفت: حضرت امام(ره) هر روز رأس ساعت 8 شب برای زیارت به حرم حضرت علی(ع) می‌رفتند و نظم ایشان به شکلی بود که اگر ساعت‌های ما خراب می‌شد، آن را با ورود حضرت امام به حرم در ساعت 8 تنظیم می‌کردیم.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه اظهار داشت: آیت‌الله رسولی از امام راحل(ره) برای من نقل می‌کرد که من در زمان حیات امام مسئول رساندن نامه‌ها به امام بودم و رأس ساعت 8 صبح نامه‌ها را می‌بردم و برای ایشان درباره آن‌ها توضیح می‌دادم، اگر روزی یک دقیقه دیر می‌کردم، ایشان زنگ می‌زدند و می‌فرمودند: آقای رسولی چرا دیر کردید؟!

آیت‌الله مقتدایی خطاب به مدیران حوزه‌های علمیه تهران خاطرنشان کرد: انتظار ما از مدیران حوزه‌ها این است که نظم و ترتیب را در طلبه‌ها نهادینه کنند و با حضور و غیاب و برگزاری منظم کلاس‌ها و ارزیابی حضور طلاب در کلاس و ارزیابی پیشرفت‌های درسی آن‌ها را کمک کنند، همچنین مدیران باید مراقب تربیت طلاب باشند چون اینها از خانواده‌هایشان جدا شده‌اند و نباید به گونه‌ای باشد که از مسائل تربیتی دور شوند، چرا که امروز نیاز ما به یک طلبه فاضل یا طلبه فاضله در حد بالایی است، به طوری که حتی بسیاری از دانشگاه‌ها از ما درخواست می‌کنند که طلبه‌های فاضلتان را برای تدریس به دانشگاه‌ بفرستید.

* کمبود اساتید در حوزه علمیه استان تهران، تهران را دچار خلأ علمی و معنوی کرده است

در بخش دیگری از این مراسم حجت‌الاسلام علی‌اکبر رشاد گفت: برگزاری آیین افتتاحیه سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه، اقدامی راهگشا است و مدیران و مسئولان حوزه‌ها توجه داشته باشند که در سطح استان نیازمند مرکز هماهنگ کننده، برای برگزاری چنین تجمعاتی در طی سال هستیم.

وی ادامه داد: حوزه‌های علمیه که رکن اصلی روحانیت هستند تنها مرکز حوزوی نیستند، بلکه مراکزی مانند سازمان تبلیغات اسلامی و مرکز رسیدگی به امور مساجد نیز حوزوی بوده و تشکیل مرکزی واحد بسیار اهمیت دارد.

رئیس شورای مدیریتی حوزه‌های عملیه استان تهران اظهار داشت: حوزه علمیه تهران حوزه یک استان نیست و به تعبیر رهبری این حوزه اصیل و ریشه‌دار است؛ یکی از حوزه‌های پرسابقه و معظم شیعه در جهان است که به دلیل قرار گرفتن در پایتخت ام القرای جهان اسلام حایز اهمیت صدچندانی پیدا می‌کند و البته همه استان‌ها را نمی‌توان با حوزه علمیه تهران مقایسه کرد. هرچند هر حوزه‌ای شان شخیص خویش را دارد.

وی با بیان اینکه به لحاظ تاریخی حوزه علمیه استان تهران از پیشینه پرباری برخوردار است و یک حوزه بزرگ کشور در کنار حوزه‌های خراسان و قم به شمار می‌رود، عنوان کرد: تمام مشکلات و معضلات و بحران معنوی که تهران دچار آن است از خلاء علمی و معنوی است که از حضور بزرگان دین خالی شده و راهکار آن تقویت حوزه علمیه تهران است. بنده از علمای تهرانی ساکن قم دعوت می‌کنم که تا ما را یاری نموده و حوزه تهران را همچون گذشته احیا کرده و رونق، روشنایی و درخشندگی در حوزه تهران به چشم بخورد.

* خطری که مجالس مذهبی ما را تهدید می‌کند

حجت‌الاسلام رشاد ابراز داشت: ما دچار پاره‌ای از بیماری‌های فرهنگی و انحرافات مذهبی هستیم. امروزه جامعه ما از فهم عوامانه دین و از دین ورزی عامیانه رنج می‌برد و این به دلیل خلائی است که از عدم حضور کمی و کیفی اصحاب حوزه در جامعه پدید آمده است.

وی به بیان اهمیت نقش منبر و سخنرانی در مراسم ترحیم افراد پرداخت و گفت: امروزه مجالس مذهبی ما را خطری که در سایر نقاط جهان است، تهدید می‌کند. مبنی براینکه در بسیاری از مجالس، منبر حذف شده است. به طوری که برخی افراد در تمام عمر خود به مسجد نمی‌روند اما بالأخره در مراسم ترحیم آشنایان خود به مسجد می‌روند که این مراسم تنها با قرائت قرآن و فاتحه به پایان می‌رسد و منبری‌ها حضور ندارند.

رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: برخی از خانواده‌های مرفه به جای قرائت قرآن در مراسم ترحیم اقوام خویش از موزیک و نی استفاده می‌کنند و هرچه رو به جلو می‌رویم این مراسم‌ها با کف و سوت برگزا می‌شود که راهکار این مسأله در تقویت و توسعه و ارتقای حوزه‌های علمیه است.

وی افزود: نگرانی‌های فرهنگی جز با تقویت حوزه‌های علمیه امکان پذیر نیست، دروس مشترک حوزه‌های علمیه لازم است و همه باید ادبیات عرب، منطق، اصول فقه را به خوبی و عمیقاً فرا گیرند، اما امروز دنیا دنیای تخصص است و طلاب باید در یک رشته معینی متخصص بار آیند، لذا بدون تخصص، طلبه امروز کارآمد نیست و مدیران محترم باید طلاب را در خصوص حضور در رشته‌های تخصصی تشویق کنند.

حجت‌الاسلام رشاد گفت: بنده همچنان نگران وضع پیش رو در حوزه‌های علمیه هستم، یک نظام و نظمی جایگزین نظام و نظم حوزه می‌شود که شاید ناچار از پذیرش آن باشیم، اما باید گفت که می‌توان از عواقب آن جلوگیری کرد، آن چنان که طلبه‌ها با استاد رشد می‌کردند و در مکتب استاد پرورش می‌یافتند امروز نظام و نظمی پدید می‌آید که محور آن، سازمان است نه استاد!

وی عنوان کرد: در نظام جدید حوزه‌های علمیه، زمزمه‌های تحصیل غیرحضوری به گوش می‌رسد که بسیار خطرناک است، چراکه طلبه باید با نفَس استاد رشد یابد، به نظر می‌رسد انتقال منش حوزوی و سنت‌های اصیل حوزه در حال مخاطره است و از آنجا که رابطه شاگرد و استاد یک رابطه مرید و مرادی است، افت اخلاق و معنویت به همین دلیل است، در زمان‌های گذشته یک استاد طی 10 سال شاگرد خویش را می‌شناخت و سپس اجازه اجتهاد وی را صادر می‌کرد و ما نباید به سوی سازمانی کردن مدارک پیش برویم.

رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه با ابراز تأسف از اینکه در چند سال اخیر بسیاری از علمای برجسته اخلاق مانند حضرات آیات مجتبی تهرانی، خوشوقت، حق شناس و غیره به دیار باقی شتافتند، گفت: جای خالی این علما در استان تهران بسیار احساس می‌شود، لذا از علمای تهران ساکن سایر شهرها تقاضا داریم به این شهر بیایند و با حضور خودشان بحران معنوی و فرهنگی تهران را رفع کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها