امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۵:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10857
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۰
تعداد بازدید: 72
علی مظفری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص وضعیت پنبه کشور اظهارداشت: پیش‌بینی می‌شود امسال با ...

علی مظفری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص وضعیت پنبه کشور اظهارداشت: پیش‌بینی می‌شود امسال با افزایش سطح زیرکشت 10 درصد به تولید پنبه اضافه شود.

رئیس هیئت مدیره اتجادیه پنبه و دانه‌های روغنی افزود: پیش‌بینی می‌شود تولید پنبه امسال به 65 هزار تن برسد اما هنوز با وضعیت آرمانی فاصله زیادی وجود دارد.
 *واردات پنبه به ارزش 325 میلیارد تومان

به گفته مظفری، نیاز بخش نساجی کشور به پنبه حدود 120 هزار تن است که با تأمین 65 هزار تن آن در داخل سالانه حدود 50 تا 55 هزار تن به ارزش 325 میلیارد تومان وارد کشور می‌شود.

وی افزود: در سالهای 53 و 54 میزان تولید پنبه کشور 300 هزار تن و بالاترین ارز آوری را در محصولات غیرنفتی داشت اما به تدریج سیر نزولی تولید ادامه یافت تا الان میزان تولید به یک پنجم آن زمان رسیده است.

وی انحصار، عدم حمایت از پنبه‌کاران و انحلال سازمان پنبه و تبدیل به دفتر نباتات صنعتی را از مهمترین دلایل کاهش سریع تولید پنبه مطرح کرد.
 *مشکلات تولید پنبه /هزینه برداشت یک سوم تولید است

رئیس هیئت مدیره اتجادیه پنبه و دانه‌های روغنی همچنین درخصوص مشکلات زیرساختی تولید پنبه کشور گفت: قطعات زمین کوچک است و اجرای کشاورزی مکانیزه در آن مقدور نیست، برداشت پنبه به صورت سنتی و بدون استفاده از دستگاه انجام می‌شود که 30 درصد درآمد صرف هزینه‌های برداشت می‌شود.

*غیر کیفی بودن بذر پنبه

وی همچنین گفت: کیفیت بذر پنبه به دلیل اختلاط ژنتیکی کاهش یافته و به همین دلیل عملکرد در واحد سطح هم کمتر شده است.

*عدم حمایت دولت

مظفری همچنین عدم حمایت دولت از کشت محصول استراتژیک پنبه را مهم‌ترین مشکل این بخش عنوان کرد و گفت: به دلیل غیراقتصادی بودن تولید، کشاورزان نامرغوب‌ترین زمین را به کشت پنبه اختلال می‌دهند.

وی با بیان اینکه حمایتهای دولت می‌تواند کارساز باشد، گفت: اخیراً به دلیل اینکه دولت از کشت دانه روغنی کلزا حمایت کرده است کشاورزان زمین‌های خود را به کشت این محصول اختصاص داده‌اند و این نشان می‌دهد که حمایت دولت در هر بخشی می‌تواند موثر باشد.

* مشکلات بازار

مظفری مشکل بازار پنبه را مهم عنوان کرد و گفت: به دلیل سرمایه‌گذاری اندک در بخش کشاورزی و نیز کمبود نقدینگی بین کشاورزان، بیشتر این محصولات نصیب دلالان می‌شود.

*دلالان بلای جان پنبه کاران

وی ادامه داد: قبل از برداشت محصول، به دلیل نیاز کشاورزان برای رفع مشکلات مراحل داشت و برداشت، مجبور می‌شوند محصول خود را به بهای ناچیز به دلالان بفروشند به طوریکه اگر پنبه محلوج کیلویی 7 هزار و 300 تومان است کشاورز به قیمت 4 هزار و 500 تومان به دلال فروخته و این مابه‌التفاوت به جیب واسطه‌ها رفته است.

مظفری پیشنهاد کرد که صندوق‌های تخصصی ایجاد شود تا با رفع نیازهای کوچک کشاورزان آنها سودهای کلان را از دست ندهند.

*صندوق‌های تخصصی پنبه گم شد  

مظفری گفت: ایجاد صندوق‌های تخصصی در کمیته اقتصادی هیئت دولت در حال بررسی است و قرار بود مصوب شود  امابا داغ‌شدن تنور انتخابات، این طرح به فراموشی سپرده شد.

*پنبه چگونه به دوران طلایی خود بر می‌گردد

مظفری درخصوص چشم‌انداز تولید پنبه در کشور، گفت: اگر طرح توسعه پایدار راه‌اندازی شود و زنجیره تولید کامل دیده شود، دولت هم از این بخش حمایت کند و وزارت جهاد کشاورزی الگوی کشت مناسب در جهت سوق‌دادن به محصولات استراتژیکی مانند پنبه اجرا کند، تولید طلای سفید به دوران اوج خود بر می‌گردد.

*وزارت جهاد کشت‌های قراردادی انجام دهد

وی تصریح کرد: وزارت جهاد باید کشت‌های قراردادی را انجام دهد و اجازه ندهد کشاورزان هر محصولی را بنا به سلیقه خودشان بکارند اما کشاورزی که با وزارت جهاد قرارداد بست محصول آن را به صورت تضمینی و به قیمت مناسب خریداری کند و نیازهای آنرا تامین کند.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار