امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۹:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108573
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۸
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در نخستین همایش نقش تعاونی‌های نسل‌نوین در ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در نخستین همایش نقش تعاونی‌های نسل‌نوین در توسعه اقتصاد و فرهنگ اظهار داشت: سازوکار تعاون با دیدگاه‌های اسلامی کاملا مطابقت دارد، اما چون در کشور به طور مناسب نهادسازی صورت نگرفت، این بخش نتوانست به جایگاه واقعی خود دست پیدا کند، بنابراین اولین گام در گسترش تعاون ایجاد فرهنگ تعاون است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: هم‌اکنون نقدینگی زیادی در دست مردم است که این پول‌ها قادر است رشد اقتصادی را دو رقمی کند و فقط سیستم تعاونی است که می‌تواند سرمایه‌های خورد مردم را به چرخه اقتصادی بیاورد. وی با بیان اینکه تعاون می‌تواند سرمایه اجتماعی و اعتماد را در جامعه افزایش دهد، گفت: باید در این زمینه برنامه‌ریزی شود و ذهنیت‌ها را اصلاح کنیم.

ربیعی گفت: بسیاری از آسیب‌هایی که وجود دارد، به دلیل توسعه نامتوازن است و تعاون پاسخ بسیار مناسبی به توسعه اقتصادی متوازن و توزیع اشتغال در بخش‌های مختلف می‌تواند باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تعاون می‌تواند کارآفرینی جمعی را به ارمغان بیاورد افزود: در اقتصادهای موفق دنیا تعاونی‌ها نقش بالایی در تولید ناخالص داخلی و صادرات دارند.

وی با اشاره به آماری در مورد وضعیت شرکت‌های تعاونی در کشور بیان داشت، نیمی از تعاونی‌های ثبت شده در کشور از نوع تولیدی هستند و همچنین سهم تعاونی‌های کشاورزی و روستایی 30 درصد است.

ربیعی اضافه کرد: 80 درصد محصول پسته و فرش ایران که هر دو از عمده محصولات صادراتی کشور هستند، در بخش تعاون تولید می‌شود و همچنین یک میلیون واحد مسکن مهر هم به دست تعاونی‌ها ساخته شده است.

وی با اشاره به بالا بودن مشارکت زنان در بخش تعاون گفت: 10 میلیون نفر از زنان کشورمان عضو تعاونی‌ها هستند که این میزان بیشترین میزان عضویت زنان در بخش‌های اقتصادی کشور است.

ربیعی با اشاره به تاثیر تعاونی‌ها در ساماندهی مشاغل خانگی گفت: دلیل ناپایداری مشاغل خانگی این است که در بخش فروش و بازاریابی با مشکل مواجه هستند، چون به صورت زنجیره عمل نمی‌کنند، بنابراین تعاونی مشاغل خانگی می‌تواند این زنجیره را ایجاد کند.

ربیعی با اشاره به مشکلات تعاون در کشور و ضعف نظارت در این بخش گفت: برای تربیت متخصص در بخش تعاون دچار ضعف هستیم و همچنین در گذشته شاهد تعاونی‌های دولت‌ساخته و شبه تعاونی‌ها بوده‌ایم که باید این رویه را اصلاح کنیم.

وی ادامه داد: در برنامه داریم که کلینیک‌های عارضه‌یابی تعاونی‌ها را در استان‌ها ایجاد کنیم، چون برخی تعاونی‌ها با مشکلاتی در زمینه تکنولوژی، مدیریت یا منابع روبه‌رو هستند.

ربیعی خاطرنشان کرد: باید تشکل‌های بخش تعاون را به سمتی هدایت کنیم که به جای تنش برای رفع مشکلات این بخش بکوشند.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها