امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۲۲:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108588
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۸
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباس شاکری در دومین جلسه هم‌اندیشی دبیران انجمن‌های تولید کننده و تشکل‌های اقتصادی بخش

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباس شاکری در دومین جلسه هم‌اندیشی دبیران انجمن‌های تولید کننده و تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی به میزبانی مجمع کارافرینان ایران به بررسی نظام بانکی، مشکلات مالی و حضور بخش غیرمولد در اقتصاد ایران پرداخت.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در ابتدای این جلسه با اشاره به اینکه به عنوان یک استاد دانشگاه نیازمند آن است تا با دست‌اندرکاران تولید تعامل داشته باشد، گفت: برای برون‌رفت از شرایط کنونی همه در جامعه مسئولیت داریم، در بحران اخیر اقتصادی ملکه انگلستان به مدرسه اقتصاد لندن می‌رود و به استادان دانشگاه می‌گوید شما در مقابل مسائلی که به وجود آمده چه کار می خواهید انجام دهید و چه مسئولیتی را برعهده می گیرید؟»

شاکری در ادامه گفت: در اقتصاد کشور استعدادها، ظرفیت ها، نیروی انسانی، مدیران خوب، افراد متخصص و نخبه وجود دارد و این جای امیدواری است ولی به هر حال واقعیت‌ها و عملکردهایی هم وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند.

وی با اشاره به نقش دولت و تشکل‌های بخش خصوصی برای برون‌رفت از شرایط سخت کنونی اقتصادی، گفت: برای حل مشکلات، دولت می‌تواند نقش زیادی داشته باشد ولی به تنهایی نمی‌تواند همه کارها را پیش ببرد باید بخش خصوصی به یاری دولت بیاید و با دولت تعامل داشته باشد. بخش خصوصی و فعالان اقتصادی باید در ابتدا مسائل را در درون تشکل های خود مشخص، اولویت‌بندی و دسته‌بندی کنند و سپس در تعامل با دولت کارها را پیش ببرند.

این استاد اقتصاد دانشگاه افزود: دولت باید مدیریت و نظارت کند و تنظیم مقررات و سیاست‌گذاری‌ها را انجام دهد و از هدر رفتن منابع جلوگیری کند، بخش خصوصی و دولت باید با تعامل پیش بروند وگرنه نه دولت می‌تواند کار خود را پیش ببرد و نه بخش خصوصی و تولید کنندگان.

شاکری با بیان اینکه در چند دهه گذشته رشد تولید ناخالص داخلی کشور هیچ‌گاه رشد قانع کننده‌ای نبوده است، گفت: رشد پایین و منفی در اقتصاد ایران تنها مختص سال 91 که رشد اقتصادی منفی 5.8 بود، نیست مثلا در سال 69 و 70 هم که از رکود محض و اقتصاد خوابیده حرکت کردیم و به رشد 14 درصدی رسیدیم شاهد بودیم که دوباره دو سال بعد رشد اقتصادی به دو درصد رسید و در سال های بعد هم رشد اقتصادی به سه درصد و هفت درصد رسید در حالی که در نظام در حال توسعه باید شاهد رشد اقتصادی دو رقمی و حداقل 10 درصدی باشیم.

وی در ادامه اظهاراتش درباره علل پایین بودن رشد اقتصادی در ایران در دهه‌های گذشته گفت: در ریشه‌یابی پایین بودن رشد اقتصادی ایران در ده های گذشته به جنگ و پایین بودن تعامل با دنیای خارج بعد از انقلاب می رسیم؛ بعد از انقلاب به دلیل شعارها و آرمان هایی که داشتیم طبیعتاً محدودیت‌هایی ایجاد شد و بعد از جنگ هم این محدودیت‌ها ادامه پیدا کرد.»

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: آمارها نشان می‌دهد که متاسفانه برنامه‌های تعدیل اقتصادی در ایران وضعیت را بهبود نبخشیده و بهتر نکرده است و بیشتر به بی‌ثباتی دامن زده است.

به گفته وی، باید ابتدا شفافیت و انضباط مالی به وجود بیاید و خصوصی سازی به شکل واقعی اتفاق بیفتد تا زمینه های رشد اقتصادی فراهم شود.

وی اضافه کرد: در اقتصاد ایران بخشی شکل گرفته است به نام بخش نامولد به عبارت دیگر فعالیت‌هایی در اقتصاد وجود دارد (در بخش‌های نامولد) که درآمدهای بسیار بالا دارند ولی اگر از صحنه اقتصاد حذف بشود به فرآیند رشد و توسعه صدمه که نمی زند هیچ، حتی مزاحمت‌های آن را هم کم می کند.

بخش غیرمولد در اقتصاد ایران متاسفانه در حال گسترش و قوی است به طوری که فضای کسب و کار را تحت تاثیر خود قرار داده است.

شاکری گفت: وقتی همه کار، فعالیت و تولید کالا و خدمات مولد می‌کنند یک کیک GNP (تولید ناخالص ملی) در اقتصاد کلان تولید می شود و در بین صاحب سرمایه، نیروی کار و کارآفرین به عنوان سود، دستمزد و اجاره توزیع می‌شود حال اگر در اقتصاد، بخش غیرمولد بزرگ شود معنی آن این است که بخشی از آن کیک GNP به جیب این بخش می‌رود و مابقی آن باید بین بخش های دیگر تقسیم شود.

وی با اشاره به اینکه الان در ایران گفته می‌شود اگر کسی کار کند به جایی نمی‌رسد، گفت: برای رسیدن به پول باید دائم خرید و فروش انجام بدهید کافی است یک آپارتمان کوچک داشته باشید و آن را اجاره بدهید، متوجه می‌شوید اجاره‌بهای خانه حتی بیشتر از درآمد یک کارمند است.

شاکری افزود: در چند سال گذشته شاهد این بودیم که قیمت مسکن 10 برابر شده است در حالی که درآمد یک کارمند رشد آن چنانی پیدا نکرده است. این موضوع در سال های گذشته بسیار مهم بوده و روی میزان بهره وری، نظام انگیزشی در کشور و میزان تولید تاثیر داشته است و موجب شده کارگران و کارمندان دیگر دل به کار ندهند. این موضوع بین مردم و دولت و کارگر و کارفرما اختلاف به وجود آورده است.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، گفت: الان شاهد این هستیم که بانک‌ها سپرده‌های مردم را جمع آوری می‌کنند و در بخش‌هایی که بازدهی بالا دارد و ریسک هم ندارد و مالیات هم نمی‌دهند پمپاژ می‌کنند اگر مشکل قانونی هم دارند در ظاهر قضیه را درست می‌کنند و خودشان به هم دیگر وام می‌دهند.

به گفته وی، در شرایطی که کشور با رکود شدید و مشکل سرمایه در گردش رو به رو است شاهد این هستیم که برج ها و پاساژهای مربوط به بانک ها دائم کار می‌کنند و هیچ‌گونه مشکل پولی هم ندارند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون تولید کنندگان در برابر هجمه بخش نامولد قرار دارند، گفت: به نظرم باید صنوف تولیدی با هم متحد شوند و جلساتی داشته باشند؛ در سطح کلان صحنه، صحنه چانه‌زنی است و این تجمع تشکل‌ها می‌تواند در پیشبرد اهداف آن ها و بالا بردن قدرت چانه‌زنی نقش داشته باشد.

وی با بیان این که بخش غیرمولد فشار گسترده‌ای روی تولید می‌آورد، گفت: در جهان دولت مالیات می گیرد، کارآفرین سود می‌برد و کارگر مزد می‌گیرد اما در اقتصاد ایران این موضوع برد - باخت و صفر است و به نظرم اگر تداوم پیدا کند تبدیل به بازی باخت - باخت می‌شود زیرا بدنه تولید هر روز ضعیف‌تر می شود و در نهایت همه می بازند.

این اقتصاددان در ادامه گفت: تنها با فعالیت‌های حقیقی تولید می‌شود ثبات و بهره‌مندی را در اقتصاد به وجود آورد لذا همیشه تولید کنندگان باید متوجه این باشند که اگر در اقتصاد پول‌هایی حاصل می‌شود که مابه‌ازای آن تولید نیست حتما از کیسه شما می رود.

شاکری گفت: باید در بخش‌هایی انبساط ایجاد کنیم و در بخش‌هایی انقباض؛ بهتر است سرمایه در گردش بنگاه‌ها و سرمایه‌های لازم برای طرح‌های ضروری را انبساط دهیم و برای فعالیت‌های نامولد انقباض ایجاد کنیم.

وی گفت: مقام پولی و نظام بانکی باید مانند خون که در بدن جریان دارد گردش مالی را نظارت کند تا مشخص باشد که پول کجا می رود نظام بانکی ما باید منابعش را از فعالیت‌های نامولد دریغ کند و به فعالیت های مولد بپردازد .»

وی به بررسی نظام تجاری کشور پرداخت و گفت: اقتصادی که رقابت‌پذیری آن کم است و در حال توسعه محسوب می‌شود باید سیاست‌های تجاری داشته باشد ما باید گمرک پاک ایجاد کنیم و با قاچاق مبارزه کنیم.

او با اشاره به اینکه سیاست های تجاری باید به گونه ای باشد که تولید کننده داخلی بتواند نفس بکشد، گفت: تولید کنندگان کشور باید در مقابل بخش غیر مولد متحد باشند و علاوه بر مطرح کردن مسائل خود منسجم عمل کنند تا بتوانند مشکلات را پشت سر بگذارند.

شاکری همچنین با بیان اینکه تولید یک کار خیر است، راهکارهایی را نیز برای برون رفت از شرایط اقتصادی پیشنهاد کرد که سیاست‌های تجاری را منطبق با نیازهای تولید ملی تنظیم کنیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به ضرورت مبارزه با فساد گفت:‌باید با فساد به شدت برخورد شود چون هم اکنون فساد در اقتصاد کشور بسیار گسترده شده است.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار