امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108594
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۸
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; روز گذشته فارس گزارشی منتشر کرد که در آن اشاره شده بود: مشاوران املاک برخی مناطق تهران ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; روز گذشته فارس گزارشی منتشر کرد که در آن اشاره شده بود: مشاوران املاک برخی مناطق تهران معتقدند اعطای وام 80 میلیونی خرید مسکن به دلیل بالا بودن قیمت‌ها، قیمت را بالا نمی‌برد و احتمالاً موجب رونق نسبی در معاملات می‌شود.

 در حالیکه بازار خرید و فروش مسکن در آرامش آخرین روز‌های شهریورماه و تابستان را پشت سر می‌گذارد خبرهای پرداخت تسهیلات 80 میلیونی خرید مسکن به واحدهای نوساز تا 3 سال ساخت به نوعی بازار مسکن را با پرسش‌های جدید مواجه کرده است.

چالشی که به گفته مشاوران املاک مناطق متوسط و جنوب تهران قیمت‌ها را تحت تأثیر خود قرار نمی‌دهد اما شاید رونقی که ماه‌ها است منتظر آن هستند را تا حدودی به بازار برگرداند.

به اعتقاد مشاوران املاک سه ماه تابستان که اوج  فصل نقل و انتقال مسکن است در حال به پایان رسیدن است و اگر مقایسه‌ای با بازار سال گذشته داشته باشیم می‌بینیم که بازار مسکن همچنان در خواب عمیق فرو رفته است و به نظر هم نمی‌رسد که هیچ صدایی حتی پرداخت وام 80 میلیونی بتواند آن را از خواب بیدار کند.

*واکنش کاربران فارس

کاربران فارس در واکنش به تحلیل مشاوران املاک از تاثیر وام 80 میلیونی مسکن به اظهار نظر در این باره پرداختند که بخشی از این نظرات در این گزارش آورده شده است:

*با وام 80 میلیونی فروش آپارتمانهای ارزان قیمت رونق میگیره.. و مطمئن باشید ساخت وساز رونق نمیگیره ....... یعنی بساز بفروشها دیگه ریسک ساخت و ساز نمیکنند.

*... واحدهای مسکونی ساخته شده را میخواهند با وام 80 میلیونی به مردم بفروشند، رکود مسکن خیلی هم خوبه و باید تا دو سال دیگه ادامه داشته باشه تا قدرت خرید مردم با توجه به تورم بالا برود.

*امیدوارم وام ساخت ندهند که فاجعه پیش می آید، اختلاف طبقاتی زیاد و زیادتر میشه و برخی با وامهای دولتی در محله ها مسکن های بی کیفیت می سازند.

* حال اگر در همان محله تعداد زیادی با استفاده از این وامها این کار را انجام  دهند و تولید مسکن بالا برود (افزایش عرضه) با توجه به اینکه منطقه گران و تقاضا کم، آیا این باعث نمیشه در یک حالت رقابتی برای جلوگیری از رکود سرمایه و افزایش هزینه مالی تولید کننده سود را کاهش بدهد و در نتیجه قیمت کاهش پیدا کند؟

*... مطمئن باشید مسکن نوساز در مناطق شمال شهر زیاد شود( افزایش عرضه ) باز هم سازنده قیمت رو پایین نمیاره.این را مطمئن باشید.

*... وام ساخت باید به کسانی تعلق بگیره که مسکن ندارند.

*... دادن وام به اقشار مرفه برای خرید خانه نه تنها مشکلی را حل نمی کند که به گرانتر شدن بیشتر مسکن منجر می شود. چرا که هر چه وام بیشتری به بخش خرید مسکن تعلق گیرد، صرفا موجب بالابردن قیمت زمین می شود بی آنکه تولید ثروتی انجام دهد و ارزش اقتصادی واقعی مسکن را افزایش دهد.حال آنکه اگر همین وام به ساخت مسکن داده می شد حداقل این است که این پول صرف یک کار مولد اقتصادی می شد.

*فعلاً برای افزایش وام زمان مناسبی نیست تا زمان کاهش تورم و تورم یک رقمی هرگونه افزایش وام باعث انفجار قیمتی و چند برابر شدن قیمت مسکن می شود

*اگر وام ساخت بدهند باعث رونق ساخت و ساز شده و در نتیجه عرضه بیشتر شده و قیمت مسکن پایین می آید ولی اگر به خرید بدهند فقط دلال ها استفاده می کنند و باعث دست به دست شدن منازل بین دلال ها شده و قیمت مسکن افزایش می یابد.

*مشاوران املاک صرفا به منافع خود که در گرو خرید و فروش بیشتره فکر می‌کنند و اینکه میگویند با افزایش سقف وام به 80 میلیون، افزایش قیمت مسکن نخواهیم داشت، یه حرف مضحک است.

*ببخشید مشاورین املاک به فکر این هستند که خودشون یک پولی به جیب بزنند کی می گه وقتی وام بدهند قیمت ها بالا نمی رود! یک اصل اساسی اقتصاد است که وقتی تقاضا افزایش یابد قیمت ها در شرایط رقابت بالاتر می رود.

تو رو خدا از آدمهای جهت دار که منافعشان در گیر هست مشاوره نگیرید یک بحثی هست تحت عنوان تضاد منافع (Conflict of interest) اینها ذی نفع هستند پس نمی توانند مشاور دولت باشند فقط باید حرفشان را بزنند و بروند نه اینکه به حرف آنها دولت یک تصمیمی بگیرد...

*حساب کردید که اصلا این وام را بدهند اقساط آن چقدر می شود؟ مثلا با شرایط 15ساله و با نرخ 22 درصد ماهانه یک میلیون و 520 هزار تومان و فقط سود دوران تسهیلات آن هم 200 میلیون تومان. چرا نمی پرسند که کارمند اقساط این وام را از کجا بدهد. به نظر من این طرح به درد نمی خورد و بانکها فقط املاکشان زیاد می شود. چون قشر ضعیف کارمند نمی توانند وام را بازپرداخت کنند و بانکها هم ملک خود را تملک خواهند کرد.

*املاکی ها به فکر کمیسیون و پول خودشان هستند ، ولی من به شما میگم اگه وام بشه 80 میلیون خونه متری زیر 7 میلیون تومان در تهران پیدا نمیکنی .

*تا می آییم یک پس اندازی بکنیم و یک آپارتمان نقلی بخریم یکدفعه وام را زیاد میکنند و مسکن گران می شود و ما دوباره مثل بازی مارپیچ می سوزیم و برمیگیردیم خانه اول.

*قیمت متری 3 میلیون برای نوساز غیر واقعیه , توی همون خیابون جیحون که نوشته شده نوساز متری 3 میلیون , هر چقدر که بگردی فقط خونه های 7 تا 10 ساله , اونم بدون آسانسور می توانی در این قیمت بخری.

 *تا قیمت مسکن نیاد پایین نمیخریم

*گرفتن وام مسکن بزرگترین اشتباه است.هر کسی این وام را بگیرد با توجه به رکود شدید مسکن و بازپرداخت 3 برابری بدجوری ضرر میده.من خیلی حساب کردم.اشتباهه.به جای این کار قانون مالیات بر اماکن خالی رو تصویب کنند

*چطوری بود که وام 30 میلیونی مسکن مهر کلی تورم ایجاد میکرد ولی وام 80 میلیونی این دولت، تورم زا نیست؟!!!

*قطعا قیمت بالا میره

*هیچ چیز به اندازه گذاشتن مالیات برای کسانی که بیشتر از یک خانه مصرفی دارند مثمر ثمر نیست و با این کار مسکن از حالت یک کالا به عنوان سرمایه به یک کالای مصرفی تبدیل می شود و نگاه سرمایه گذاران دیگر نسبت به مسکن و حالات دلالی و ... عوض خواهد شد. پس نتیجه می‌گیریم آقایان نمی خواهند این مشکل را ریشه‌ای حل کنند فقط در بعضی مواقع مانند بالا بردن وام بانکی یک داروی موقت و مسکن تجویز می کنند.

*وام 50 تا 80 میلیونی یعنی رفتن زیر فلاکت و بدبختی مردم.مشکل مردم زمین است و نه وام مسکن....

*زمین ارزان با وام 40 میلیونی بدهید بعد نتیجه اش را ببینید...

*مشکل مردم نداشتن زمین است...

*زمینی که الان سه برابر وام 80 میلیونی قیمت آن است با کدوم وام ساخته می شود...زمین ارزان خدا را که مشتی دلال قبضه کردند.زمین را به مردم از طریق ثبت نام واجد شرایط بدهید...

*آقا خیلی ساده است مردم به جای اینکه سرمایه گذاری در تولید داشته باشند دنبال سرمایه گذاری در مسکن میروند چرا؟ چون بدون دردسر بیشترین سود را می برند.

*تنها راه حل از سکون درآوردن بازار مسکن خرید به شرط تملیک با 70 درصد پرداخت ارزش ملک از طرف همه بانکهای رسمی کشور به خریداران ملک تا قدمت 7 ساله است.

*تنهاراه حل مشکل مسکن،انبوه سازی با امکانات استاندارد در حد معمول توسط نهادهای دولتی و فروش آن به مردم به شیوه اجاره به شرط تملیک است.

انتهای پیام/م
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار