امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 22
۰۸:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108597
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۸
تعداد بازدید: 39
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گزیده‌ای از مهمترین اخبار اقتصادی امروز چهارشنبه دوازدهم شهریور 1393 به شرح زیر است: * تسویه 40 هزار

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گزیده‌ای از مهمترین اخبار اقتصادی امروز چهارشنبه دوازدهم شهریور 1393 به شرح زیر است:

* تسویه 40 هزار میلیارد تومانی بدهی دولت با بانک مرکزی؛ قانونی یا خلاف قانون

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در حالی امروز تصمیم دولت برای تسویه بدهی 40 هزار میلیارد تومانی دولت به بانک مرکزی از محل تسعیر نرخ ارز را قانونی خوانده که مرور قوانین گذشته و فعلی، واقعیت دیگری را نشان می‌دهد.

محمد باقر نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت درباره اقدام دولت در اختصاص 40 هزار میلیارد تومان ناشی از منابع تسعیر دارایی‌های ارزی بانک مرکزی برای پرداخت بدهی دولت به این بانک و اقدام مشابه در دولت دهم و اعتراض برخی از مقامات فعلی دولت به این کار اظهار داشت: ‌همان طور که مستحضرید اقدام دولت قبل در اختصاص 74 هزار میلیارد تومان از منابع ناشی از تسعیر ارز برای پرداخت بدهی‌ها به بانک مرکزی صورت گرفت؛ من ناگزیرم این نکته را یادآوری کنم که این اقدام با بند «ب» قانون پولی بانکی کشور در تناقض بود و آنچه اتفاق افتاد مخالف این قانون بود.

* برخی بانک‌ها برای تسهیلات تکلیفی از منابع بانک مرکزی برداشت کردند/ حذف تسهیلات تکلیفی در بودجه 94

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه لایحه بودجه سال 94 بدون تبصره و تسهیلات تکلیفی تقدیم می‌شود، گفت: قبول دارم به برخی بانک‌ها اجازه دادیم برای پرداخت تسهیلات تکلیفی از منابع بانک مرکزی برداشت کنند.

ولی الله سیف افزود: بانک ملی پرداخت حجم زیادی از تسهیلات تکلیفی را بر عهده دارد و هم‌اکنون جریمه دیرکرد بابت مانده بدهی برای این بانک منظور می‌شود، اما باز هم به دلیل پرداخت تسهیلات مسکن روستایی با نرخ سود 4 درصد مجبور به برداشت از حساب بانک مرکزی است.

* اطلاعات جعبه‌‌های سیاه هواپیمای ایران 140 ‌با موفقیت بازخوانی شد

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از بازخوانی ‌موفقیت‌آمیز همه اطلاعات جعبه های سیاه هواپیما در هشتمین جلسه کمیته بررسی سانحه هواپیمای ایران 140 خبر داد.

علیرضا جهانگیریان اظهار داشت: در هشتمین جلسه کمیته بررسی سانحه هواپیمای ایران 140 توضیحاتی از دو گروه شاهدان عینی و بررسی سیستم‌های هواپیمای ‌140 ارائه شد و اعضای کمیسیون به بحث و تبادل نظر پیرامون نتایج حاصل از بررسی اطلاعات خروجی از دستگاه‌های ثبت و ضبط پروازی FDR و CVR، پرداختند.

* روپوش درجه یک مدارس 40 هزار تومان است/ قرارداد خودسرانه برخی مدیران با خیاطی‌ها

رئیس اتحادیه خیاطان می‌گوید: قیمت مصوب روپوش درجه یک مدارس برای سن دبیرستان 40 هزار تومان و درجه دو 30 هزار تومان است که برای سنین دبستان 25 درصد پایین‌تر است، اما مدیران مدارس در این زمینه با ما هماهنگ نیستند و خودسرانه با خیاطان قرارداد می‌بندند.

حبیب طهماسبی نیک افزود: اما برخی مدیران مدارس به صورت خودسرانه با واحدهای خیاطی بدون پروانه کسب قرارداد می‌بندند که به نظر می‌رسد، چیزی جز منافع شخصی پشت آن نیست که هم‌اکنون 3 هزار خیاط پروانه‌دار عضو این اتحادیه هستند که در صورت خطا بازرسان اتحادیه مراتب را به اماکن گزارش کرده که از اخطار کتبی تا ضبط پروانه یا پلمب واحد صنفی مواجه خواهند شد.

* رتبه 6 ایران از نظر بدهی در جهان/ بدهی‌های ایران کاهش یافت

مجمع جهانی اقتصاد با بررسی نسبت بدهی‌‌های کلی 144 کشور جهان به تولید ناخالص آنها، این رقم را برای ایران 10.6 درصد برآورد و اعلام کرد، بدهی‌های ایران کاهش یافته و رتبه ایران از این نظر از 9 در سال گذشته به 6 رسیده است.

بر اساس این گزارش، ایران از نظر میزان بدهی نسبت به تولید ناخالص داخلی در پایان سال 2013 در رتبه 6 این فهرست قرار گرفته است. این رقم برای ایران برابر با 10.6 درصد اعلام شده است که بدین ترتیب رتبه ایران نسبت به سال گذشته 3 پله صعود کرده است و میزان بدهی ایران جهان 0.1 درصد کاهش یافته است.

* وقتی تب ویلاسازی به جان شالیزار می‌افتد

در حالی که عمده شالیزارهای کشور در یک محدوده باریک از شمال کشور قرار دارند و به عنوان منبع تولید برنج دومین غذای پرمصرف کشور به شمار می‌رود، اما این روزها با بالا گرفتن تب ویلاسازی، شالیزارها هر روز محدودتر می‌شوند.

متأسفانه نه تنها اطراف جاده‌ها و زمین‌های متصل به دریا زیر بار سنگین ویلاسازی‌ بی‌رویه قرار گرفته، بلکه حتی روستاهای دوردست از دریا و جنگل نیز از تیغ ویلاسازان در امان نمانده و مشمول ویلاسازی بی‌رویه شده است.

* 53 هزار مسکن مهر پرند در انتظار آب، برق و گاز/ از تحویل واحدهای فاقد امکانات بی‌خبرم

مدیرعامل شهر جدید پرند با بیان اینکه از تحویل واحدهای مسکونی مهر بدون امکانات به متقاضیان بی‌خبر است، گفت: 53 هزار واحد مسکونی مهر در پرند منتظر نصب انشعابات آب، برق و گاز است.

هاشم زهی در نشستی که مسئولان وزارت نیرو و وزارت راه و شهرسازی با مسئولان استانی و شهرهای جدید داشتند ارزیابی‌ها از میران اعتبار مورد نیاز برای انجام خدمات زیربنایی انجام و مشخص شد 5600 میلیارد تومان اعتبار برای این منظور نیاز است.

* لزوم توجه به بخش تعاون در برنامه ششم و بودجه 94 /بخش تعاون به جایگاه خود نرسیده است

استاندار تهران با اشاره به ضرورت توجه به بخش تعاون در کشور گفت: حل مسائل این بخش نیازمند توجه بیشتر به بخش تعاون در برنامه 5 ساله ششم و بودجه سال آینده است.

سیدحسین هاشمی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در دیدار با هیات دولت سخنرانی‌های خود ایجاد آرامش و امید در جامعه، کاهش تورم، ثبات نرخ ارز را مفید دانستند، گفت: اقتصاد تعاونی می‌تواند نقش پررنگ‌تری نسبت به اقتصاد خصوصی و دولتی داشته باشد، چرا که این اقتصاد، اقتصاد مردمی و در راستای تاکید مقام معظم رهبری، کاهش فقر و توزیع عادلانه ثروت را به همراه دارد.

* نقدینگی دست مردم می‌تواند رشد دو رقمی ایجاد کند/ کلینیک‌ عارضه‌یابی تعاون ایجاد می‌شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ضرورت تشکیل تعاونی‌های مشاغل خانگی در کشور گفت: طبق برنامه کلینیک‌های عارضه‌یابی بخش تعاون در استان‌ها ایجاد می‌کنیم، تا از این طریق مشکلات آنها رفع شود. علی ربیعی تصریح کرد: هم‌اکنون نقدینگی زیادی در دست مردم است که این پول‌ها قادر است رشد اقتصادی را دو رقمی کند و فقط سیستم تعاونی است که می‌تواند سرمایه‌های خورد مردم را به چرخه اقتصادی بیاورد. وی با بیان اینکه تعاون می‌تواند سرمایه اجتماعی و اعتماد را در جامعه افزایش دهد، گفت: باید در این زمینه برنامه‌ریزی شود و ذهنیت‌ها را اصلاح کنیم.

* رونمایی از شگفت‌انگیز‌ها در بزرگترین نمایشگاه فناوری اروپا

همه ساله در شهریور ماه بزرگان فناوری جهان در نمایشگاه IFA جهان گرد هم می‌آیند تا تازه ترین تولیدات و خدمات خود را در معرض دید علاقمندان قرار دهند. اگر چه اکثر محصولات عرضه شده در این نمایشگاه برای مخاطبان اروپایی طراحی و عرضه شده‌اند، اما برخی از آنها در دسترس مشتریان دیگر نقاط جهان هم قرار می‌گیرند. به همین علت بسیاری از علاقمندان به فناوری از هم اکنون منتظر عرضه محصولاتی شگفت‌انگیز در این نمایشگاه هستند.

*‌تعادل به بازار اوراق تسهیلات مسکن برمی‌گردد/ راه‌اندازی بازارگردان اختصاصی برای اوراق تسهیلات مسکن

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه با راه‌اندازی بازارگردان اختصاصی اوراق تسهیلات خرید مسکن، تعادل به این بازار باز خواهد گشت، گفت: صدور مجوز امکان سرمایه‌گذاری صندوق‌ها در سپرده‌های بانک مسکن از جمله موارد پیگیری شده برای ایجاد تعادل در بازار تسه‌هاست.

علی صالح‌آبادی گفت: علاوه بر این موافقت اولیه ایجاد صندوق بازارگردانی اختصاصی اوراق تسهیلات خرید مسکن توسط مدیران بانک مسکن اعلام شده است و قرار شده منابعی برای ایجاد تعادل پشتوانه اوراق امتیاز تسهیلات خرید مسکن باشد.

* کاهش ارزش روبل روسیه در برابر دلار آمریکا

در پی وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه توسط غرب ارزش روبل این کشور به میزان قابل توجهی در برابر دلار کاهش یافت. در پی وضع تحریم های جدید علیه روسیه طی هفته های گذشته و تهدید غرب نسبت به افزایش تحریم‌ها علیه این کشور، ارزش روبل روسیه نسبت به دلار آمریکا کاهش یافت.

*‌اعلام تعرفه‌های تلفن همراه حج از سوی اپراتورها

نخستین گروه زائران حج جمعه اعزام می‌شوند و اپراتورهای موبایل ایرانی تعرفه‌های خود را برای اطلاع مسافران اعلام کردند.

براین اساس،‌ در ایام حج امسال، تماس حجاج با سیم‌کارت‌های همراه اول به مقصد ایران و کشور عربستان دقیقه‌ای 600 تومان، دریافت تماس دقیقه‌ای 700 تومان و ارسال هر پیامک 200 تومان هزینه خواهد داشت.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار