امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۰:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108606
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۸
تعداد بازدید: 75
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هوشنگ فلاحتیان اظهار داشت: به‌تازگی نیروگاه 50 مگاواتی قشم به‌منظور تولید برق و آب شیرین راه‌اندازی شد ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هوشنگ فلاحتیان اظهار داشت: به‌تازگی نیروگاه 50 مگاواتی قشم به‌منظور تولید برق و آب شیرین راه‌اندازی شد که با اجرای این طرح، مشکل آب جزیره قشم تا افق سال‌های آینده به‌طور کامل برطرف شد.
وی افزود : تولید آب در این نیروگاه از نیاز کنونی جزیره قشم بیشتر است و سرمایه‌گذاران می‌توانند روی کمیت آب در این جزیره جهت توسعه گردشگری، صنعت و سایر فعالیت‌ها حساب کنند.
وی با بیان اینکه به غیر از احداث نیروگاه 50 مگاواتی قشم به همراه آب‌شیرین‌کن آن، ساخت دست‌کم 500 مگاوات نیروگاه دیگر با سرمایه بخش خصوصی در این جزیره در دستورکار است، اظهار داشت: آب و برق جزیره کیش نیز از چند سال گذشته به‌طور کامل خصوصی شده و با تمهیدهایی که اندیشیده شده است، آب و برق در کیش به میزان کافی تولید می‌شود.
فلاحتیان از احداث نیروگاه 10 مگاواتی با سرمایه بخش خصوصی در جزیره ابوموسی خبر داد و گفت: خوشبختانه تجهیزات این طرح مهم حمل و نصب شده است و براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته طی دو تا سه ماه آینده به بهره‌برداری می رسد.
وی یادآور شد: نیروگاه‌های جزیره کیش و ابوموسی فقط مختص به این مناطق است اما نیروگاه‌هایی که در قشم مستقر شده است، ازطریق خط 230 کیلوولت بندرعباس –قشم تبادل انرژی دارد.
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،پروژه تولید همزمان برق و آب قشم برای نخستین‌بار در کشور با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی و بالا بردن بازده نیروگاه‌های گازی به ظرفیت 50 مگاوات برق و 18000 مترمکعب آب شیرین از سال 1390 بسترسازی و احداث شد.
در این پروژه، بازده نیروگاه پس از استفاده از انرژی حرارتی اتلافی توربین در بویلرهای بازیاب به حدود 80 درصد می‌رسد.
با توجه به ساخت داخل بودن این تجهیزات (به‌ویژه آب شیرین‌کن)، به واردات سامانه‌های دیگر آب شیرین‌کن‌ها که عمدتا در انحصار کشورهای آمریکا و ژاپن و رژیم صهیونیستی است، نیازی نیست.
روش تولید آب در واحد تولید همزمان برق و آب در مقایسه با دیگر روش‌های تولید آب RO از قابلیت دسترسی بالاتری برخوردار است و همچنین ظرفیت تولید بالاتری دارد ضمن آنکه میزان انرژی الکتریکی موردنیاز برای تولید هر مترمکعب آب در روش تولید همزمان 1.5 کیلووات ساعت بوده که حدود یک سوم روش RO است.
در زمان حاضر کشورهای حاشیه خلیج فارس از این روش جهت تولید آب و صادرات آن استفاده می‌کنند.
در زمان حاضر، دسترسی کامل به این فناوری (شامل ساخت و نصب توربین و ژنراتور، بویلرهای بازیاب، آب شیرین‌کن و سازوکار آب‌گیری از دریا) در گروه مپنا وجود داشته و امکان اجرای این‌گونه پروژه‌ها در کشور در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان و همچنین کشورهای همسایه وجود دارد.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار