امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۳:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108658
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 61
رسول بهبهانی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در طبس، اظهار داشت: سد کریت طبس، کهن‌ترین و بلندترین سد قوسی جهان است و در کتاب‌های تاریخی روایات ...

رسول بهبهانی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در طبس، اظهار داشت: سد کریت طبس، کهن‌ترین و بلندترین سد قوسی جهان است و در کتاب‌های تاریخی روایات مختلفی درباره قدمت بند کریت نقل شده که برخی آن را متعلق به دوره مغول و برخی متعلق به 700 سال قبل می‌دانند.

وی ادامه داد: به طور کلی با توجه به تنوع مصالح به کار رفته و ساختار کلی بنا که چند مرحله تعمیر روی آن انجام گرفته، می‌توان استنباط کرد که بند کریت متعلق به چند دوره زمانی مختلف است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس افزود: رئیس اسبق کمیته بین‌المللی سدهای بزرگ، سد کریت را «شگفت‌آورترین دستاورد بشر در قرون وسطی» نامیده است.

بهبهانی یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این بنا که هنر سدسازی ایرانیان را آشکار می‌کند، قوسی بودن آن دانست و تصریح کرد: بندهای قوسی مقاومت بیشتری در مقابل فشارهای ناگهانی، زلزله و حوادث طبیعی دارد.

وی به بیان مشخصات فنی سد کریت پرداخت و گفت: ارتفاع قسمت بیرونی بند از کف رودخانه 52 متر، عمق حوضچه آبگیر 20 متر، طول آن در قسمت تاج 52 متر و ضخامت تاج آن تنها 12 متر بوده و در چهار مرحله احداث شده است.

این مسئول ادامه داد: زلزله سال 1357 طبس با شدت 7٫8 ریشتر و حداکثر شتاب 0٫75 گرم نیز سبب خسارات عمده‌ای به سد نشده است.

بهبهانی اضافه کرد: ساختمان این سد به علت عوامل مختلف اجتماعی، طبیعی و بهره‌برداری نادرست دستخوش آسیب و تخریب‌هایی شده که می‌تواند پایداری سازه سد را تهدید کند.

وی خاطرنشان کرد: این سد در سال 1379 به شماره 3523 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس گفت: در تیرماه سال جاری اقداماتی مانند ریشه‌کنی درختچه‌ها و گیاهان سطحی روی دیوار بند به صورت فیزیکی و شیمیایی و تراشیدن و جمع‌آوری مصالح فرسوده از لایه‌های مختلف دیواره بند برای بهسازی سد کریت انجام شده است.

بهبهانی خاطرنشان کرد: اجرای دیوار با سنگ رودخانه‌ای و بندکشی دیواره در قسمت‌های آسیب‌دیده از دیگر اقدامات انجام گرفته است که در مجموع 300 میلیون ریال اعتبار برای بهسازی این سد هزینه شده است.

لازم به ذکر است؛ آیین تودیع و معارفه رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طبس در روز دوشنبه 10 شهریور ‌ماه سال جاری در حالی برگزار شد که هیچ یک از مسئولان دیگر ادارات و نهادها و خبرنگاران حضور نداشتند و فقط این خبر از طریق سایت معاونت استانداری و فرمانداری طبس انتشار یافت که سبب تعجب همشهریان و سوالات متعدد از خبرنگاران شد.

در این مراسم فقط روسای پیشین و جدید و دو نفر از مسئولان شهرستان و یک نفر از استان حضور داشتند.

این مراسم در حد اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طبس نبود و بهتر بود معاونت استاندار و فرماندار شهرستان به عنوان مقام عالی دولت ترتیبی مناسب اتخاذ می‌نمود.

انتهای پیام/22489/ش30/آ3004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها