امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۲۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108673
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس نهمین همایش سازمان‌های غیر دولتی کشور با حضور 250 نفر از NGOهای سراسر کشور از 11 لغایت 13 شهریور ماه در استان اردبیل ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس نهمین همایش سازمان‌های غیر دولتی کشور با حضور 250 نفر از NGOهای سراسر کشور از 11 لغایت 13 شهریور ماه در استان اردبیل برگزار و امروز به اتمام رسید.

اختتامیه این همایش محرم یوسفی‌سادات عضو شورای هماهنگی سازمان‌های غیر دولتی کشور درباره دستاوردهای این همایش اظهار داشت: انتظاراتی که از نهمین همایش داشتیم از قبل تعریف شده بود که مهمترین آن نمایش دادن ویژگی‌های سازمان‌های غیر دولتی در جامعه بود.

وی ادامه داد: سازمان‌های غیر دولتی می‌تواند نقش‌های زیادی برای توسعه پایدار در دولت داشته باشند و در این همایش جایگاه این سازمان‌ها در حوزه تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری مشخص شد.

یوسفی‌سادات به سخنرانی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در این همایش اشاره کرد و گفت: وی در این همایش موضع‌گیری مثبت دولت درباره فعالیت‌ سازمان‌های غیر دولتی را را اعلام کرد.

عضو شورای هماهنگی سازمان‌های غیر دولتی کشور گفت: سازمان‌های مردم نهاد حق دارند و باید به کارکردهای مربوط به توسعه پایدار نظارت کنند و به عنوان یک دیدبان فعالیت‌هایی از سوی دولت و سایر بخش‌های خصوصی را هم‌راستا با توسعه پایدار نظارت کنند.

یوسفی‌سادات افزود: دولت یازدهم از سازمان‌های مردم نهاد استقبال کرده است و نقش این سازمان‌ها را در کشور تائید می‌کند.

عضو شورای هماهنگی سازمان‌های غیر دولتی کشور بیان داشت: سازمان‌های غیر دولتی نقش خود را در سطح عالی و ملی باید باور کنند و با همگرایی و همفکری می‌توانند نسبت به حل معضلات اجتماعی اقدام کنند.

یوسفی‌سادات یادآور شد: سازمان‌های مردم نهاد مسئولیت‌های بزرگی را پذیرفتند و بخشی از آنها الگوی مناسبی برای سایر سازمان‌ها هستند.

وی با تاکید بر اینکه سازمان‌های مردم نهاد بازوی قوی دولت هستند تفکر درستی نیست گفت: سازمان‌های غیری دولتی بیشتر از دولت می‌توانند در سیاستگذاری‌ها و تصمیم‌گذاری‌ها موثر باشند و نه تنها بازو بلکه فکر و روح جامعه می‌توانند باشند.

وی افزود:‌ دولت می‌تواند بازوی سازمان‌های غیر دولتی برای انجام کارها باشد.

وی درباره پیش‌نویس قانون سازمان‌های غیر دولتی نیز اظهار داشت: پیش‌نویس این قانون به عنوان لایحه تدوین شده ولی هنوز ارکان آن همسو با انتظارات سارمان‌های غیر دولتی نیست و حضور دولت در روند تاسیس و توسعه سازمان‌ها همچنان بیش از اندازه است و تولیت، مدیریت و کنترل سازمان‌های غیر دولتی در اختیار دولت قرار گرفته است.

یوسفی‌سادات بیان داشت: حضور دولت در روند تاسیس سازمان‌های غیر دولتی باید کاهش پیدا کند و به خود سازمان‌ها واگذار شود.

بیش از 12 سال تصویب قانون سازمان‌های مردم نهاد به تاخیر افتاده است

در ادامه شهین‌دخت ده‌بزرگی عضو شورای هماهنگی سازمان‌های غیر دولتی یادآور شد: در پایان این همایش سند آن که از نتیجه کارگاه‌های مختلف برداشت شده است قرائت شد و به تمامی دستگاه‌های اجرایی دولت ارسال خواهد شد.

وی گفت: بیش از 12 سال است که بر روی قانون سازمان‌های مردم نهاد کار می‌شود و هم اکنون پیش‌نویس آن به کمیسیون اجتماعی مجلس ارسال شده و در وزارت کشور نیز نمایندگان NGOها برای تبیین مواد قانونی آن از 18 تا 20 گرد هم جمع می‌آیند.

گل‌خانم باقری‌نیا نیز عضو دیگر شورای هماهنگی سازمان‌های مردم نهاد کشور بیان داشت: نشست سالانه سازمان اولین نشست در دولت جدید بود و این همایش پس از چند سال در دولت یازدهم شکل گرفت که امید است در برنامه ششم توسعه و سند چشم‌انداز به توانایی‌های سازمان‌های غیر دولتی نیز اشاره شود.

وی ادامه داد: در این همایش از نمایندگان سازمان‌های غیر دولتی در سراسر کشور حضور داشتند و در 4 گروه تخصصی برای توسعه پایدار تقسیم شدند که بیانیه پایانی این همایش نیز حاصل هم‌اندیشی سازمان‌های غیر دولتی است.

باقری‌نیا خاطر نشان کرد:‌در قانون جدید سازمان‌های غیر دولتی نیز باید مراحل شکل‌گیری سازمان‌ها تسهیل شود و بتوانند از حقوق خود و مردم دفاع کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها