امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108678
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک کارشناس سودانی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک کارشناس سودانی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، دلیل اصلی تعطیلی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در «خارطوم» را معامله پشت پرده سودان با کشورهای عربی حاشیه خلیج‌ فارس به خصوص عربستان سعودی و امارات دانست که در ازای کاهش روابط خارطوم با تهران، سطح روابط با کشورهای عربی خلیج‌ فارس افزایش می‌یابد.

«حسن الساعوری» استاد علوم سیاسی دانشگاه « النیلین» ادامه داد: به علت رابطه سودان و ایران، سطح روابط خارطوم با کشورهای عربی خلیج فارس به شدت کاهش یافته بود و تعطیلی مراکز رایزنی فرهنگی ایران در سودان، به عنوان اعلام حسن نیت سودان به کشورهای عربی خلیج‌فارس انجام شده است.

این استاد دانشگاه اما تعطیلی رایزنی فرهنگی ایران در سودان را برای افزایش سطح رابطه با کشورهایی چون عربستان و امارات را کافی ندانست.

وی افزود: به علت وجود یک دولت اخوانی در سودان، خارطوم باید کارهای بیشتری برای جلب نظر عربستان و امارات انجام دهد.

الساعوری از دیگر درخواست‌های عربستان از سودان را کاهش سطح روابط خارطوم با قطر دانست و گفت: درخواست‌های ریاض و ابوظبی از سودان، برای دولت خارطوم خیلی هم دشوار نیست، چرا که سودان از مشکلات اقتصادی و داخلی بسیاری رنج می‌برد که عربستان می‌تواند بخشی از این مشکلات را حل کند.

در ماه مارس گذشته، عربستان سعودی تعاملات بانکی خود با سودان را قطع کرد و بدین ترتیب 50 درصد از درآمد بانکی سودان از این راه کاهش یافت. در آن زمان بسیاری از  رسانه‌های عربی این اقدام ریاض را به عنوان تنبیهی علیه سودان قلمداد کردند.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها