امروز : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ - 2017 January 24
۰۸:۰۳
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108680
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 7
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «خالد مشعل» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در بخش دوم مصاحبه خود با پایگاه خبری العربی الجدید، به مسائل ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «خالد مشعل» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در بخش دوم مصاحبه خود با پایگاه خبری العربی الجدید، به مسائل مختلفی از جمله مذاکرات آتش‌بس در قاهره، قدرت تسلیحاتی حماس و منابع آن و اخبار درباره اختلافات با مصر و سوریه پرداخت.

مشعل در این گفت‌وگو چندان وارد جزئیات مذاکرات آتش‌بس نشد اما با تأکید بر اینکه دیدگاه آنان با طرح مصر در ابتدا تفاوت‌هایی داشت تأکید کرد که رژیم صهیونیستی ناچار است به خواست مقاومت تن بدهد و بر اساس توافق در مصر، قاهره ضامن اجرای آن است.

بخشی از سلاح انباشت شده حماس از ایران است

مشعل در پاسخ به سوالی درباره اینکه انباشت قدرت تسلیحاتی مقاومت از کجا آمده است به ایران و برخی کشورها اشاره کرد و گفت: این انباشت سلاح را ما سابقا انجام دادیم از چند کشور بخصوص ایران. الان منابع دیگری هم داریم. بازار بین‌المللی (به روی همه) باز است. برخی سلاح‌ها را نیز خودمان ساختیم. امروز بیشتر سلاحی که در دست مقاومت بخصوص در دست گردان‌های القسام (شاخه نظامی حماس) است، ساخت داخل است... این پیامی است که محتوایش این است که محاصره و فشار بر غزه و مقاومت، بی‌فایده است و هر چقدر هم راه دریا، آسمان و مرزهای خاکی را ببندند باز هم اراده مردم و مقاومت شکسته نمی‌شود.

مشعل گفت: الان برد موشک‌های ساخت مقاومت به 160 کیلومتر و برد تک‌تیرانداز به 2 کیلومتر رسیده است و اکنون مقاومت هواپیما (ی بدون سرنشین) می‌سازد و تاکتیک تونلها را اجرا می‌کند. همه اینها دلالت بر این میکند که کسی نمی‌تواند با ملت‌ها در بیفتد.

در امور داخلی سوریه دخالت نمی‌کنیم

مشعل در بخشی دیگر در پاسخ به سوالی درباره تماس با دولت سوریه گفت: تماسی میان ما و نظام سوریه نیست. گذشته را فراموش و انکار نمی‌کنیم. اما تفاوت نظری پیشامد کرد و ما در امور داخلی سوریه دخالت نمی‌کنیم... ما طرفداری کسی علیه کسی را نکردیم ما فقط طرفداری از ملت سوریه کردیم... برخی ما را متهم کردند که گروهی (از حماس) در حوادث اردوگاه یرموک (در دمشق) نقش داشته است. برخی این اتهام را به دروغ به ما زدند.. خدا همه را ببخشد اکنون زمان طرح این موضوع نیست. ما مشغول مسئله خود (آرمان فلسطین) هستیم و برای سوریه و امت اسلامی دعای خیر داریم. تاکید می‌کنم که ما نه در امور داخلی سوریه نه در امور داخلی مصر دخالت نمی‌کنیم.

دشمن اسرائیلی فقط تحت فشار عقب‌نشینی می‌کند

خالد مشعل در پاسخ به سوالی در مورد متن توافق شده بر آن در مذاکرات آتش‌بس و طرح اولیه پیشنهادی مصر گفت: تفاوتهایی با هم داشتند و همین کافی است که بگویم ما در آغاز و پایان با خواست نتانیاهو که خواهان توقف جنگ وسپس شروع مذاکرات بود موافقت نکردیم. زمانیکه برتری نظامی با دشمنت باشد سعی می‌کند تو را به آتش‌بس بکشاند اما این اتفاق نیفتاد و نتانیاهو مجبور شد زیر آتش‌ به پای میز مذاکره بیاید، تجربه ما نشان داده بود که دشمن فقط تحت فشار است که عقب‌نشینی می‌کند این همان چیزی است که در غزه، جنوب لبنان و صحرای سینا در جنگ 1973 اتفاق افتاد.

رئیس دفتر سیاسی حماس همچنین در پاسخ به اظهارات نتانیاهو و مخالفت با ساخت بندر، فرودگاه و آزادی اسرا گفت: رهبران دشمن همیشه از این حرفها می‌زده‌اند اما از آن عقب‌نشینی کرده‌اند. میگفتند تبادل اسرا وجود ندارد اما اتفاق افتاد، آرییل شارون می‌گفت «نتساریم مثل تل‌آویو» است اما ازان عقب‌نشینی کرد، آنها تحت فشار مقاومت عقب نشینی می‌کنند و ملت فلسطین برای رسیدن به خواسته‌های خود مصمم است.

مشعل افزود: می‌خواهم بگویم که در مذاکرات اخیر برخی از درخواستهای فلسطینی تثبیت شد و برخی دیگر مانند بندر و فرودگاه و تبادل اسرا به تاخیر افتاد که ملت فلسطین بر آن مصر است و غزه باری دیگر به محاصره باز نخواهد گشت و باید به روی جهان باز شود و 1 میلیون و 800 هزار ساکن غزه باید مانند انسان زندگی کنند و از حقوق انسانی برخوردار باشند و زمینی، هوایی و دریایی مسافرت کنند، غزه از بقیه فلسطین جدا نیست بلکه ساحلی برای کرانه باختری است و با مقاومت به هدف خود خواهد رسید انشاالله.

مشعل سقف مذاکرات برای بررسی قضایای به تاخیر افتاده را یکماه اعلام و آن را دشوار توصیف کرد و ادامه داد گذرگاه رفح مربوط به فلسطین و مصر می‌شود و در مذاکرات میات فلسطین و طرف اسرائیلی در مورد آن بحث نمی‌شود.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار