امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۰:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108718
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 43
«سامر عثمان»، رئیس کمیته همکاری سوریه – روسیه و پژوهشگر امور بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق به بررسی ...

«سامر عثمان»، رئیس کمیته همکاری سوریه – روسیه و پژوهشگر امور بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق به بررسی آخرین وضعیت بحران سوریه و حاکم بر عرصه بین الملل پرداخت و به سوالات فارس در این خصوص پاسخ گفت.

عثمان صدور قطعنامه 2170 شورای امنیت درباره مبارزه با تروریسم را موفقتی برای سوریه برشمرد که بیش از 3 سال و نیم است، با گروه‌های تروریستی مبارزه می‌کند.

وی با بیان اینکه دمشق موافق تشکیل ائتلافی منطقه‌ای و بین المللی برای مبارزه با تروریسم در سوریه است، این موافقت را منوط به هماهنگی طرف‌های تشکیل دهنده ائتلاف با دمشق در خصوص هرگونه اقدام در سوریه دانست.
 

آنچه در زیر می‌آید مشروح این گفت‌وگوست:

فارس:‌ اهمیت قطعنامه 2170 شورای امنیت درباره مبارزه با تروریسم را در چه چیز ملاحظه می‌کنید؟

عثمان: بی‌شک این قطعنامه را باید قطعنامه‌ای خوب و مثبت ارزیابی کرد،‌ اگرچه در این میان موانعی نیز برسر اجرای آن وجود دارد. اما در کل باید این قطعنامه را تغییر موضع بین المللی به سود سوریه ارزیابی کرد که بیش از 3 سال و نیم است، با گروه‌های تروریستی مبارزه می‌کند و در این خصوص دمشق خواهان اجرای تمام بندهای آن، در خصوص تامین هزینه‌های مالی و حمایت‌‌های لجستیکی و نظامی به گروه‌های تروریستی و قطع راه‌های امداد از کشورهای همجوار مانند اردن و ترکیه و لبنان و عربستان و قطر است و سرانجام اینکه دمشق با تشکیل ائتلافی بین المللی و منطقه‌ای برای مبارزه با تروریسم به شرطی موافق است که هماهنگی‌های لازم در این خصوص با آن صورت گیرد و این شرطی است که از سال‌های گذشته نیز مد نظر دمشق در امر مبارزه با تروریسم بود.

فارس: در صورتی‌که هماهنگی با دمشق در این امر صورت نگیرد، سوریه چه تعاملی با این قطعنامه خواهد داشت؟

عثمان: واکنش سوریه در این امر کاملا روشن و شفاف است،‌ چون دمشق تاکید کرده که با هرگونه تجاوزی در این خصوص چه از سوی آمریکا و چه از سوی هر ائتلاف بین المللی دیگر مقابله خواهد کرد و همه از قدرت پدافند هوایی ارتش سوریه آگاه هستند.

فارس:‌ نقش سوریه و محور مقاومت در صدور این قطعنامه چیست؟

عثمان: بخش سوری طرح جدید آمریکا در منطقه بدون شک با دیوار دمشق برخورد خواهد کرد، به ویژه پس از آنکه سوریه، آمریکا را وادار به موافقت با قطعنامه 2170 شورای امنیت در خصوص مبارزه با تروریسم کرد تا مانع دور زدن قطعنامه‌های شورای امنیت توسط واشنگتن شود، چون برای همه محرز است که رهاورد آمریکا در منطقه و از جمله سوریه تنها تروریسم و خرابی و ویرانی است.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها