امروز : پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 30
۰۵:۲۲
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108774
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 12
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، برنامه این هفته ثریا با موضوع معضلات فضای مجازی و گسترش اینترنت در کشور در قالب مناظره و با حضور علی رضا

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، برنامه این هفته ثریا با موضوع معضلات فضای مجازی و گسترش اینترنت در کشور در قالب مناظره و با حضور علی رضا شاهمیرزایی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی و لطف الله صبوحی نماینده وزارت ارتباطات و قام مقام سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی به روی آنتن شبکه یک سیما رفت.

با مجوز اپراتورهای نسل سه و چهار تعداد کاربران اینترنتی صد برابر شده اند

در ابتدای این برنامه، شاهمیرزایی درخصوص اعتراضات اعضای شورا در خصوص مجوز دادن به اپراتورهای تلفن همراه مبنی بر خدمات اینترنتی، اظهار داشت: همانطور که برداشت های غلطی از برخی از مباحث در رسانه ها مطرح شد قطعا کسی با تکنولوژی مخالف نیست و تعبیری از حضرت آقا در این باب وجود دارد که می‌فرمایند اگر ما را از این فناوری ها منع کردند باید به زور هم که شده از این فناوری استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه  خیلی از اعضای شورا افرادی هستند که در این حوزه کار کرده اند، خاطر نشان کرد: قطعا ایرادات به نحوه اجراست که ناگهان ما با این مجوز تعداد کاربران اینترنتی را حدود صد برابر کرده ایم؛ در کشورهای لاییک  هم برای چنین موضوعی ابتدا مطالعات جدی می‌شود. سوال ما از وزارتخانه این است که سند افزایش پهنای باند فضای مجازی کجاست؟ همه جای دنیا این بحث منتشر و تبیین میشود. با چه مطالعه ای این کار صورت گرفته است؟ نگرانی ما در خصوص همین امر است که مطالعه جدی در این باره صورت نگرفته است.

در ارتباطات وضعیت مناسبی در کشور حاکم نیست

لطف اللهی در ادامه بحث خاطر نشان کرد: ما در رابطه با ارتباطات وضعیت مناسبی نداریم. این بحثی که نسل سه و چهار ارائه داده شده صرفا برای اینترنت نیست؛ لازم است توضیح دهم که حجم اطلاعات درحال افزایش است و این حجم بالا منابع می‌خواهد؛ اینکه ما میگوییم نسل سه و چهار، دو مولفه از جمله دادن سرعت بالای اطلاعات و دیگری سرعت حرکت مشترک است.

وی همچنین گفت: ما همیشه مسئول بودیم که چرا در کشور ما از این ظرفیت استفاده نمی‌کنیم لذا از ابتدا هم  اعلام کردیم در تاریخ 31/5/93 که پایان اپراتور سوم است با شرایط کمیسیون تنظیم به اپراتورهای دیگر هم این امکانات را میدهیم که این کار انجام شد و با این کار تسهیلات مختلف را برای کاربران تهیه کرده ایم.

نماینده وزارت ارتباطات افزود: برآورد ما این است ما بعداز 4 یا 5 سال حدود 50 درصد از مشترکین از این شبکه ها منتقل خواهند شد.

بعد از گذشت 5 سال هیچ پیوست فرهنگی تهیه نشده است

شاهمیرزایی با تاکید بر اینکه در ابتدای تعریف این فرآیند چیزی به نام نسل سه وجود نداشت، تصریح کرد: ولی متاسفانه برنامه ای که در آن زمان ارائه شد به دلیل مشکلاتی که آن اپراتور داشت، نشد که به خوبی اجرایی شود. چون در آن سال شروع کار بود قابل قبول بود که یکسری از مباحث به بعد موکول شود مثلا ما یک کاغذ سفید داشتیم که گفتیم این پیوست فرهنگی است و بعد ها این را تکمیل خواهیم کرد اما الان که ما بیش از 70میلیون سیم کارت فعال این دو اپراتور را داریم و به راحتی یک کودک می‌تواند با یک پیامک آن را فعال کند نباید چنین باشد که ما هنوز آن پیوست 5 سال گذشته را داریم.

وی همچنین اظهار داشت: با توجه به اینکه دولت قبل 5 سال در این حوزه وقت داشت و بیشتر مقصر از دولت کنونی است اما باید ببینیم این دولت در این یکسال چه کاری انجام داده است و این درست نیست که بگوییم ما بعد از پنج سال کار جدیدی نکرده ایم و مثل پنچ سال پیش که خدماتی را به یک اپراتور دادیم در شرایط کنونی هم فقط همان خدمات را به اپراتورهای دیگر دادیم؛ آیا این استدلال درست است؟! طبیعی است الان باید نسبت به قبل مطالعات کاملتری انجام دهیم و از تجربه قبل استفاده کنیم.

وقتی مرجع تقلیدی اظهار نظر می کند نباید بگوییم ایشان را تحت تاثیر قرار داده اند

صبوحی در رابطه با سوال پیامکی گفت این سوال نسبی است چراکه باید ببینیم تعریف پرسرعت و کم سرعت چیست. فرهنگ سازی جنبه های مختلفی دارد؛ این روزها کمتر کسی است که در 24 ساعت به اینترنت دسترسی نداشته باشد.

وی افزود با توجه به نیاز جامعه بنده گزینه یک را انتخاب می‌کنم.

شاهمیرزایی گفت: در سوال فقط در فرهنگ سازی تاکید شده است این که ما باید از این خدمات استفاده کنیم خوب است اما باید ببینیم چرا خیلی از دلسوزان مشکلاتی را وارد کرده اند؛ جواب من این است که فرهنگ سازی نشده است.

عضو شورای فضای مجازی اظهار داشت: ما اگر سخن منتقدین را ناقص بشنویم ظلم است ؛ وقتی مرجع تقلیدی در این رابطه اظهار نظر می کند نمی شود بگوییم ایشان را تحت تاثیر قرار داده اند.

وی افزود ما نمی‌گوییم اینترنت پرسرعت بد است ما میگوییم در این امر یکسری پیش نیاز، نیاز داریم بطور مثال وقتی وزیر بهداشت می‌گویند در شیر نباید پالم باشد بعد عده ای بیایند بگویند وزیر بهداشت با شیر مخالف است.

وی در ادامه تصریح کرد: بنده سوال دارم آیا سرعت مساوی با پهنای باند است؟ یک مسئله مهم در سرعت فاصله سرور تا کاربر است ما باید سرور را به داخل کشور بیاوریم.کسی این کار را از وزارتخانه پیگیری نمیکند که چرا ما از مرکز داده ای که تولید محتوی هم میکند بابت پهنای باند پول می‌گیریم؟

به زودی کسانی که محتوی تولید کنند از دادن سهم دولت معاف می شوند

صبوحی گفت: در رابطه با میزبانی اطلاعات وقتی میزبانی ما خارج از کشور است کیفیت ما پایین میاید. اینکه ما بخواهیم میزبانی ها را به داخل کشور بیاوریم از تکالیف ماست و طبق قانون پنجم شبکه ملی اطلاعات این کار را آغاز کرده ایم. وی وی ادامه داد: سال گذشته این اطلاعاتی که در داخل میزبانی می‌شد 10 درصد بوده است اما امسال این رقم به 34 درصد رسیده است و حتی برای اینکه دقیق تر ترافیک ها را جدا کنیم مراکز تبادل اطلاعات آی پی را در کشور ایجاد کرده ایم که این امر یک اتفاق بزرگ است.

وی افزود: اینکه ما مجوز اپراتورهای  نسل سه و چهار را داده ایم تازه شروع کار است؛ ما به موازات این پروانه هایی که داده ایم کار را برای تولید محتوی شروع کرده ایم. اخیرا در حمایت از محتوی و افرادی که محتوی تولید می‌کنند مصوبه ای در شورای  تنظیم و مقررات تصویب شد و مقرر شده است که سهم اپراتورها، بیشتر از 30 درصد تعیین نشده و ما برای حق و سهم دولت که از درآمد اپراتورها حاصل می‌شود، بخشی را که مربوط به محتوی است معاف کرده ایم. این ها اقداماتی است که در جهت تولید محتوی انجام گرفته است.

مصوبات شورا عالی فضلی مجازی برای دولت لازم الاجراست

مقصودی در خلال حرف های صبوحی گفت: برای سایت برنامه ثریا با توجه به اینکه قصد داشتیم میزبانی آن در داخل باشد هزینه ای حدود 2میلیون تومان متقبل شدیم اما اگر میزبانی با خارج بود هزینه حدود 200 هزار تومان می‌شد.

قائم مقام سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی در رابطه با پیوست های فرهنگی گفت: سال 86 که مزایده اپراتورهای نسل سه را داشتیم مصادف بود با ابلاغ کلی سیاست های برنامه پنجم توسط مقام معظم رهبری که بر دولت تکلیف شد که پروژه های مهم باید پیوست فرهنگی داشته باشد؛ تاکنون مصوبات شورا برای ما لازم الاجراست و این را تا کنون ما اجرایی کرده ایم.

صبوحی افزود: شورای فضای مجازی سه مشخصه را برای ما تکلیف کرده اند که عبارتست از دسترسی پرسرعت، تحرک پذیری کاربر و تعرفه های رقابتی که خود این سه مولفه تایید این نکته هستند که اپراتورهای ما باید به نسل سه و چهار تغییر کنند چون ما یک اپراتور داریم که این خدمات را ارائه میکرد و طبیعتا شاهد این خواهیم بود که با افزایش اپراتورها تعرفه ها کاهش پیدا خواهد کرد.

شرکت داخلی برای تولید ترافیک باید پول بدهد اما شرکت خارجی پول می‌گیرد!

علیرضا شاهمیرزایی با طرح این سوال که مسئله ما این است چرا در این مسائل همیشه قول آینده میدهیم؟ گفت: معمولا آنچیزی که مدنظرمان است را می‌گوییم بطور مثال از سیاست های شورا که حدود سی بند است فقط سه سیاست گفته می‌شود یا از برنامه پنجم همیشه آن قسمت افزایش باند که مورد نظر این دولت است گفته می‌شود اما مباحث دیگری مثل دولت الکترونیک که در این برنامه بوده است صحبتی نشده است و جامعیتی در دیدگاه ما نبوده است بطور مثال کره جنوبی مقام اول پهنای باند است ولی 70 درصد محتوی را خودش در داخل تولید می‌کند.

وی همچنین در پاسخ به برخی از اظهارات صبوحی تصریح کرد: در رابطه با تولید محتوی در داخل که شما فرمودید کمیسیون تنظیم مقررات می‌خواهد مجوز بدهد نگران شدم؛ خواهش می‌کنیم مجوز ندهید.

وی در توضیح این خواهش افزود: چرا که ما یکی از مشکلاتمان این است که همیشه شرکت های داخلی خودمان که می‌خواهند کاری را انجام بدهند مجوز می‌خواهند اما کشورهای خارجی برای انجام این کار نیازی به مجوز ندارند  بعبارتی شرکت خارجی برای تولید ترافیک پول می‌گیرد اما در داخل باید پول بدهند، داخلی برای تولید محتوی مجوز می‌خواهد اما خارجی مجوز نمی‌خواهد.

در شبکه های ثابت باید اینترنت پرسرعت داشته باشیم

صبوحی در ادامه خاطر نشان کرد: ما در حوزه تصدی تمام قسمت هایی را که باید واگذار می‌کرده ایم واگذار کرده ایم به بخش خصوصی و فقط در حوزه حکومتی تصدی آن بر عهده ما است و اینطور نیست که ما بدون اینکه منافع بخش خصوصی را در نظر بگیریم بتوانیم اقدامی را انجام بدهیم.

وی افزود: ما در شبکه های ثابت هم معتقدیم که باید اینترنت پرسرعت داشته باشیم؛ از نظر دسترسی اینترنت پر سرعت وضعیت مناسبی نداریم و اعلام می‌کنم که در حوزه شبکه های ثابت تا یکی دو ماه آینده باید یک همگرایی اتفاق بیفتد و یکی از دلایلی که کیفیت و قیمت مناسب نیست به دلیل تعدد بازیگران درحوزه ثابت است البته این بحث به معنای حذف هیچکدام از بخش ها نیست ولی معتقدیم نیازمند بازسازی هستیم.

نماینده وزارت ارتباطات خاطر نشان کرد: سایت های مختلف که اپلیکیشن های ایرانی را به فروش می‌گذارند بسیار زیاد شده است که ما حتما این مسیر را ادامه خواهیم داد؛ شما وقتی پهنای باند را توسعه می‌دهید چون به فرد امکان کار کردن در شرایط خودش را می‌دهد به اشتغال کمک شایانی می‌کند.

وی در پاسخ به اظهارات شاهمیرزایی در خصوص ندادن مجوز گفت: مجوز دادن همیشه به معنای محدود کردن نیست گاهی اوقات شما مجوز می‌دهی تا کار توسعه پیدا کند چراکه کار با بی نظمی شناخته میشود و توسعه پیدا نمیکند.

چرا بودجه یک وزارتخانه در این دولت به یکباره 5 برابر شده است؟

شاهمیرزایی تصریح کرد: ما در شورای عالی فضای مجازی در این یک سال عادت کرده ایم که اخبار این حوزه را قبل از اطلاع خودمان باید از رسانه دریافت کنیم.

وی ادامه داد: قاعدتا آن مواردی که بعنوان سیاست های شورای عالی کشور ابلاغ شد، اسناد بالا دستی شورا است که باید اجرا شود و برای اینکه این موارد در شورا مطرح شود وزارت خانه باید یک پیشنهادی، پیش نویسی یا حتی یک برگه کاغذ بدهد تا شورا به آن رای بدهد؛ وقتی چیزی ارائه نشده است نمی‌توانیم بگوییم که شما تصویب کنید و ما رای می‌دهیم.

شاه میرزایی درخصوص اینکه بودجه این وزارت خانه در سال گذشته پنج برابر شد، گفت: آیا سوال پیش نمی آید که در این دولت چرا به یکباره بودجه این وزارتخانه 5 برابر شده است؟ آیا اینکه گفته می شود ما بدنبال تصدی گری نیستیم اینترنت فروشی تصدی گری نیست؟

وی تاکید کرد: تقریبا شما هر جای دنیا بروید نمی‌توانید یک سیم کارتی را پیدا کنید و بخرید بدون احراز هویت. ولی در کشور ما موارد بسیاری هست که شخص می‌گفت 5 سیم کارت به اسم من وجود دارد و با آن جرم قانونی صورت می‌گیرد.

شاهمیرزایی گفت: ده درصد جی دی پی کشور ها را این صنعت به خودش اختصاص می‌دهد و آنهم به معنای ده درصدی است که با هر ده میلیون می‌توانیم یک شغل ایجاد کنیم؛ بهترین فرصت برای خروج از رکود همین است که ما باید بگوییم این موضوع را در کشور به چند درصد رسانده ایم.

دولت عزمی برای اصلاح وضعیت فیلترینگ ندارد

وی در ادامه گفت: بحث من در رابطه با مجوز این است که این موضوع زمانبر است. مرکز داده و سی دی ان که در داخل وزارتخانه است را مجوز نمی دهید اما یکسری مسائل که از وظایف وزارتخانه نیست را مجوز می دهید؟ در بحث فیلترینگ که بنده هم معتقدم باید اصلاح شود و ایراداتی دارد علی رغم صحبت هایی که در رابطه با این موضوع از سمت دولت شده است و فقط اقدامات رسانه ای است یک برگه کاغذ در خصوص پیشنهادی برای بهتر کردن این روند از دولت به شورا نیامده است.

دولت فقط می گوید اینترنت پرسرعت حق مسلم ما است

شاهمیرزایی اظهار داشت: در خصوص اینترنت خانواده که یک خانواده ای بتواند با خیال راحت برای فرزندش این امکان را فراهم کند هیچ اقدامی صورت نگرفته است در صورتیکه این کار شاید در طول یکماه نهایتا می توانسته انجام بگیرد.

وی ادامه داد: اما دولت این مسائل را نگاه نمی‌کند و فقط می‌گوید اینترنت پرسرعت حق مسلم مردم ما است، ما خودمان هم مدعی اینترنت پرسرعت هستیم اما باید همه جانبه به این عوامل نگاه کرد و خیلی از عوامل مانند احراز هویت، سی دی ان و غیره باید مورد توجه قرار بگیرد.

دولت متصدی فروش اینترنت است

صبوحی تاکید کرد: اینکه ما بخواهیم مصوبات شورا را اجرا نکنیم درست نیست چراکه ما یک دستگاه اجرایی هستیم.

وی در رابطه با فروش اینترنت گفت: قانون تعریف کرده است که شبکه زیر ساخت ما باید در اختیار دولت بماند و در صدر اصل 44 است که تصدی گری این امر در اختیار دولت است.

صبوحی در خصوص دغدغه فرهنگی وزارت ارتباطات گفت: اولین دستگاهی که در کشور بحث پیوست فرهنگی را مطرح کرد و خودش را ملزم دانست ما بودیم و جلسات متعددی را با دانشگاهیان و صاحب نظران درخصوص تدوین پیوست فرهنگی داشتیم و از اپراتور تعهد گرفتیم که هر پیوستی که درآینده ابلاغ کنیم لازم الاجرا است.

وی افزود: ما به محض تشکیل شورای عالی مجازی نامه ای را به دبیر شورا نوشتیم و درخواست کردیم که با توجه به اینکه شورا تشکیل شده است و ما قصد تدوین پیوست فرهنگی را داریم سیاست ها و اصولی را که مدنظر شورا است به ما اعلام کنند ولی هیچ جوابی از شورا نگرفتیم.

رئیس شورای عالی فضای مجازی هم 3G را بدون مجوز خوانده است

شاهمیرزایی در ادامه گفت: در بحث پیوست فرهنگی فرمایش شما صحیح است و دبیرخانه روی آن کار کرد که البته جای نقد دارد اما الان وزیر شما می‌گویند ما خودمان پیوستی نوشتیم و آنرا به شورا دادیم؛ اگر شما می‌خواستید خودتان پیوست بنویسید از اول می‌گفتید و همان را می‌دادید ما بررسی کنیم.

وی افزود: اینکه میگوییم اپراتورهای نسل سه اشتغال زاست و فرصت بسیار مناسبی است کاملا قابل قبول است اما به شرط اینکه ما نیاییم تجهیزات را از کشورهای خارجی بخریم و نصب کنیم و بعد هم ترافیک از خارج بخریم، اینکه نمی‌شود اقتصاد؛ برای اینکه این چندین هزار میلیارد سرمایه به کشور برگردد نیار به تمهیدات دارد.

صبوحی با بیان اینکه طبق قانون برنامه دولت موظف است براساس نقشه مهندسی فرهنگی کشور و نظام نامه پیوست فرهنگی نسبت به تهیه پیوست فرهنگی اقدام نماید اظهار داشت: ما براساس این موضوع پیوست را تهیه کردیم؛ اینکه شما می‌فرمایید ما هرچیزی را بیاوریم در شورا در جایی ذکر نشده است که باید چنین کاری صورت بگیرد.

مقصودی در این بخش با اشاره به مصاحبه انتظاری رئیس شورای عالی فضای مجازی گفت: ایشان اخیرا انتقادی به عملکرد دولت داشته اند و در اخبار گفته اند که طبق مصوبه 3Gباید در شورای فضای مجازی مجوز می‌گرفت.

صبوحی در پاسخ به این سوال خاطر نشان کرد: تفکری بوجود آمده است که هرکس هرکاری می‌خواهد بکند باید برود شورا اجازه بگیرد.

شورای عالی فضای مجازی برای چه درست شده است؟

شاهمیرزایی در پاسخ به این بحث گفت: وقتی دبیر شورا جمع بندی کرده است و به این رسیده است این امر نباید صورت بگیرد. وی افزود دیگر نباید این موضوع را تفسیر به رای کرد، اینگونه سنگ رو سنگ بند نمی‌شود؛ اینطور نیست ما بگوییم هرمسئله ای باید بیاید در شورا، ما می‌گوییم هیچ مسئله ای از این مسائل کلان فضای مجازی کشور، به شورا نیامده است؛ پس این شورا برای چه درست شده است؟

فیلترینگ هوشمند می‌شود

صبوحی در خصوص راهکار اصلاح فیلترینگ گفت: این روش فعلی باعث کندی کار شده است و روش تصحیح این امر پالایش هوشمند این موضوع است.

وی افزود یعنی فیلترینگ هم باید هوشمند باشد و هم توزیع این فیلترینگ بصورت هوشمند باشد؛ حتی فیلترینگ می‌تواند به تناسب با کاربرهم هوشمند باشد که این پروژه بصورت کامل در وزارتخانه تعریف شده است.

شاهمیرزایی در پایان خاطر نشان کرد: ما باید مسائل را به مردم کامل بگوییم بجای اینکه فقط به مردم بگوییم دسترسی به اینترنت حق مسلم شماست بیاییم یکسری مسائل دیگر را هم به مردم بگوییم.

شبکه ملی اطلاعات اصلا افزایش زیرساخت نیست بلکه یعنی چه کنیم که از این سرمایه گذاری عظیمی که در این امر صورت گرفته است با اولویت استفاده کنیم و بین ترافیک داخل و خارج تمایز پیش بیاید؟

صبوحی در پایان گفت: ما برآورد می‌کنیم جایگاهمان از نظر اقتصادی در حوزه ارتباطات  40 هزار میلیارد تومان در سال است که ما اگر تمام بخش را جمع کنیم درآمدی که ازاین حوزه کسب می‌شود به 20هزارمیلیار تومان بیشتر نمی‌رسد و این نشان دهنده این است که باید خیلی کار کنیم.

نارضایتی 66 در صدی مردم از فرهنگ سازی برای استفاده از اینترنت پرسرعت

گفتنی است سوال پیامکی این برنامه نظر مردم را در رابطه با اقدامات و فرهنگ سازی لازم برای استفاده بهینه از اینترنت پر سرعت پرسیده بود که 66 درصد مردم با انتخاب گزینه 2 به نارضایتی از فرهنگ سازی و اقدامات صورت گرفته در رابطه با اینترنت پرسرعت رای دادند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار