امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۳:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108790
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۴۲
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، کتاب «بررسی عوامل مؤثر در کجروی و نقش خانواده در آن» از مقدمه و پنج فصل «جامعه، فرهنگ و ارزشها»، «تئوری‌های ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، کتاب «بررسی عوامل مؤثر در کجروی و نقش خانواده در آن» از مقدمه و پنج فصل «جامعه، فرهنگ و ارزشها»، «تئوری‌های انحراف اجتماعی»، «علل انحراف از منظر متون دین»، «نقش رسانه‌ها در انحراف ارزش‌ها» و «نقش خانواده در کجروی» تشکیل شده است.

نگارنده در نوشتار پیش رو، تلاش می‏‌کند پس از مرور اجمالی نظریه‏‌های اندیشمندان انحراف اجتماعی، معضل انحراف به ویژه انحراف ارزشی را با رویکردی دینی کاوش نموده و عوامل موثر بر انحرافات را در متون دینی جست‌وجو کرده و در نهایت مهم‏ترین عامل پیشگیری از این معضل را بررسی کند.

نویسنده این کتاب را در پنج فصل سازماندهی کرده است: فصل اول، درباره ضرورت زندگی اجتماعی از منظر اندیشمندان اجتماعی و علمای دینی و مباحث مربوط به فرهنگ و ارزش‏‌ها به عنوان اساس و پایه جامعه و همچنین تفاوت ارزش‏‌های دینی و غیردینی و ویژگی‌‏های ارزش دینی و نقایص ارزش‌‏های غیردینی، سخن گفته است.

در فصل دوم نیز با نظریه‏‌های علوم اجتماعی در زمینه انحرافات اجتماعی آشنا می‏‌شویم و دیدگاه‌‏های زیست ‏شناختی و روان‏‌شناختی و جامعه‏ شناختی مربوط که درصدد تبیین کجروی و انحراف هستند مرور می‏‌شود.

مطالب فصل سوم که مهمترین بخش مطالب این کتاب است ما را از نظرگاه دینی درباره انحراف آگاه می‌کند و از میان متون اسلامی و آیات و روایات، علل انحراف بررسی می‌شود.

فصل چهارم، نقش رسانه‏‌ها در تحکیم و تضعیف ارزش‏‌های حاکم بر جامعه اسلامی را مورد ارزیابی قرارداده و عملکرد رسانه ملی (به تعبیر امام خمینی «دانشگاه عمومی») را بعد از انقلاب به ویژه پس از پایان دفاع مقدس مرور خواهد کرد.

نویسنده در فصل پنجم، مهم‌‏ترین عامل موثر در حل مشکل انحراف را خانواده دانسته و نشان می‌دهد کاراترین سازوکار مقابله با انحرافات آگاهی‏ بخشی اعضای جامعه و زندگی گروهی است و موثرترین شیوه آگاهی بخشی نیز فرهنگ ‏پذیری است؛ چون در این شیوه افراد خود را با ارزش‌‏های حاکم بر جامعه همانند می‌کنند و نسبت به آن التزام عملی پیدا می‏‌کنند، خانواده تنها عاملی است که می‌‏تواند در این کار موفق باشد و افراد تحت تکفّل خود را با ارزش‌‏ها همانند کند، البته در فصل پنجم این کتاب خواهیم دید که همه خانواده‏‌ها از این توفیق بهره‏ مند نیستند، از میان انواع خانواده تنها خانواده‏‌های معتدل و مقتدر، می‌‏توانند با ایفای نقش بی‏ بدیل خود فرزندان خود را در برابر انحراف محافظت کنند.

نویسنده در بخشی از این کتاب می‌نویسد: «پژوهش حاضر درصدد بررسی عوامل مؤثر در انحراف از ارزش‌ها هست و در این میان عواملی را که در این جهت نقش آفرین بودند شمارش شد، ولی این حقیقت را نیز نمی‌توان نادیده گرفت که در میان عوامل یاد شده، تلویزیون از جمله عواملی است که از نیروی بالایی در جهت تحکیم و تقویت ارزش‌ها برخوردار است. اگر در نوشتار حاضر برخی از نمایش‌های آن را موجب فراهم آوردن زمینه انحراف از ارزش‌ها دانستیم، بدان معنا نیست که همه تلاش‌های این رسانه را که در راستای تقویت ارزش‌های اسلامی در جامعه انجام گرفته و می‌گیرد، نادیده گرفتیم. این دانشگاه عمومی می‌تواند عامل مهمی در آگاهی بخشی مخاطبان نسبت به ارزش‌های اسلامی باشد....

این واقعیت را نیز نمی‌توان نادیده گرفت که وجود برخی از برنامه‌ها بر ارزش‌های دینی لطمه جبران‌ناپذیری خواهد زد. به سبب گستردگی این رسانه و با توجه به مخاطبان بی‌شمار و جوان آن، هر حرکت هرچند معدود در جهت تضعیف ارزش‌ها، تأثیر بسیاری در انحراف مخاطبان خواهد داشت. از این‌رو، انتظار می‌رود این رسانه که با امکانات دولت اسلامی ارتزاق می‌شود، در راستای حاکمیت و تقویت تحکیم ارزش‌های اسلامی گام بردارد؛ نه خود عاملی در جهت انحراف از ارزش‌ها باشد.»

در آخرین بخش از کتاب که هشداری به دلسوزان و مسئولان جامعه است می‌خوانیم: «... اگر این روند تغییر ارزشی و انحراف از ارزش‌ها متوقف نگردد و مسئولان فرهنگی و دست‌اندرکاران رسانه‌ها در جهت تقویت و تحکیم ارزش‌ها تلاش نکنند و خانواده‌ها با وظایف خطیر خود در امر آگاهی بخشی فرزندان و مسلح کردن آنان به ارزش‌ها به درستی عمل نکنند و یا کوتاهی کنند، نسل سوم انقلاب، از دست خواهند رفت و خسارت این ضایعه کمتر از جنگ و ستم سلاطین پیشین نخواهد بود.»

کتاب «بررسی عوامل مؤثر در کجروی و نقش خانواده در آن» در 240 صفحه، قطع رقعی، شمارگان 1000 نسخه و به قیمت 6500 تومان منتشر شده است. پیش از این، دفتر نشر معارف در زمینه مسائل اجتماعی و خانواده کتاب‌های «مهارتهای زندگی خانوادگی در آینه آیات و روایات» (زهرا آیت اللهی)، «سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی» (دکتر محمدصادق کوشکی) منتشر کرده است.

گفتنی است حجت الاسلام والمسلمین دکتر مریجی، متولد 1344، از فضلای حوزه علمیه قم و دانش آموخته جامعه شناسی است که هم اکنون رئیس دانشگاه باقرالعلوم(ع) و موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) قم و معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم است. وی سابقه تدریس در دانشگاه باقرالعلوم(ع)، دانشگاه قم و مراکز تخصصی حوزه علمیه قم، جامعه المصطفی(ص) العالمیه، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، دانشگاه آزاد واحد مرکزی تهران، دانشگاه هنر تهران و... دارد.

تاکنون از وی کتابهای «مبانی فکری و زمینه های اجتماعی جریانهای معاصر عراق»، «چالش های فراروی غرب و مسلمانان» و «کاربرد جامعه شناسی در تبلیغ» (هر سه از بوستان کتاب قم)، «سکولاریسم و عوامل اجتماعی شکل گیری آن در ایران» و «تبیین جامعه شناختی واقعه کرب و بلا» (هر دو از موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی) و «بررسی عوامل مؤثر در کجروی و نقش خانواده در آن» و «گذری کوتاه بر حقوق سیاسی اجتماعی در اسلام» (نشر تپش) منتشر شده است.
***

برای تهیه کتاب «بررسی عوامل مؤثر در کجروی و نقش خانواده در آن» و دیگر آثار دکتر شمس الله مریجی می‏توان از طریق سایت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا دفتر مرکزی نشر معارف قم (02537740004) و فروشگاههای پاتوق کتاب تهران (تلفن 88911212)، پاتوق کتاب قم (تلفن 37735451)، پاتوق کتاب شیراز (تلفن 07112344615)، پاتوق کتاب مشهد (تلفن 05132220119)، پاتوق کتاب کرمانشاه(تلفن 08317238411)، پاتوق کتاب ساری (0113253020)، پاتوق کتاب کرمان (تلفن 03412231466)، پاتوق کتاب تبریز (تلفن 04115576000)، پاتوق کتاب قزوین (02833362806)، پاتوق کتاب ارومیه (04432354522)، پاتوق کتاب کرج(02634435290)، پاتوق کتاب اراک (08633675592)، پاتوق کتاب شهرکرد (03812243222) و پاتوق کتاب رشت (تلفن 01313220697) و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی اقدام کرد.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها