امروز : پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 17
۰۹:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108813
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۴۲
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب «یا ضامن آهو» با حضور انوشیروان ارجمند، سید صادق خرازی، جلیل

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از کتاب «یا ضامن آهو» با حضور انوشیروان ارجمند، سید صادق خرازی، جلیل رسولی، مهدی فیروزان، علیرضا برازش، حسین قدیانی، حجت‌الاسلام دعایی، محمد کشتی‌آرای و جمعی از هنرمندان عصر روز گذشته در موقوفه مرحوم دکتر افشار برگزار شد.

*در حوزه نشر دچار الهاکم التکاثر شده‌ایم

در این مراسم علیرضا برازش مدیر انتشارات امیرکبیر گفت: در روایت از رسول گرامی اسلام (ص) داریم که اگر مؤمنی برگه‌ای از خود برجای بگذارد، در روز قیامت میان وی و آتش حائل خواهد شد و خوشا بحال هنرمندانی که در این کتاب اثری از خود برجای گذاشته‌اند تا روز قیامت بنا به فرموده پیامبر اسلام(ص) ایشان را یاری نماید. با توجه به ایکه در ایام ولادت امام رضا (ع)‌ قرار داریم باید به صفت رأفت این امام بزرگ اشاره کنم. این لقب از سوی فرزند ایشان که یک امام معصوم نیز بوده به وی ابلاغ شده و نشان از برجستگی این صفت در امام رضا (ع) دارد. در زیارت ائمه ما با کلمه «سلام» وارد زیارت می‌شویم و این کلام یعنی من در خط شما هستم و باید به چیزهایی که امام به آن معتقد است، پایبند و معتقد باشیم.

 

 

مدیرعامل انتشارات امیرکبیر افزود: در زیارت‌هایی که در مشاهد مشرفه خوانده می‌شود، باید بیشتر دقت کنیم و نسبت به کلماتی که ادا می‌‌کنیم، باید دقت نماییم و رأفت و رحمانیت ائمه یکی از همین موضوعاتی است که باید مورد دقت قرار بگیرد. ما به عنوان جمهوری اسلامی و به عنوان مبلغان دینی باید جنبه رحمانی دین را بیشتر تبلیغ کنیم، البته ما منکر وجود عوامل صهیونیستی و امپریالیسم در ایجاد تفرقه مسلمین نیستیم، ولی خودمان باید رحمانیت دین را بیشتر تبلیغ کنیم. امروز یک سال از آغاز دولت یازدهم می‌گذرد و می‌بینیم که شعار دولت نیز گسترش اسلام رحمانی است و این وحدت و همگرایی در بیانات رهبر انقلاب نیز تجلی دارد. کتاب‌های ماندنی در حوزه نشر کم است و امروز گرفتار الهاکم التکاثر شده‌ایم و فقط می‌خواهیم عدد ارائه کنیم.

*کاری برای معنویت انسان‌ها بکنیم

در ادامه این مراسم نظری نوری به نمایندگی از جمع هنرمندان ضمن خوشآمدگویی و تقدیر از همراهی دست‌اندرکاران برای چاپ این کتاب، گفت: در برابر قدم‌های حضار تعظیم می‌کنم، زیرا قدم‌هایشان در مسیر امام رئوف برداشته شده است. من اسم این کتاب را، کتاب عشق گذاشته‌ام و از تمام دست‌اندرکاران و کسانی که به انتشار این کتاب کمک کرده‌اند، باید تقدیر کرد و 80 هنرمندی که حدود 110 اثر را در این کتاب گرد آورده‌اند نیز سهم بزرگی دارند.

وی افزود: به نظرم اگر انسان کاری برای دل و گل خودش می‌کند، کاری هم برای روح انسان انجام دهد تا مردم از آن به معنویت برسند، ما نباید هیچ چیزی را کم و ناچیز به شمار بیاوریم، بلکه هر چیزی در جهان به اندازه خود تأثیر می‌گذارد و من خودم را کمترین می‌پندارم و این موضوع برای من بسیار با ارزش است.

 

 

*هنر در خاندان رسول‌الله است

مهدی فیروزان مدیر شهر کتاب در ادامه این جلسه ضمن بیان نسبت هنر و دین به نقش اهل بیت در ایجاد هنر دینی اشاره کرد و گفت: در جمع کسانی که پیوندی از هنر، عشق و دین آنها را کنار هم جمع کرده است، سخن گفتن سخت است اما می‌خواهم پیوند میان هنر و دین را کمی جلو ببرم و اگر بتوانم فقط به نسبت میان هنر و حضور (به معنای اهل بیت) می‌پردازم. تعریفی که از دین در میان ادیان ابتدایی وجود داشته، حول دو جوهر حقیقت و حضور بوده است. در ابتدایی‌ترین ادیان این دو جوهر مطرح بوده که در هر کدام از ادیان مختلف این موضوعات کم رنگ و پر رنگ می‌شده اما اگر از ادیان ابتدایی گذر کنیم به ادیان سه گانه یهودیت، مسیحیت و اسلام می‌رسیم. در این ادیان نیز حقیقت و حضور وجود دارد. برای مثال در اسلام حقیقت می‌شود قرآن و کلام خداوند و حضور می‌شود تجلی حقیقت که همان خاندان و اهل بیت پیامبر (ص) هستند.

مدیرعامل موسسه شهر کتاب در ادامه گفت: در اسلام حقیقت و حضور دو بالی می‌شوند که به واسطه آنها هنرمند به خلق اثر دست می‌زند. تجلی غیر از مسیر حقیقت به نتیجه نمی‌رسد و ما در تاریخ در جریان کتابت قرآن داریم که خط کتابت این کتاب آسمانی را حضرت امیر انتخاب کرده است و این نشان از نظارت اهل بیت در هنر دارد و هنر در خاندان رسول اسلام است.

*هنری که ما را به یاد امری متعالی بیندازد، دینی است

وی افزود: یکی از راه‌های شناخت اصالت دین، هنر است و به نظرم هنری دینی است که ما را به یاد امری متعالی بیندازد و اگر ما متوجه امری متعالی در برخورد با یک اثر هنری می‌شویم، آن اثر یک اثر دینی است.

 

 

*اصلی‌ترین دلیل ماندگاری تمدن ایرانی، پیوند با تاریخ اهل بیت (ع) است

در ادامه این مراسم، سید صادق خرازی گفت: آنچه که از فحوای تاریخ پس از اسلام بر می‌آید و اگر بخواهیم بدون خصومت و با ارادت به جایگاه ائمه هدی تاریخ را بررسی کنیم، می‌بینیم که هنر و فرهنگ ایرانی متأثر از فرهنگ اهل بیت است و این موضوع را در شاهنامه که پایه‌های فرهنگ و ادب فارسی روی آن بنا شده می‌بینیم. ایرانیان در دورانی که تمام جهان اسلام دارای یک مکتب کتابت خط کوفی قرآن بودند دارای 8 مکتب کتابت خط کوفی بوده‌اند و این ناشی از ذوق ایرانیان است. اوج تجلی هنر خودمان را می‌توانیم به اهل بیت پیوند دهیم و حضرت رضا(ع) را به عنوان نماد این خاندان برای تأثیر بر هنر ایرانی بدانیم. هنر امروز ما حاصل امتزاج فرهنگ و تمدن ایرانی با مکتب اسلام است و ما نمی‌توانیم هنری ذکر کنیم که متاثر از تفکر اهل بیت نباشد و این را می‌توان همین امروز دید. در عصری که هنر مدرن تمام اقالیم هنر را تحت تأثیر خود قرار داده باز شاهدیم که هنرمندانی گرد هم آمده و اثری به نام «یا ضامن آهو» را خلق کرده‌اند.

وی افزود: در خاطرم است که اثر «یا ضامن آهو»ی استاد فرشچیان را در روزهایی که در سازمان ملل متحد کارگزار ملت ایران بودم، برای موزه حضرت رضا(ع) به ایران آوردم. اثری در تاریخ باقی مانده که یک نسبتی به فرهنگ و باور مردم داشته باشد و اگر نیک پنداریم می‌بینیم که این اتفاق در تاریخ افتاده است و این نکته در ادبیات نیز مصداق دارد چه در ادبیات منضوم و چه در ادبیات منثور و اگر اثری ماندگار شده متعلق به خاندان عترت بوده و در این سخن شکی نیست. بزرگترین نقطه ماندگار تاریخ اهل بیت هستند و اصلی‌ترین دلیل ماندگاری تمدن ایرانی امتزاج آن با تاریخ اهل بیت است. در تاریخ هنر اسلامی حضور و اثرگذاری ایرانیان به شدت چشمگیر است، باید قدر آثار بزرگی چون «یا ضامن آهو» را بدانیم و این اثر می‌تواند سندی برای ارائه به تاریخ باشد که در دوران ما نیز افرادی بوده‌اند که دارای ذوق هنری و فرهنگی بوده‌اند.

محمد کشتی‌آرای در مراسم رونمایی از کتاب «یا ضامن آهو» گفت: حدود 20 سال پیش کتابی در مورد سنگ‌های قیمتی ایران تدوین کردم که به موزه آثار قدس تقدیم شد و به نقش سنگ‌های قیمتی در آثار هنری نیز در این کتاب اشاره شده بود. خاطره‌ای به یاد دارم که مربوط به بیش از 20 سال پیش است که در دوران جوانی مشرف به مشهد مقدس شدم و در عالم جوانی شنیده بودم که زائر امام رضا(ع)‌برای اولین بار اگر چیزی بخواهد حتما به وی عطا خواهد شد و من هم در زیارت چیزهایی از حضرت ایشان طلب کردم و الان پشیمانم که چرا بیشتر طلب نکردم و امروز هرچه دارم از ارتباط با این امام دارم و خوشحالم که توفیق نصیبم شد تا در انتشار این کتاب مشارکت داشته باشم.

 

 

*تمام ائمه رئوف هستند

در پایان حجت‌الاسلام دعائی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات گفت: ای کاش آقای دکتر مهدوی دامغانی نیز در اینجا حاضر بود. فردی فرهیخته که به امام رضا(ع) بسیار ارادت دارد و هرچه در زندگی دارد از عنایت امام رضا(ع) است. بنده دو بار توفیق داشتم که ایشان را زیارت کنم که مراتب کمال و معرفت وی مثال زدنی است. در این جلسه به رأفت امام رضا اشاره شد که باید اشاره کنم تمام ائمه رئوف هستند و این از مهربانی خدا نشأت گرفته است.

 

 

در انتهای این مراسم از کتاب «یا ضامن آهو» که حاصل تلاش بیش از 80 هنرمند است با حضور حجت‌الاسلام دعایی، سید صادق خرازی، علیرضا برازش، محمدکشتی‌آرای، حسن بیادی، حسین قدیانی و جلیل رسولی رونمایی شد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها