امروز : دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 26
۰۷:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108842
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
مهم‌ترین حوادث تاریخی امروز، 15شهریور 1393 هجری شمسی برابر با 10 ذی القعده 1435 هجری قمری و 6سپتامبر 2014 میلادی، به شرح زیر است:  رحلت آیت ...

مهم‌ترین حوادث تاریخی امروز، 15شهریور 1393 هجری شمسی برابر با 10 ذی القعده 1435 هجری قمری و 6سپتامبر 2014 میلادی، به شرح زیر است: 

رحلت آیت ‏اللَّه "سیدمحمود شاهرودی" زعیم بزرگوار حوزه علمیه نجف اشرف (1353 ش)

آیت‏اللَّه سیدمحمود شاهرودی در حدود سال 1362 ق (1301 ش) در روستایی از توابع شاهرود ولادت یافت. در ابتدا تحت تربیت پدرش سیدعلی بود تا آنکه به خراسان رفت و سپس در 27 سالگی به نجف اشرف عزیمت نمود. آیت‏اللَّه شاهرودی در نجف از درس‏های خارج اصول آیات عظام آخوند خراسانی، آقا ضیاءالدین عراقی و سیدابوالحسن اصفهانی بهره برد و به مرتبه اجتهاد نائل آمد. این فقیه بزرگوار سپس به تدریس روی آورد و در حدود 50 سال، خارج فقه و اصول را برای طلاب و فضلای نجف اشرف تدریس نمود. پس از وفات آیت‏اللَّه ابوالحسن اصفهانی جمع کثیری از مردم، مقلد آیت‏اللَّه شاهرودی شدند. اما پس از رحلت حضرات آیات بروجردی و حکیم، ایشان یکی از بزرگترین مراجع تقلید شیعیان شد. ایشان در جریان حمله مزدوران پهلوی به مدرسه فیضیه قم، جنایات خونبار درباریان را محکوم کرد و در برابر آن موضع‏گیری نمود. از این فقیه وارسته آثار متعددی بر جای مانده که تقریرات بحث‏های آقا ضیاءالدین عراقی و میرزای نایینی، حاشیه بر کتاب عروةالوثقی و ذخیرةالمؤمنین و.... از آن جمله است. از شاگردان ایشان می‏توان از آیات عظام: حاج سیدمحمد شاهرودی و شیخ جواد تبریزی، سیدمرتضی فیروزآبادی، سیدجعفر مروّج شوشتری، شیخ محمدرضا رضوانی خمینی و... نام برد. این عالم بزرگوار سرانجام در 14 شهریور 1353 ش برابر با 18 شعبان 1395 ق در 91 سالگی در نجف وفات یافت و پس از تشییعی باشکوه، در کربلا مدفون گردید. 
 
 
شهادت ده‏ ها تن از مردم تهران بر اثر انفجار بمب در خیابان خیام توسط منافقین (1361ش)

در حالی که جمهوری اسلامی ایران، در نبردی نابرابر مشغول دفاع از کیان اسلامی بود و برای عقب راندن دشمن بعث از خاک وطن، فرزندانش را تقدیم اسلام می‏کرد، دشمنان داخلی و فریب خورده داخلی و عناصر منافق سعی در ایجاد رعب و وحشت در میان صفوف ملت قهرمان ایران داشتند. این افراد جاهل و کوردل برای خوش خدمتی به اربابان خارجی خود از هیچ جنایتی فروگذار نمی‏کردند و جان ملتی را که برایش شعار آزادی خواهی می‏دادند، به بازی می‏گرفتند. در یکی از این اعمال وحشیانه، عوامل خود فروخته آمریکا، در یک بمب گذاری در خیابان خیام تهران، بیش از صد نفر از مردم بی گناه کشته و زخمی شدند. در ساعت 19/20 دقیقه بعد از ظهر این روز، هنگامی که خیابان خیام و اطراف آن مملو از جمعیتی بود که در ایستگاه‏های اتوبوس صف کشیده بودند، بمبی که در زیر یک پل این خیابان کار گذاشته شده بود، منفجر شد و ده‏ها نفر زنده زنده در آتش سوختند و ده‏ها نفر دیگر نیز به شدت زخمی شدند. شدت این انفجار به حدی بود که شیشه‏های ادارات و منازل اطراف آن تا شعاع چند صدمتر شکست و صدای آن تقریباً در تمام تهران شنیده شد. در جریان این انفجار، یک اتوبوس دو طبقه نیز که در حال حرکت و مملو از جمعیت بود به آتش کشیده شد و تمام مسافران آن شهید و مجروح شدند. در محل انفجار بمب، گودالی به عمق 1/5 متر و با وسعت 25 متر مربع ایجاد شد. 
 
 
برگزاری کنگره بزرگداشت "محمدعلی حزین لاهیجی" شاعر و ادیب قرن دوازدهم (1375 ش)

محمدعلی بن ابوطالب متخلص به حَزین و معروف به شیخ علی حزین در سال 1103 قمری در اصفهان زاده شد. او از نوادگان شیخ زاهد گیلانی است. از استادان حزین می‌توان به امیر سید حسین طالقانی اشاره کرد. او از آخرین شاعران بزرگ سبک هندی بود. از آثار او می‌توان به تذکره شعرا، دیوان اشعار، صفیر دل و حدیقه ثانی در برابر حدیقه سنایی و تذکارات العاشقین در برابر لیلی و مجنون اشاره کرد. تذکره حزین لاهیجی با سبکی ساده و پخته به نگارش درآمده‌است. حزین در کتاب تاریخ خود وضعیت اصفهان در زمان حمله افغان را شرح می‌دهد. 
 
 
آیت الله خمینی به مناسبت عید فطر برای مردم ایران پیامی فرستادند.(1357ش)

در این پیام فرمودند: عید بزرگ اسلامی را به ملت مسلمان و شجاع ایران تبریک می گوئیم. عید فطر امسال عید حماسه و جنبش هرچه بیشتر تمام جناح های ملت ایران بود. ملت عظیم الشأن ایران نهضت خود را ادامه داده و هرگز سستی به خود راه ندهید که نمی دهید. مطمئن باشید به امید خدا پیروزی و سرافرازی نزدیک است. پس از ماه مبارک رمضان گمان نشود که تکلیف الهی فرق کرده است. به حرفهای فریبنده شاه و دولت و طرفداران اندک آنان گوش ندهید که جز برای به دست آوردن فرصت شیطانی چیزی نیست 
 
 
به مناسبت هفتمین روز شهادت عباس آقا تبریزی قاتل اتابک مراسم باشکوهی بر سر مزار او برگزار شد و عده زیادی از مردم تهران در آنجا اجتماع نمودند. (1286ش)

در آن روز ابتدا بهاء الواعظین و سپس ملک المتکلمین سخنرانی های پرحرارتی ایراد کردند و به عباس آقا لقب منجی ایران دادند. 
 
 
انقراض سلسله‏ ی سامانیان توسط ایلک خان(389 ق)

بر اثر نفوذ بیش از حد غلامان تُرک در دربار سامانیان و دخالت آنان در تمام امور، حاکمیتِ این سلسله رو به انحطاط نهاد. پادشاهان سامانی در دوره‏ی اقتدار خود به آبادانی شهرهای قلمرو خود پرداختند. آن‏ها به ویژه به گسترش علم و ادب و تکریم عالمان، ادیبان و شعرا توجه‏ی زیادی داشتند، به گونه‏ای که مراکز علمی متعددی در شهرهای مختلف آسیای مرکزی و خراسان در شمال شرقی ایران تاسیس کردند. سرانجام این سلسله پس از 128 سال حکومت بر خراسان، ماوراء النهر و بخشی ازمناطق مرکزی ایران، توسط ایلک خان که از غلامان ترک و صاحب نفوذ بود،منقرض گردید. همزمان با اضمحلال سامانیان، خاندان آل بویه و سلسله‏ای از ترکان به نام غزنویان در ایران قدرت یافتند. 
 
 
تولد "سبط ماردینی" منجم و ریاضی‏دان مسلمان(826 ق)

سبط ماردینی در دمشق به دنیا آمد. او نزد دانشمندان برجسته‏ی زمان خود به کسب دانش و معارف گوناگون به ویژه ستاره‏شناسی و ریاضیات پرداخت و در این علوم از مهارت بسیار بهره‏مند گردید. ماردینی، سال‏های طولانی از عمر خود را به تحقیق و تالیف کتاب و تدریس گذراند. مورخان، حدود چهل و دو کتاب و رساله را به نام این دانشمند بزرگ مسلمان ثبت کرده‏اند که نسخه‏های خطی برخی از آن‏ها موجود است. از جمله آثاری که به ماردینی نسبت داده‏اند، کتاب دقایِقُ الحَقایِق می‏باشد که در دانش ریاضیات نگاشته شده است. 
 
درگذشت "شیخ فخرالدین محمد بن حسن بن شهیدثانی" عالم نامدار شیعه(1030ق)

شیخ ابوجعفر محمد بن حسن بن شهید ثانی ملقب به فخرالدین است که پدرش شیخ حسن، صاحب کتاب معروف معالم الاصول و جدش، شهید ثانی و صاحب کتاب شرح لُمعه می‏باشد. وی فقیه، محدث، متکلم، ادیب و شاعر و از شاگردان پدر و نیز میرزا محمد استرآبادی بوده است. شیخ فخرالدین تالیفات بسیاری دارد که کتابِ اِستِقصاء الاعتبار فی شرحِ الاستِبصار، تزکیةُ الرّاوی، حاشیه‏ی من لا یحضرُهُ الفَقیه و دیوان اشعار از آن جمله‏اند. این عالم ربانی در پنجاه سالگی در مکه‏ی معظمه وفات یافت ودر نزدیکی استاد خود، میرزای استرآبادی و در جوارمرقد حضرت خدیجه(س) مدفون گردید. 
 
 
روز ملی و استقلال "سوازیلند" از استعمار انگلستان (1968م)

کشور پادشاهی سوازیلند با بیش از 17/364 کیلومتر مربع مساحت در جنوب قاره افریقا و در همسایگی کشورهای موزامبیک و افریقای جنوبی واقع شده است. جمعیت سوازیلند بیش از یک میلیون نفر است و پیش‏بینی می‏شود که جمعیت آن تا سال 2025م به بیش از 1/700/000 نفر خواهد رسید. پایتخت سوازیلند، امبابان، و واحد پول آن لیلانگنی است. بیش از 80% مردم سوازیلند ملیت سیاه داشته و اکثریت آن‏ها پیرو آیین مسیحیت هستند. زبان رسمی مردم سوازیلند انگلیسی و سوازی بوده و خط رایج در آن‏جا لاتین می‏باشد. این کشور از اوایل قرن بیستم به صورت مستعمره انگلستان اداره می‏گردید و در این زمان حکومت آن، پادشاهی و قدرت اصلی در دست کُمیسر انگلستان در سوازیلند بود. سرانجام سوازیلند در 6 سپتامبر 1968م به استقلال دست یافت ولی نوع حکومت آن، پادشاهی باقی ماند. 
 
 
تولد "جان دالتون" دانشمند معروف انگلیسی (1766م)

جان دالتون دانشمند معروف انگلیسی در ششم سپتامبر 1766م در خانواده‏ای فقیر و روستایى در این کشور به دنیا آمد. او در دوران کودکی، دروس مذهبی، ریاضی و علوم را فرا گرفت و دیری نگذشت که نبوغ او در رشته ریاضی در سراسر ناحیه پیچید. دالتون در این زمان، در حالی که تنها 12 سال داشت، مدرسه‏ای در روستای خود تأسیس کرد و به بچه‏هایى که بزرگ‏تر از او بودند تدریس نمود. در همین اوقات به نگارش مشاهدات روزانه خود درباره اوضاع هوا و هواشناسی پرداخت و این کار را تا آخر عمر ادامه داد که پس از مرگش، مجموعه دویست هزار صفحه‏ای تحقیقات او در زمینه هواشناسی به جای ماند. دالتون در 23 سالگی به تدریس ریاضی و علوم پرداخت و بخشی از نوشته‏های خود را در زمینه هواشناسی چاپ و منتشر کرد. انتشار این اثر توجه دانشمندان را به خود جلب نمود و باعث راهیابی او به انجمن فلسفی و ادبی منچستر گردید. وی در سال‏های بعد نیز به مطالعات خود ادامه داد تا سرانجام به کشف نظریه هسته‏ای ساده منجر گردید. نظریه اتمی دالتون که نتیجه سال‏ها کار و تجربه اوست بر این اساس است که تمام عناصر از ذرات ریزی به نام اتم درست شده‏اند و غیر قابل شکافتن و شکستن است. هرچند بر پایه این نظریه، اتم‏های عناصر مختلف دارای خواص مختلف اند اما اتم‏های عناصر مشابه مانند یک‏دیگرند. هم‏چنین اتم‏ها غیرقابل تغییرند، نه به وجود می‏آیند و نه از بین می‏روند. این نظریه بی‏هیچ گونه انتقاد و اظهارنظری مورد تایید دانشمندان قرار گرفت. نظریه اتمی دالتون، بر دقت ریاضی و اهمیت علم شیمی افزود و علوم فیزیک و شیمی را به هم نزدیک‏تر کرد. هم‏چنین به کمک فرضیه اتمی دالتون ثابت شد که ذرات ماده، دارای جاذبه الکتریکی هستند. با کمک این خاصیت بود که بمب هسته‏ای ساخته شد و با انرژی عظیمش، جهان علم را به لرزه افکند. جان دالتون سرانجام در دوم فوریه 1844م در 80 سالگی درگذشت. 
 
مرگ "ملک فیصل اول" پادشاه پیشین عراق (1933م)

ملک فیصل اول فرزند حسین شریف مکه، در سال 1883م در طائفِ حجاز به دنیا آمد. وی سالیان اول زندگی را به همراه پدر در استانبول به تبعید گذراند و در سال 1909م به کشورش بازگشت. فیصل از آن پس وارد فعالیت‏های سیاسی شد و از طرف اهالی جده به نمایندگی مجلس عثمانی انتخاب گردید. او در جریان جنگ پدر با نیروهای عثمانی حضوری فعال داشت تا این‏که در سال 1920م در 37 سالگی با اعمال نفوذ و تبانی انگلستان به پادشاهی سوریه منصوب شد، اما پس از مدتی، تحت فشار فرانسوی‏ها، سوریه را که تحت الحمایه فرانسه بود ترک کرد و در سال 1921م توسط انگلستان به عنوان حاکم عراق انتخاب گردید. او در طی حکومتش فعالانه با انگلستان همکاری می‏کرد و طی بیش از یک دهه پس از پایان جنگ جهانی اول به عنوان عامل نفوذ انگلستان در عراق محسوب می‏شد. هرچند عراق در اواخر عمر ملک فیصل، در سال 1932م، ظاهراً استقلال خود را از انگلستان بازیافت، ولی عملاً شاه و کشور، تحت فرمان انگلیس بودند. عراق در طی این سال‏ها به ویژه از نظر منابع نفتی، اهمیت فراوانی یافت و انگلیسی‏ها برای ساکت کردن امریکایى‏ها و فرانسوی‏ها که سهمی از نفت این کشور را مطالبه می‏کردند، پنجاه درصد سهام شرکت نفت عراق را به کمپانی‏های امریکا و فرانسه واگذار نمودند.ملک فیصل سرانجام در ششم سپتامبر 1933م طی سفر به سوئد، بر اثر سکته قلبی در پنجاه سالگی درگذشت و فرزندش ملک‏غازی، جای وی را گرفت. 
 
انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها