امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۷:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10886
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 120
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اتمام مهلت احداث فازهای جدید در پارس جنوبی پس از گذشت 35 ماه و عدم اتمام ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اتمام مهلت احداث فازهای جدید در پارس جنوبی پس از گذشت 35 ماه و عدم اتمام هیچ کدام از این طرح ها در موعد مقرر، مجلس و اعضای کمیسیون انرژی قصد دارند تا علت تاخیر در احداث فازهای جدید را بررسی می کنند.

این گزارش اضافه می کند فازهای 35 ماه اصطلاحاً به فازهایی جدیدی گفته می شود که در تاریخ 25 خرداد ماه سال 89 با حضور وزیر وقت نفت و رئیس جمهور تعیین تکلیف شدند.

میزان پیشرفت این فازها در زمان وعده داده شده یعنی در این روزها از 47 درصد فاز 14 تا 60 درصد فاز 13 متفاوت است، اما به طور متوسط پیشرفت فعلی فازهای 35 ماهه 53 تا حداکثر 54 درصد برآورد می شود و تا بهره‌برداری از آنها زمان زیادی باقی مانده است.

ناگفته نماند که به محض طرح تحقق موعد 35 ماهه برای بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی اعتراض بسیار زیادی نسبت به زمان کم در نظر گرفته شده برای توسعه این فازها از سوی بعضی کارشناسان و مسئولان سابق نفت مطرح شد.

تمرکز این اعتراضات حول محور امکان‌پذیر نبودن توسعه این فازها در زمان یاد شده بود. کما اینکه رکورد اجرای فازهای پارس جنوبی توسط شرکت های معتبر و قدرتمند نفتی خارجی نیز بیش از 50 ماه و تا 55 ماه بوده است.

این گزارش اضافه می کند نکته ای که مجلس بر روی آن تاکید دارد این است که در طول مدت 35 ماه بودجه و هزینه مناسبی برای احداث این فازها از طرف دولت و حتی فروش اوراق مشارکت تزریق شد و به همین دلیل نمی توان کمبود منابع را علت تاخیر در احداث این فازها دانست.

همچنین باید گفت که در طول این مدت برای پیمانکارانی که در این فازها مشغول به کاربودند در صورت پیشرفت و همچنین عقب ماندن از برنامه زمان بندی شده تشویق‌ها و جرایم قابل توجهی به ازای 50 میلیون دلار در هر ماه در نظر گرفته شده بود، اما به اذعان موسی سوری مدیرعامل سابق نفت و گاز پارس عملا هیچ پیمانکاری به دلیل عقب‌ماندگی جریمه نشد و هیچ پیمانکاری نیز از مزایای پیش‌برد سریع پروژه سودی نبرد.

ظاهراً دلیل اصلی عقب‌ماندگی توسعه فازهای پارس جنوبی از سوی مسئولان شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرما، مشکلات ناشی از نقل و انتقال پول کالاهای ساخته شده در خارج از ایران اعلام شده است.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها