امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۹:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108864
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بودجه یکی از ارکان اصلی هر سازمان و نهاد برای انجام سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های از ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بودجه یکی از ارکان اصلی هر سازمان و نهاد برای انجام سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های از قبل طراحی شده به شمار می‌رود.

در سازمان‌های بزرگتر بودجه مهمترین بخش سازمان را تشکیل می‌دهد و برنامه‌ریزی‌ و سیاست‌گذاری‌ها مطابق با مبلغ بودجه تعیین شده، خواهد بود.

وزارت آموزش و پرورش یکی از بزرگترین دستگاه‌های دولتی کشور محسوب می‌شود که همواره از بودجه دولتی ارتزاق کرده و برنامه‌ها و پرداخت‌های آن پهنه فراخ‌تری نسبت به دیگر دستگاه‌های کشور دارد.

*فانی: 5 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم

علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش در جمع روسای آموزش و پرورش سراسر کشور گفت: «اداره یک سازمان منوط به داشتن زمان و منابع محدود است و امسال قریب به 21 هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار آموزش و پرورش است و اعلام می‌کنیم که 5 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم».

*بطحایی: یک چهارم بودجه امسال را کسری داریم

محمد بطحایی، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس و با اشاره به اینکه آموزش و پرورش با کسری بودجه مواجه است، تصریح کرد: کسری بودجه‌ای که آموزش و پرورش با آن مواجه است قابل توجه بوده و حدود 5 هزار میلیارد تومان است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش افزود: اختلاف نظر برای عدد کسری بودجه وجود دارد که بین 4 هزار تا 5 هزار میلیارد تومان است؛ رقم قابل توجهی است که حدود یک چهارم بودجه آموزش و پرورش را شامل می‌شود.

به گزارش فارس، صحبت‌های مطرح شده در خصوص بودجه از زبان مسئولان عالی رتبه وزارت آموزش و پرورش نشان از کسری بودجه قطعی 5 هزار میلیارد تومان حکایت دارد و این کسری بودجه معادل یک چهارم رقم کنونی بودجه این وزارتخانه است.

*فانی: 99 درصد بودجه صرف حقوق کارکنان می‌شود

در جایی دیگر وزیر آموزش و پرورش گفت: «اعتباراتی که در اختیار آموزش و پرورش است 21 هزار میلیارد تومان است و بودجه امسال با رشد 26 درصدی همراه بوده است؛ این در حالی است که بودجه دولت 11 درصد رشد داشته است و دولت به آموزش و پرورش توجه کرده است اما از این میزان بودجه آموزش و پرورش 99 درصد صرف حقوق کارکنان می‌شود و باید با یک درصد به امر کیفیت‌بخشی بپردازیم که امکانپذیر نیست».

با توجه به اینکه 99 درصد تمام اعتبارات وزارت آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق کارکنان می‌شود، گویی وضعیت خوبی در خصوص اعتبارات در آموزش و پرورش وجود ندارد.

اما نکته‌ای در خصوص صحبت‌هایی که پیرامون بودجه آموزش و پرورش به میان آمده وجود دارد و مقداری ابهامات و معادلات با خود همراه کرده است.

معادله نخست، وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است که حدود 99 درصد بودجه آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق و مزایای کارکنان وزارت آموزش و پرورش می‌شود.

معادله دوم، به گفته وزیر آموزش و پرورش بودجه آموزش و پرورش نسبت به سال گذشته 26 درصد افزایش پیدا کرده است.

معادله سوم، آموزش و پرورش در سال جاری با کسری بودجه 5 هزار میلیارد تومانی مواجه است.

معادله چهارم، به صورت طبیعی تمام فرهنگیان و معلمان در سال گذشته حقوق و مزایای خود را با توجه به اعتبارات آموزش و پرورش دریافت کرده‌اند و کسی نیست که در سال گذشته حقوق نگرفته باشد.

معادله پنجم، بر اساس اعلام آموزش و پرورش، حقوق فرهنگیان در سال جاری 20 درصد افزایش یافته است، اما با در نظر گرفتن اینکه مابه تفاوت حقوق شامل این 20 درصد افزایش نمی‌شود، عملاً حقوق فرهنگیان در سال جاری 17 درصد افزایش داشته است.

سوال نخست، بودجه آموزش و پرورش امسال 21 هزار میلیارد تومان است و در شرایطی 26 درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته است که نیروی انسانی هم به آموزش و پرورش اضافه نشده است؛ حالا چگونه در این شرایط 5 هزار میلیارد تومان کسری بودجه در آموزش و پرورش وجود دارد؟

سوال دوم، کسری بودجه 5 هزار میلیارد تومانی معادل 25 درصد کل اعتبارات آموزش و پرورش در سال جاری است و از طرفی هم بودجه در سال جاری 26 درصد افزایش نشان می‌دهد؛ مجموع اینها حدود 50 درصد مابه تفاوت می‌شود؛ یعنی 50 درصد بودجه کنونی در سال گذشته وجود نداشته است؟

سوال سوم، در صورتی که 99 درصد از بودجه صرف پرداخت حقوق فرهنگیان می‌شود، در سال گذشته چگونه با 50 درصد بودجه کنونی حقوق تمام معلمان پرداخت شده است؟

به گزارش فارس، اگر کسری بودجه مربوط به پاداش پایان خدمت فرهنگیان باشد هم معادلات خاص خودش را دارد.

*حدود یک هزار میلیارد تومان پاداش پایان خدمت

بازنشستگان آموزش و پرورش معمولاً در پایان شهریور هر سال مشخص می‌شوند؛ اگر حدود 20 هزار بازنشسته داشته باشیم و به ازای هر نفر حدود 50 میلیون تومان پرداخت شود، حدود یک هزار میلیارد تومان پرداختی به بازنشستگان می‌شود.

*حدود 4 هزار میلیارد تومان بابت افزایش حقوق 93

از طرفی هم 17 درصدی که امسال به حقوق فرهنگیان اضافه شده است را در نظر بگیرید که این 17 درصد از مجموع بودجه 21 هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش، حدود 4 هزار میلیارد تومان است.

مجموع دو عدد پرداخت پاداش پایان خدمت و افزایش حقوق سال جاری، 5 هزار میلیارد تومان می‌شود؛ آیا منظور مسئولان عالی رتبه وزارت آموزش و پرورش از داشتن کسری بودجه 5 هزار میلیارد تومانی این موضوع است؟

به گزارش فارس، باید منتظر ماند و دید که بالاخره این کسری بودجه 5 هزار میلیارد تومانی مربوط به چه بخشی است که آموزش و پرورش را برای انجام برنامه‌ها و سیاست گذاری‌ها دچار مشکل می‌کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها