امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۷:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108867
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 51
به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، خودروها منبع بزرگ آلودگی هستند اما درآینده می‌توانند منبعی از انرژی پاک نیز باشند؛ این ...

به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، خودروها منبع بزرگ آلودگی هستند اما درآینده می‌توانند منبعی از انرژی پاک نیز باشند؛ این کار به کمک یک فنآوری به نام لیبرا انجام می‌شود، به این ترتیب که فرش ویژه‌ای از لاستیک از حرکت خودروها بر روی آن انرژی می‌گیرد.

این فرش می‌تواند حرکت یک خودرو را که شکلی از انرژی جنبشی است به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

این سیستم از یک نوع لاستیک نرم شبیه لاستیک تایر ساخته شده که به شکل مسطح روی آسفالت جاده نصب شده است.

«آندریا پیریزی» مدیر این طرح گفت: آنچه ما پیشنهاد می‌کنیم یک سیستم هوشمند و نوآورانه بازیابی و جذب انرژی از خودرو است که هنگام کاسته شدن سرعت و با استفاده از انرژی ای که توسط ترمزها آزاد می‌شود به دست می‌آید.

سیستم لیبرا برای مکان‌هایی در نظر گرفته شده که سرعت خودرو محدود و کند می‌شود و به جای انتشار گاز کربنیک از انرژی ذخیره خود استفاده می‌کند.

به همین دلیل است که طرح پیریزی در میدان‌ها، پیاده‌روها، چهارراه‌ها، محل‌های پرداخت عوارض، خروجی بزرگراه‌ها و یا در پارکینگ مراکز خرید قابل استفاده است.

اما قبل از تجارتی شدن این طرح، لزوم آزمایش آن بسیار جدی است. این سیستم باید برای تحمل روزانه وزن هزاران خودروی شخصی و کامیون مقاومت کافی داشته باشد.

آندریا پیریزی افزود: انرژی از این فرش مسطح جمع آوری و به مولدی منتقل می‌شود که انرژی جنبشی را به انرژی الکتریکی و سپس توسط یک سیستم تبدیل آن را از جریان متناوب به جریان پیوسته تبدیل می‌کند.

بر اساس گزارش یورونیوز، بنا به ارزیابی طراحان فنآوری لیبرا، نصب این سیستم در یک منطقه دارای ترافیک سنگین مانند پارکینگ مراکز خرید و یا ایستگاه اخذ عوارض در بزرگراه، می‌تواند در یک سال 100 هزار کیلو وات ساعت الکتریسیته تولید کند که معادل انرژی تولید شده توسط 19 تن نفت است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها