امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۰:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108888
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «منذر خدام» سخنگوی دفتر تبلیغاتی هیأت هماهنگی مخالفان داخلی سوریه روز جمعه (امروز) در گفت‌وگو با روزنامه

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «منذر خدام» سخنگوی دفتر تبلیغاتی هیأت هماهنگی مخالفان داخلی سوریه روز جمعه (امروز) در گفت‌وگو با روزنامه الرأی کویت از وجود طرح‌‌های جداگانه مصر و روسیه برای حل بحران سوریه خبر داد.

خدام با اشاره به بحران موجود در سوریه و تلاش‌های مصر برای حل این بحران گفت: آنچه می‌دانیم این است که مصر بزودی تلاش خود را آغاز خواهد کرد.

این مخالف سوری با اشاره به دیدار کاردار سفارت مصر با هیئت هماهنگی مخالفان در دمشق تاکید کرد که در این دیدار به جزئیات طرح مصر اشاره نشد؛ بلکه محور گفت‌وگوها، رشد تروریسم در منطقه و تحولات اخیر کشورهای عربی بود.

خدام با اشاره به اینکه احتمال دارد طرح مصر برای حل بحران سوریه پذیرفته شود، افزود: مصر به سوریه به عنوان بخشی از امنیت ملی (جهان عرب) می‌نگرد، با ارتش سوریه احساس قرابت می‌کند و از رخدادهای سوریه به درد آمده است؛ از این روی احتمال دارد به عنوان میانجی مورد پذیرش قرار گیرد.

وی با بیان اینکه احتمالا برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس (از جمله عربستان) از مصر خواسته‌اند برای میانجیگری پیشقدم شود، تصریح کرد: ما منتظر جزئیات طرح مصر هستیم  و این مسئله از دیدگاه ما مثبت است.

سخنگوی دفتر تبلیغاتی هیأت هماهنگی مخالفان داخلی سوریه، متوقف ساختن جنگ و تضمین تبدیل سوریه به یک نظام دموکراتیک هر چند پس از یک مرحله انتقالی را دو مسئله‌ای دانست که این هیئت نمی‌تواند از آن دست بردارد.

خدام درباره تغییر موضع برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در قبال مخالفان دولت سوریه گفت: برخی از تغییرات را حس کردیم، البته این مسئله فقط از سوی کشورهای عربی نبود بلکه شامل برخی از کشوهای اروپایی مانند انگلیس فرانسه نیز می‌شد.

این معارض داخلی سوریه، با اشاره به تلاش‌های پیشین قاهره برای حل بحران سوریه، گفت: قاهره چندی پیش تلاش کرد که مواضع عربستان و هیئت هماهنگی را به هم نزدیک کند، ولی این تلاش‌ها به حالت تعلیق درآمد.

وی درباره علت تعلیق تلاش‌های قاهره نیز افزود: ما از دیدار (با عربستان) استقبال کردیم ولی درخواست ما این بود که با سیاستمداران امور خارجه دیدار کنیم نه با مسئولان امنیتی مانند «بندر بن سلطان» که پرونده سوریه در دست اوست.

این مخالف سوری از تلاش‌های جاری روسیه برای گفت‌وگوی مخالفان دولت سوریه با دمشق نیز خبر داد و درباره طرح روسیه و برگزاری کنفرانش آشتی داخلی سوریه نیز گفت که موسکو قصد دارد اجلاسی بین‌المللی در این خصوص برگزار کند، اما «هیئت هماهنگی» را در این کنفرانس که نمایندگان دولت سوریه و مخالفان (خارج‌نشین) در آن حضور دارند، هنوز دعوت نکرده است.

خدام در پایان تصریح کرد که اگر روسیه از «هیئت هماهنگی» مخالفان داخلی، برای شرکت در کنفرانس آشتی داخلی دعوت به عمل آورد، این هیئت آماده حضور هستند.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها