امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۲:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108889
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «آندرس‌فوگ راسموسن» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در پایان نشست رهبران کشورهای عضو در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «آندرس‌فوگ راسموسن» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در پایان نشست رهبران کشورهای عضو در «ولز»، به میان خبرنگاران آمد و از موافقت اعضاء برای تشکیل نیروی واکنش‌سریع «نوک زوبین» خبر داد.

دبیرکل ناتو در ابتدای این نشست، ضمن تشکر از لهستان به دلیل قبول میزبانی دور بعدی نشست رهبران کشورهای عضو ناتو، این اقدام را به عنوان نشانه‌ای واضح از پیش‌رو بودن نقش لهستان در میان اعضای ناتو دانست.

وی به اخبار روزهای اخیر در خصوص نیروی جدید «واکنش سریع» ناتو نیز پداخت و گفت:«اعضا بر سر یک برنامه آمادگی برای اقدام و افزایش توان دفاعی کشورهای عضو پیمان موافقت کردیم و که بر اساس این برنامه، نیروی واکنش سریع سپر زوبین با قابلیت اعزام به نقطه در کوتاه‌ترین زمان ممکن تشکیل خواهد شد».

راسموسن در خصوص علت تشکیل این نیروی جدید گفت: «پیام این کار واضح است، حمله به یکی از اعضای پیمان در حکم حمله به کل کشورهای عضو ناتو است؛ البته این نیرو تهدید برای هیچ کشوری نیست بلکه یک مکانیزم دفاعی است.»

این مقام بلندپایه پیمان آتلانتیک شمالی به تهدیدات موجود در دنیای مجازی نیز پرداخت و گفت: «تهدیدهای سایبری بسیار خطرناک است و ما حملات سایبری را همانند حملات نظامی می‌دانیم؛ ایجاد سپر دفاعی در برابر این حملات، از وظایف اصلی ناتو است.»

راسموسن در پاسخ به سوالی در خصوص اقدام احتمالی ناتو در عراق برای مقابله با داعش گفت: برخی از متحدان ما به صورت انفرادی، اقداماتی را در عراق انجام می‌دهند ولی پیمان آتلانتیک شمالی، در صورت درخواست رسمی دولت عراق، نحوه مقابله با گروه تروریستی داعش را مورد بررسی قرار خواهد داد».

وی هم چنین با اشاره به ناآرامی های اخیر لیبی گفت:‌ «در صورت مهیا شدن شرایط، برای حمایت امنیتی از لیبی آماده‌ایم».

آقای «راسموسن» به ورود کشورهای جدید به اعضای ناتو نیز اشاره کرد و گفت که اعضاء بر روی اقدامات محتوایی با هدف تسهیل پیوستن این کشور به ناتو موافقت کرده‌اند.

دبیرکل ناتو در انتها به دستور کار اصلی این نشست یعنی تنش‌های میان اوکراین و روسیه پرداخت و گفت:‌ «ناتو در خصوص اوکراین، یک پیام روشن برای روسیه فرستاده و آن پیام این است که ما همه اقدامات لازم را برای دفاع از هم‌پیمانان خود انجام می‌دهیم.»

با وجود شرکت رئیس جمهور اوکراین در این دور از اجلاس رهبران کشورهای عضو ناتو، اوکراین از اعضای این پیمان نیست؛ مقامات این کشور اخیراً از عزم خود برای پیوستن به ناتو خبر داده اند که روسیه نیز واکنش تندی به احتمال نزدیک شدن  اصلی‌ترین پیمان نظامی بلوک غرب به مرزهایش نشان داده است.
انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار