امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108968
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۴
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پذیره‌نویسی 15 میلیون واحد از اولین صندوق زمین و ساختمان در فرابورس چهارشنبه هفته پیش ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پذیره‌نویسی 15 میلیون واحد از اولین صندوق زمین و ساختمان در فرابورس چهارشنبه هفته پیش به پایان رسید.

به گفته بهنام محسنی، رئیس اداره عملیات بازار فرابورس ایران، بیش از هزار نفر در پذیره نویسی اولین صندوق زمین و ساختمان در بازار فرابورس با نام «نسیم» شرکت کردند که 98 درصد از آنها اشخاص حقیقی بوده‌اند.

محسنی افزود: از مجموع 29 میلیون و 600 هزار واحد سرمایه‌گذاری صندوق زمین و ساختمان نسیم با قیمت اسمی هر واحد 10 هزار ریال، 14 میلیون و 600 هزار واحد سرمایه‌گذاری آن توسط مؤسسان صندوق تأمین شد و مابقی 15 میلیون واحد سرمایه‌گذاری این صندوق با ارزش 150 میلیارد ریال، طی 5 روز کاری از طریق شبکه کارگزاران عضو فرابورس ایران مورد پذیره‌نویسی قرار گرفت و معاملات ثانویه واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق نیز ظرف چند روز آینده امکانپذیر خواهد بود.

وی افزود: از مجموع یک هزار و 152 نفر شخصیت حقیقی و حقوقی شرکت‌کننده در این پذیره‌نویسی، بالغ بر 98 درصد را اشخاص حقیقی تشکیل داده‌اند و تعداد اشخاص حقوقی شرکت‌کننده تنها به میزان 2 درصد بوده است.

محسنی با بیان اینکه از مجموع 15 میلیون واحد سرمایه‌گذاری مورد پذیره‌نویسی، بیش از 9 میلیون و هشتصد هزار واحد توسط اشخاص حقوقی و قریب به 5 میلیون و 200 هزار واحد سرمایه‌گذاری آن توسط اشخاص حقیقی خریداری شده است، ادامه داد: این امر نشان دهنده پذیره‌نویسی 65 درصد از حجم کل واحدهای سرمایه‌گذاری توسط اشخاص حقوقی و پذیره‌نویسی 35 درصد واحدهای مذکور توسط اشخاص حقیقی است.

وی در تشریح فعالیت صندوق‌های زمین و ساختمان، توضیح داد: صندوق زمین و ساختمان یک نهاد مالی است که با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار تأسیس می‌شود. این صندوق‌ها یکی از انواع صندوق‌های پروژه محسوب می‌شوند که با جمع‌آوری وجوه لازم از متقاضیان سرمایه‌گذاری در صندوق، نسبت به تخصیص آن وجوه به سرمایه‌گذاری در ساخت پروژه ساختمانی مشخص موضوع امیدنامه خود مبادرت ورزیده و پس از فروش واحدهای ساختمانی پروژه ذکر شده، عواید ناشی از آن را بین سرمایه‌گذاران نهایی صندوق تقسیم می‌کنند.

رئیس اداره عملیات بازار فرابورس ایران افزود: از جمله کارکردهای صندوق‌های زمین و ساختمان می‌تواند گردآوری و هدایت پس‌اندازهای خرد و کلان در ساخت پروژه‌های ساختمانی یا به عبارت دیگر تأمین منابع مالی مورد نیاز برای ساخت یک پروژه ساختمانی، مشارکت سرمایه‌گذاران خرد در یک پروژه ساختمانی با هدف بهره‌مندی سرمایه‌گذران خرد از سود ناشی از ساخت و ساز و مصونیت سرمایه‌گذران خرد از افزایش قیمت بخش مسکن باشد.

به گفته وی صندوق‌های زمین و ساختمان وجوه جمع‌آوری شده را به ساخت پروژه ساختمانی موضوع امیدنامه خود اختصاص داده و سمت عرضه در بازار را تقویت می‌کنند، از این رو این صندوق‌ها با تراست‌های املاک و مستغلات که سرمایه خود را به خرید و اجاره پروژه‌های ساختمانی اختصاص می‌دهند و سمت تقاضا را تحریک می‌کنند، تفاوت بنیادی دارند و با توجه به ساختار و فعالیت ویژه، معادل Construction Fund برای آنها در نظر گرفته شده است.

محسنی با تاکید بر اینکه صندوق زمین و ساختمان نسیم، سود تضمین شده‌ای را برای سرمایه‌گذاران متعهد نشده و سرمایه‌گذاران نهایی واحدهای صندوق مذکور، پس از فروش واحدهای ساختمانی ساخته شده در عواید ناشی از آن سهیم خواهند بود، تصریح کرد: با شروع معاملات ثانویه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق زمین و ساختمان نسیم در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران، دامنه نوسان روزانه این اوراق به میزان حداکثر 10 درصد تعیین می‌شود که بازارگردان صندوق بر اساس عملیات بازارگردانی مبتنی بر حراج اقدام به ورود سفارش‌های خرید و فروش خود در دامنه نوسان حداکثر 10 درصدی روزانه اوراق مذکور خواهد کرد.

وی افزود: نکته قابل ذکر آن است که بازارگردان در هر لحظه و در محدوده دامنه نوسان حداکثر 10 درصدی روزانه اوراق، اقدام به ورود سفارش خرید و فروش با دامنه مظنه حداکثر 3 درصد (اختلاف بین قیمت خرید و قیمت فروش در سفارش‌های خرید و فروش وارد شده توسط بازارگردان) می‌کند. به عبارت دیگر در هرلحظه بازارگردان صندوق، حاضر به خرید واحدهای مذکور با قیمت خریدی است که در سامانه معاملات وارد نموده است و این قیمت حداکثر 3 درصد کمتر از قیمتی است که بازارگردان حاضر به فروش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق است.

به گفته رئیس اداره عملیات بازار فرابورس ایران، عملیات بازارگردانی صندوق مذکور در دامنه نوسان حداکثر 10 درصدی روزانه اوراق و بر اساس تعهداتی است که در اطلاعیه پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق مذکور در سایت رسمی فرابورس ایران عنوان شده است.

محسنی در پایان یادآور شد: خالص ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق (NAV) نیز هر سه ماه یک‌بار به «بهای تمام شده» و هر شش ماه یک‌بار به «ارزش روز» محاسبه و اعلام خواهد شد.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها