امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۷:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108973
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۴
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در یکی دو ماه اخیر شاهد نوساناتی در قیمت جهانی نفت خام بودیم که موجب شد تا برای مقاطعی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در یکی دو ماه اخیر شاهد نوساناتی در قیمت جهانی نفت خام بودیم که موجب شد تا برای مقاطعی قیمت سبد نفتی اوپک به زیر 100 دلار و حتی به 98 دلار نیز برسد.

اگرچه اعضای اوپک نسبت به این کاهش قیمت واکنشی نشان ندادند اما تحلیلگران انرژی نظراتی را نسبت به علل این کاهش قیمت دارند. حسین الجواهری یکی از کارشناسان و تحلیلگران انرژی عراقی است در خصوص تحولات قیمت جهانی نفت خام با خبرنگار فارس گفت‌وگویی کرد که در ادامه متن این گفت‌وگو را ملاحظه می کنید.

فارس: آقای دکتر در چند وقت اخیر شاهد کاهش قیمت جهانی نفت خام بودیم به طوری که قیمت نفت خام آمریکا به زیر 100 دلار و به تبع آن قیمت سبد نفتی اوپک نیز کاهش پیدا کرد برای سوال اول لطفا بفرمایید علت این نوسان قیمت چیست و آیا عراق که به عنوان دومین تولیدکننده نفت اوپک محسوب می شود از این قیمت ها احساس رضایت دارد؟

الجواهری: در پاسخ به این سوال باید گفت قیمت جهانی نفت به جز آنکه تابع شرایط اقتصادی جهانی است، تابعی از عوامل مختلف سیاسی است. حتما می دانید که در فصل گرم سال قیمت جهانی نفت خام روند نزولی به خود می گیرد زیرا در این مدت تقاضا برای نفت خام به شدت کاهش می‌یابد، اما هرگز در طول چند سال اخیر قیمت نفت اوپک به زیر 100 دلار نرسیده بود به همین دلیل اعضای اوپک همواره از قیمت نفت 100 دلاری حمایت می کردند.

اما این دفعه شرایط تغییر کرده است زیرا اگرچه شاهد کاهش تولید نفت عراق به دلیل انجام عملیات های تروریستی هستیم اما بازگشت تولید نفت لیبی و پایبند نبودن عربستان به تعهدات خود در مقابل اوپک موجب شد تا عملا در عرضه نفت اعضای اوپک تغییری رخ ندهد و رقم تولید از 30 میلیون بشکه در روز نیز فراتر رود،اما این موضوع متعلق به قیمت سبد نفتی اوپک است و شرایط برای قیمت های دیگر نفت مانند قیمت نفت آمریکا و برنت فرق می کند.

فارس:منظورتان چیست؟ یعنی تغییر قیمت نفت آمریکا و برنت از شرایط دیگری تبعیت می کند؟

الجواهری: خیر. همانطور که گفتم قیمت جهانی نفت به طور کلی تابعی از شرایط اقتصادی و سیاسی است که این موضوع در قیمت نفت آمریکا و برنت نیز صادق است اما منظورم از تغییر قیمت نفت آمریکا و برنت این است که امریکا هم اکنون به تولید نفت از منابع غیر متعارف روی آورده است و با امکاناتی که دارد تولید نفت آمریکا تغییر یافته و به شدت بالا رفته است از سوی دیگر آمریکا هراز گاهی از کشف منابع جدید نفت چه به صورت متعارف و چه به صورت نامتعراف خبر می دهد که ممکن است این اخبار صحت نداشته باشد ولی اثرات خود را در قیمت نفت می گذارد.

فارس: با این شرایط آیا این کاهش قیمت برای آمریکا منافعی را در بردارد؟

الجواهری: قطعا منافع آمریکا در کاهش قیمت نفت است زیرا می تواند با قیمت ارزان تر از نفت کشورهای دیگر استفاده کند و در ثانی نفت خود را برای آینده نگهدارد .

درضمن آمریکا به جز نفت به دنبال منابع دیگر انرژی است تا بتواند انرژی مورد نیاز خود را تامین کند به این معنی که آمریکا تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذاشته است به عنوان مثال شرایط تولید برق از خورشید و باد در آمریکا روز به روز در حال توسعه یافتن است و همچنین تولید گاز و ذغال‌سنگ در دستور کار اداره منابع طبیعی آمریکا است.

فارس: این کاهش قیمت سبد نفتی اوپک چه تاثیری در بودجه و توسعه کشورهای عضو اوپک دارد و چرا اعضا نسبت به این کاهش قیمت حساس نیستند؟

الجواهری: در پاسخ به این سوال شما باید گفت پس از تحریم هایی که از سوی کشورهای غربی و آمریکا به صنعت نفت ایران اعمال شد در واقع این موضوع به نفع ایران تمام شده است اگرچه این تحریم ها موجب کاهش شدید تولید نفت و به تبع آن صادرات نفت ایران شد اما مدیران کشورهای نفتی هرگز به این موضوع توجه نمی کنند که این منابع پایان پذیرهستند به همین دلیل تا زمانی که نفت ایران تحریم نشده بود شما به عنوان دومین کشور تولید کننده نفت در بین اعضای اوپک بودید اما این تحریم ها موجب شد تا مسئولان ایران به دنبال درآمدهای دیگر به جز نفت خام باشند که در این زمینه نیز موفق عمل کرده اند زیرا اگر این تحریم گریبان گیر عراق و یا عربستان به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک می شد قطعا به عنوان یک کشور ورشکسته مطرح می شدند زیرا هم اکنون عمده درآمد بودجه عربستان و عراق از فروش نفت خام به دست می آید.

اگر نفت ایران تحریم شد ایران توانست روی پای خود بایستد و این موضوع نشان می دهد شما می توانید با حداقل فروش نفت خام کشورتان را اداره کنید، اما عراق هرگز بدون نفت نمی تواند زنده بماند و متاسفانه مسئولان دلسوزی نیز وجود ندارند که به دنبال درآمدهای جدید و جایگزین نفت خام باشند به همین دلیل من نگران روزی هستم که نفت خام در عراق به اتمام برسد و یا روزی فرابرسد که آمریکا و غرب نفت عراق را تحریم کنند در این صورت مشخص نیست درآمد عراق از کجا تامین خواهد شد.

فارس: شما در بخشی از این گفت‌وگو با عدم توجه عربستان به مصوبه اعضای اوپک در تولید نفت خام اشاره کردید، سوال اصلی اینجا است که چرا عربستان منافع خود را نادیده می گیرد و بیشتر سعی می کند منافع کشورهای غربی و آمریکا را تامین کند؟

الجواهری: پاسخ سوال شما مشخص است زیرا هم اکنون برداشت نفت در عربستان توسط آمریکا صورت می گیرد و آمریکا در قبال تولید و خریداری نفت از عربستان تنها رقم ناچیزی را به عربستان پرداخت می کند و سعی می کند تا عربستان را از نظر ظاهری یک کشور کاملا مرفه نشان دهد.

به عنوان مثال ساخت‌و سازها در عربستان توسط پیمانکاران غربی صورت می گیرد، اتوموبیل‌ها خارجی است و این همان چیزی است که آمریکا در عراق نیز در پی گرفته است.

یکی از آرزوهای من این است که بتوانیم مانند ایران خودمان اقدام به اکتشاف و تولید نفت کنیم که باشرایط فعلی بسیار بعید به نظر می رسد.

فارس: برای سوال پایانی چه مقدار از نفت عراق توسط کردستان تولید می شود و آیا این منطقه می تواند خودش اقدام به فروش نفت خام کند؟

الجواهری: یک سوم از تولید نفت عراق در منطقه کردستان است بنابر این حتما شنیده اید با حمله داعش به این منطقه تولید نفت کردستان کاهش یافته است و شرکتهای خارجی به منظور تامین امنیت کارکنان خود این منطقه را ترک کرده اند، اما بر اساس قانون اساسی عراق کردستان به طور مستقیم نمی تواند نفت را خودش بفروشد و باید پول نفت به حساب خزانه واریز شود و دولت مرکزی باید بخشی از درآمد نفت را به کردستان تحویل دهد که در اواخر دولت گذشته بنا به دلایل سیاسی این کار صورت نمی گرفت.

با تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها