امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108979
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۴
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد نهاوندیان امروز در جشنواره تعاونی‌های برتر اظهار داشت: اصلی‌ترین موضوع در مورد نقش

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد نهاوندیان امروز در جشنواره تعاونی‌های برتر اظهار داشت: اصلی‌ترین موضوع در مورد نقش تعاون این است که در عین اینکه عملکرد اقتصادی دارد، به سایر جنبه‌های اجتماعی اقتصاد بی‌توجه نیست، یعنی به جای اینکه بگوید باید تولید اقتصادی داشته باشیم و پس از آن باز توزیع درآمدها انجام شود، برعکس نگاهش این است که باید در جریان و فرآیند تولید ملاحظات اجتماعی داشت و از این جهت بخش تعاون مزیت و پیشگامی دارد.

مشاور رئیس‌جمهور اظهار داشت: به همین جهت توقع از بخش تعاونی بر تأکید عملی بر این نکته بیشتر است که بیشترین مشارکت را تأمین کند و خلاف توقع است که از عنوان تعاونی به عنوان بهانه رانت استفاده شود و واقعیت مشارکت اجتماعی وجود نداشته باشد.

وی گفت: تجربه تعاونی‌های سهام عدالت این بود که آنها در پاسخ به این سؤال که میزان مشارکت مردم یعنی صاحبان سهام کجاست، پاسخ قانع‌کننده‌ای از عملکرد گذشته دریافت نکردیم و توقع این است که در تعاونی‌ها تجلی مشارکت اجتماعی و روح تعاون را بیشتر ببینیم.

مسئول دفتر ریاست جمهوری با بیان اینکه جهت‌گیری اصلی دولت تبلور مشارکت اجتماعی در ابعاد مختلف است، گفت: تعاونی‌ها اگر بتوانند روحیه مشارکت را در فرآیند تصمیم‌گیری ایجاد کنند، آن وقت نقش خود را در جبران کاستی‌ها ایفا کرده‌اند.

نهاوندیان گفت: دولت با یک حرکت یک ساله و تصمیم درست اقتصادی تورم را مهار کرد و این روند نزولی مرتبا ادامه دارد و امیدواریم ظرف دو سال آینده به تورم یک رقمی برسیم، تا ثبات لازم در اقتصاد کلان ایجاد شود.

وی اضافه کرد: پس از یک سال توفیق در مهار تورم، خروج غیرتورمی در دستور کار قرار گرفت و برآورد 4 ماهه نخست امسال هم نشان می‌دهد که نرخ رشد بالای 2 درصد در اقتصاد ایران درحال تحقق است و تا پایان سال هم بهتر می‌شود.

وی بیان داشت: تصمیم خروج غیرتورمی از رکود باید در همه جامعه اقتصادی گرفته شود و تعاونی‌ها می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند.

نهاوندیان گفت: در حال حاضر همه عوامل تولید در حال فعالیت با کمتر از ظرفیت واقعی هستند، یعنی بازار کارگر بیکار و امکان صادراتی فراوان در کشور وجود دارد و فقط نگاه مثبت به آینده نیاز است.

مشاور رئیس‌جمهور تأکید کرد: درون بخش تعاون باید اقدامات لازم برای بهم پیوستگی واقعی در تشکل‌های تعاونی و تقویت اتاق تعاون و تکیه آن به درون خودش ایجاد شود و همکاری بین بخش خصوصی و تعاونی از راه‌های توسعه این بخش است.

وی لازمه توانمندی بخش تعاون را توانمندسازی اعضای آن دانست و گفت: دولت به طور جدی عزم حمایت از فرآیند انتقال تصدی از بخش دولتی و غیردولتی را دارد و دولت وظیفه خود می‌داند که توانمندسازی در بخش تعاون شکل بگیرد خصوصا در تعاونی‌های دانش‌بنیان که بر سرمایه انسانی و نوآوری تأکید دارند، این حمایت مضاعف خواهد بود.

به گزارش فارس، در ادامه این مراسم با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مشاور رئیس‌جمهور از تعاونی‌های برتر ملی تقدیر شد.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار