امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۸:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108995
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۴
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه «وال استریت ژورنال»، با قوت گرفتن احتمال جدایی اسکاتلند از پادشاهی انگلستان، نگرانی‌ها ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه «وال استریت ژورنال»، با قوت گرفتن احتمال جدایی اسکاتلند از پادشاهی انگلستان، نگرانی‌ها در وست مینیستر بالا گرفته است. تا همه‌پرسی 18 سپتامبر تنها 12 روز باقیست. در حالی که تا چندی قبل کمپین «بهتر است با هم بمانیم» با پیروزی فاصله چندانی نداشت، اما نتایج آخرین نظرسنجی از کاهش فاصله کمپین «بله اسکاتلند» با 6 امتیاز فاصله خبر می‌دهد. تلاشی که در صورت پیروزی به 307 سال اتحاد سیاسی اسکاتلند و انگلستان پایان خواهد داد.

«توبی یانگ» که از بنیانگذاران مدرسه رایگان غرب لندن است در ادامه گزارشش در وال استریت ژورنال می‌نویسد: «دیوید کامرون» نخست وزیر محافظه‌کار به دلیل عدم محبوبیت حزب متبوعش در اسکاتلند از مناظره‌ها دور مانده است. در سه انتخابات عمومی اخیر، محافظه‌کاران تنها توانسته‌اند یک کرسی پارلمانی را در منطقه اسکاتلند به تصرف دربیاورند و آقای نخست‌وزیر در هراس است که در صورت شرکت فعال در مناظرات علیه استقلال اسکاتلند، مخالفان محافظه‌کار اسکاتلندی را به رای «آری» به استقلال اسکاتلند وا دارد و دستیابی به پیروزی را برای «الکس سموند» رهبر حزب ملی اسکاتلند، آسانتر نماید.»

حزب آقای سموند، در دو انتخابات اخیر اسکاتلند پیروز بوده و تنها حزبی است که توانسته دولت بریتانیا را به برگزاری همه‌پرسی برای استقلال اسکاتلند وادار کند. کامرون پیش از این انتخاب «آلیستر دارلینگ» برای رهبری کمپین مخالفان استقلال اسکاتلند را حرکتی بسیار محتاطانه توصیف کرده بود، اما به نظر می‌رسد پیش‌بینی‌های آقای نخست وزیر اشتباهات محاسباتی آشکاری داشته است.

وال استریت ژورنال با اشاره به اینکه مخالفین در کمپین «نه»، بر عواقب این جدایی در آینده اقتصادی اسکاتلند مستقل بیش از هر فاکتور دیگری تاکید دارند، به مناظره تلویزیونی اخیر بین سموند و دارلینگ اشاره کرده و آنرا پیروزی بلامنازع سموند توصیف نموده است. این گزارش عواقب جدایی اسکاتلند را برای آقای نخست وزیر «فاجعه آمیز» می‌خواند و در ادامه می‌نویسد جدایی اسکاتلند ممکن است کامرون را مجبور به کناره‌گیری از سمتش کند. حتی اگر آقای نخست وزیر به این کار تن ندهد، به عنوان نخست‌وزیری که در دوران ریاستش فروپاشی پادشاهی انگلستان رخ داده، شانس چندانی برای انتخابات عمومی بهار آینده نخواهد داشت.

وال استریت ژورنال در ادامه جدایی اسکاتلند را برای سه ملیت مانده در زیر پادشاهی انگلستان ناخوشایند برمی‌شمرد و می‌نویسد نه فقط به خاطر اینکه باید پرچم ملی را تغییر دهیم و نوار آبی (نماد اسکاتلند) را از آن حذف کنیم، بلکه ارتش انگلستان بدون حضور نیروهای اسکاتلند بسیار کوچکتر خواهد شد و هزینه انتقال تاسیسات هسته‌ای که در اسکاتلند است نیز بسیار بالاست، علاوه بر اینکه جایی برای قرارگیری این تجهیزات نداریم. تقریبا به طور قطع، صندلی خود در شورای امنیت سازمان ملل را از دست خواهیم داد و احتمال ماندن انگلستان در گروه بیست (G20)  هم کاهش خواهد یافت، چه برسد به گروه هشت (هشت کشور صنعتیG8).

جدایی اسکاتلند از پادشاهی انگلستان، به جدا شدن یک سوم خاک این کشور می‌انجامد و تاثیر بسزایی در روند سیاسی انگلستان خواهد داشت.

وال استریت ژورنال در خاتمه یادآوری می‌کند که از 650 رای مجلس عوام، 59 تای آن در اختیار اسکاتلندی‌هاست، که 41 نفر از این نمایندگان عضو حزب کارگر هستند. اگر انتخابات عمومی سال 2010، کرسی‌های اسکاتلندی را شامل نمی‌شد، محافظه‌‎کاران اکثریت را بدست آورده بودند و امروز در دولت ائتلافی اینهمه دست و پا بسته نبودند، به این ترتیب می‌‎توان گفت جدایی اسکاتلند برای حزب کارگر نیز مضر بوده و به خروج این حزب از قدرت خواهد انجامید.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار