امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۳:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109010
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۵
تعداد بازدید: 60
سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تلاش اصلاح‌طلبان برای معرفی سفیر جدید در نیویورک و جایگزینی حمید ابوطالبی، انعکاس سخنان مقام معظم ...

سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تلاش اصلاح‌طلبان برای معرفی سفیر جدید در نیویورک و جایگزینی حمید ابوطالبی، انعکاس سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با خبرگان رهبری و بررسی روند مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 1+5 مهمترین سرخط‌های خبری روزنامه‌های امروز بود.

*وطن امروز

«شکل گیری نظم جدید جهانی» تیتر روزنامه وطن امروز از سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری است.

یادداشت روز این روزنامه نیز به قلم رضا ملک زاده و با عنوان «تروای سایبری دشمن» نوشته شده و به موضوع استفاده دشمن از بسترهای جدید اینترنت برای نفوذ به جامعه ایران پرداخته است.

در این یادداشت آمده: تصویر تکان دهنده چند سرباز ایرانی که چند سال پیش در درگیری با اشرار در منطقه سراوان به شهادت رسیده بودند، به عنوان جنایت داعش در شرق کشور جا زده شد، به علت عدم تامین زیرساخت های لازم امنیتی – تکنولوژیک و عدم تسلط دولت بر فضای گسترده خبری کشور در نرم افزارهای تلفن همراه، اکثر قریب به اتفاق مخاطبان ایرانی این بلوف را باور کردند.

در ادامه این یادداشت آمده: نقض حاکمیت ایران در فضای مجازی بارها به صورت مکرر در حال انجام است و متاسفانه شاهد هستیم تعبیه شاهراه تروایی نیز در خود دولت و توسط شخص وزیر ارتباطات صورت گرفته است.

«متن توافق ژنو نقض شد» تیتر روزنامه وطن امروز از اظهارنظر عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای است. در گزارش این روزنامه از اظهارات عراقچی آمده: اگر تا دیروز تنها منتقدان بودند که تحریم های آمریکا را نقض توافق ژنو می دانستند اما اکنون حتی مذاکره کنندگان هسته ای کشورمان نیز به نقض توافق ژنو توسط آمریکا اعتراف می کنند

*اعتماد

سه ایستگاه مذاکرات،ژنو-وین-نیویورک» تیتر یک روزنامه اعتماد است که در گزارشی به انعکاس روند مذاکرات کشورمان با گروه 1+5 پرداخته و گفته که این مذاکرات سیر صعودی به خود گرفته است.

اعتماد سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان را با تیتر«حمایت از دولت وظیفه همه است» پوشش داده است.

«سفیری که باید به نیویورک برود» عنوان یادداشتی به قلم سرگه بارسقیان است که با انتقاد از خالی ماندن کرسی نمایندگی ایران در سازمان ملل مدعی است که ورود برخی جریانات سیاسی به ماجرای معرفی ابوطاالبی که در دیگر امور دیپلماتیک قرابت فکری با روحانی ندارند این موضوع را تبدیل به امری حیثیتی برای ایران کرده که نه تنها کمکی به دولت نکرد بلکه دست و پاگیر هم بود که نتیجه اش خالی ماندن کرسی ایران در آستانه سفر روحانی به نیویورک است.

نویسنده با استناد به سخنان هفته پیش نوبخت در حاشیه هیات دولت نتیجه می‌گیرد: معرفی سفیری دیگر به غیر از ابوطالبی نه عقب نشینی خواهد بود و نه تسلیم شدن در برابر آمریکا، بلکه اولویت دادن به منافع ملی خود و استفاده از ظرفیتی مهم در دستگاه سیاست خارجی است.

اعتماد در گزارشی در صفحه سیاست با عنوان « انتقاد عقلای مجلس از طرح استیضاح‌های جدید» همچنان سعی در تیره و تار نشان دادن روابط نمایندگان با دولت روحانی دارد و می نویسد: عقلای مجلس گله دارند. از طرح استیضاح های جدید گرفته تا نمایندگانی که از اختیارات قانونی خود درست استفاده نمی کنند.احمد توکلی هم که ترجیح می داد کمتر گله کند به صف منتقدان از نمایندگانی پیوسته که با عدم استفاده درست از اختیاراتشان باعث می شوند چهره مجلس زشت و چهره دولت معامله گر نشان داده شود.

این گزارش با انعکاس گلایه احمد توکلی از رفتار تعدادی نمایندگان می‌گوید: انتقادات نسبت به دولتی که تنها یکسال از روی کار آمدنش می گذرد زیاد است اما این بار انتقادها از سوی فردی مطرح شده که انتظارش نمی رفت.دولت فعلی یکسال و چند ماه دیگر با مجلس نهم سرکار دارد.مجلسی که این روزها اقلیت تندروی آن فعالیت‌های زیادی می کنند برای اکثریت شدن و در همین راستاست که شاید از اختیارات قانونی شان به درستی استفاده نمی‌کنند و صدای آنهایی را هم که ترجیحشان سکوت بود درآورده اند.

محمد رضا تاجیک در گفتگویی با اعتماد با عنوان «اصلاح طلبان از هویت خود دفاع کنند» به بیان ضعف‌ها و اشتباهات اصلاح طلبان پرداخته و می گوید:بسیاری از اصلاح طلبان یقه سفید قواعد اصلاح طلبانه خود را به پشیزی فروختند و بازیگوشی پیشه کردند و از رقیب بازی خوردند و برخی دیگر از اصلاح طلبان اولترااصلاح طلب، کاتولیک‌تر از پاپ شدند وبر شیپور عبور دمیدند،کمتر اصلاح طلبی اصلاح طلبانه رفتار کرد و کمتر اصلاح طلبی جنبش شکوهمند اصلاح طلبی را پلس داشت و نظر و عمل خود را با روح آن سازگار کرد.فقدان متنی متین و تصویری اصیل از اصلاح طلبی، بر رونق بازار مکاره کاریکاتوریست‌های سیاسی ضد اصلاحات افزود.

تاجیک در این گفتگو تاکید می کند که باید از رئیس‌تراشی جدید برای اصلاح طلبان کاملا پرهیز کرد و نباید طبع و طبیعت متکثر و متنوع جریان اصلاح طلبی را اسیر منش و روش شخصی افراد کرد.

*شرق

«ناگهان مذاکره» تیتر روزنامه شرق از گزارش مذاکره دیپلمات های ایران و آمریکا در ژنو در راستای مذاکرات هسته ای است.

در این گزارش آمده: : هیات‌های مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و آمریکا روز پنجشنبه برای بار دوم پس از وین6 در سوییس دیدار کردند. به سنت دفعه قبل، وقتی دوطرف به ژنو رسیدند، خبر دیدارشان اعلام شد؛ دیدارهایی که در هتل «ویلسون» ژنو برگزار و هدف آن «رفع اختلاف‌های موجود در راه رسیدن به توافق جامع» اعلام شد.

روزنامه شرق همچنین در گفت و گویی با حمیدرضا آصفی از قول وی تیتر زد «شهریور؛ گره با با کورتر می شود»

آصفی در این مصاحبه گفته است: شهریورماه، ماه سرنوشت‌ساز مذاکرات هسته‌ای است. یعنی اینکه یا گره آن باز یا کورتر خواهد شد. در دورهای قبلی مذاکرات، اشکالی که به لحاظ تکنیکی وجود داشت این بود که فاصله بین مذاکرات زیاد و بار آن روی دور آخر یعنی وین 6 بود. این مساله خیلی مناسب نبود که آن مذاکرات 19روز طول بکشد. این اتفاق در مذاکرات ژنو هم افتاد که باعث شد آمریکایی‌ها از آن سوءبرداشت کنند. اما الان فاصله بین مذاکرات کم شده و این به دو طرف کمک می‌کند تا فاصله‌ها را کم کنند. کم‌شدن فاصله بین مذاکرات علامت خوبی است و نشان‌دهنده عزم دو طرف برای رسیدن به توافق است.

یادداشت سیاسی روزنامه شرق به قلم آذرمنصوری فعال اصلاح طلب و با عنوان «نتیجه ای که دور از انتظار نبود» نوشته شده و به مساله انتخابات هیات رئیسه شورای شهر پرداخته است.

در این یادداشت آمده: بالطبع اولین واکنش محتمل نیز غیر از این نمی‌تواند باشد، که به راستی معیار و میزان برای ارایه این فهرست چه بوده و بر اساس چه شاخص‌هایی این افراد در فهرست اصلاح‌طلبان قرار گرفتند؟ دوم نحوه اداره شورا توسط اصلاح‌طلبان در یک‌سال گذشته است که بیشترین نقد نیز متوجه رییس این شوراست و سوال نیز این است که به چه دلیل یا دلایلی احمد‌مسجد‌جامعی نتوانسته است، بر‌ای حفظ و تداوم این اکثریت اقدام موثری را انجام دهد؟ چراکه اصولگرایان از این خلأ استفاده کرده و اکثریت را از آن خود کردند و برکرسی‌های هیات‌رییسه شورا تکیه زدند.

در ادامه این یادداشت آمده است: نقد دیگری که به اصلاح‌طلبان شورا وارد است عدم ارتباط هدفمند و منسجم آنان نه‌تنها با شهروندانی است که به فهرست آنان رای داده‌اند بلکه همه شهروندانی است که به هر حال فارغ از گرایش سیاسی می‌توانستند با نمایندگان خود در خردترین نهاد منتخب دموکراتیک ارتباط برقرار کنند و به آنان بدون واسطه از مشکلات شهرشان بگویند و نمایندگان نیز از مشورت و راهنمایی آنان بهره گیرند.

روزنامه شرق همچنین سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری را با تیتر «وظیفه همه، حمایت از دولت و دستگاه های اجرایی است» پوشش داده است.
*ابتکار
روزنامه ابتکار با پوشش سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری در گزارشی با عنوان «تغییر صف بندی اصولگرایان در برابر دولت» می گوید که لحن برخی منتقدان نسبت به دولت آرامتر شده است.
سرمقاله این روزنامه به قلم محمدعلی وکیلی و با عنوان« جای عکس هاشمی در کجای قاب نظام است؟» نقش هاشمی رفسنجانی را در متن تحولات سیاسی رئیس‌جمهور ساز دانسته که مورد حمله تندروهاست.
نویسنده در این مطلب مدعی است که نسل سوم اصولگرایی هاشمی را مانع اصلی در فتح قله های مختلف تعریف کرده و به هر بهانه‌ای توپخانه خود را به سمت او نشانه می‌روند.
وکیلی در پایان نتیجه می‌گیرد: هر زمان که هاشمی در قاب نظام در کنار رهبر معظم انقلاب باقی بماند امید دشمنان کم فروغ و دل مومنین اصلی شاد می‌شود.اگر روزی خدای نکرده، این جدایی رخ دهد آنگاه آرزوی دشمنان برآورده و امید دوستان نظام فروکاسته خواهد شد.اما هوشمندی هاشمی و رفتار مسئولانه‌اش در ظرف تحولات 4 دهه گذشته چنین امکانی را به حداقل رسانده و او را در قاب نظام نگهداشته است.
*رسالت
«ایران باید در نظم جدید جهانی نقش آفرینی کند» تیتر یک روزنامه رسالت است که از سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای خبرگان رهبری انتخاب کرده است.
سرمقاله این روزنامه به قلم محمد کاظم انبارلویی و با عنوان« اقتصاد اسلامی» با انتقاد از سخنان جدید موسوی بجنوردی مبنی بر اینکه ما اقتصاد اسلامی نداریم می‌نویسد: هنوز برخی باور ندارند اسلام در مورد اقتصاد حرف دارد، قانون اساسی ما حرف دارد و قوانین کشور در این باره چیزی کم ندارند و اینکه همه یافته‌های علمی در مورد اقتصاد اسلامی را منکر شویم و ادعا کنیم چیزی به عنوان اقتصاد اسلامی نداریم با انصاف و تواضع علمی نمی‌خواند.
نویسنده ادامه می‌دهد: راهکار نیل به کارآمدی اقتصادی، رونق تولید، اشتغال مولد، اقتصاد مقاومتی، رفاه و فراوانی توام با برکات اهی، بازگشت به اقتصاد اسلامی یعنی اجرایی کردن فصل چهارم قانون اساسی با 12 اصل کلیدی است.
*آرمان امروز
«نوشداروی اصولگرایان بعد از مرگ سهراب» عنوان گزارشی به قلم مطهره شفیعی است که اظهار نظر جدید احمد توکلی را مبنی بر اینکه استیضاح راهکار خوبی برای تعامل با دولت نیست، نوشدارو بعد از مرگ سهراب می‌داند.
«اصلاحات خط 3 را کلید زده‌ایم» عنوان مقاله ای از حمیدرضا جلایی پور است که بقای اعتدال گرایی را وابسته به حیات اصلاح طلبی می‌داند و برنامه امروز اصلاح طلبان را دفاع از دولت روحانی عنوان می‌کند.
نویسنده اصلاحت یک را ناظر به تجربه نیروهای اصلاح طلب در دوره خاتمی می داند، اصلاحات دو ناظر به تجربه این نیروها در دوره ضد اصلاحات احمدی نژاد است و اصلاحات 3 ناظر به تجربه این نیروها در دوره روحانی است که از خرداد 92 آغاز شده است.
«دولتمرد از کجا ضربه می‌خورد» عنوان سرمقاله این روزنامه به قلم عیسی کلانتری است که نسبت به حرکت رسانه‌ای دولت هشدار داده و می نویسد: با وجود توصیه کارشناسان به روشن کردن وضعیت کشور در یکسال گذشته اکثر دولتمردان از بیان آمارها و تبیین آشفتگی مدیریت اجرایی کشور در دولت قبل طفره رفتند و همین امر باعث شد تا مردم با بخشی از واقعیات و آنچه دولت یازدهم با آن دست و پنجه نرم می کنند روبرو نشوند.

 انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها