امروز : شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 17
۲۳:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109068
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 97
غلامرضا طیرانیان در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به «اصلاح قوانین و تهیه لوایح مورد نیاز قوه» گفت: لوایحی که ...

غلامرضا طیرانیان در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به «اصلاح قوانین و تهیه لوایح مورد نیاز قوه» گفت: لوایحی که قوه قضاییه تنظیم می‌کند باید صرفا در امور قضایی باشد. هم‌اکنون مشکل و اختلافی که بین جامعه وکالت و قوه قضاییه وجود دارد این است که آیا تنظیم امور مربوط وکالت جزو مسائل قضایی است یا غیر قضایی است؟

این وکیل دادگستری ادامه داد: در امور قضایی قوه قضاییه این اختیار را دارد که هر قانونی را می‌خواهد به صورت لایحه تنظیم کند یا قوانین را تغییر دهد. اخیرا هم قانون مجازات اسلامی در سال 92 تصویب شد و قانون آیین دادرسی کیفری تصویب شده است که ظاهرا باید تعداد قضات بیش‌از آن چیزی که الان وجود دارد باشد تا بتوانند محاکم را اداره کنند. این مشکل هم اینجا به وجود آمده که زمان لازم الاجرا بودنش فرا رسیده ولی کمبود تعداد قضات مانع از اجرای کامل آن می‌شود.

طیرانیان بیان کرد: به طور کلی هر امری که مربوط به قضا و قضاوت، تشخیص حق از باطل و صدور رای می‌شود کار قضایی است و قوه قضاییه وظیفه دارد این امور را تنظیم کند.

وی درباره تنقیح قوانین و ضرورت آن اذعان کرد: کار تنقیح قوانین یک کار علمی است و نمی‌توان را به صورت ضرب‌الاجلی انجام داد. در مجلس شورای اسلامی یک اداره تنقیح قوانین داریم و نهادی هم در قوه‌قضاییه مسئول این کار است.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: اداره و نهاد تنقیح قوانین در مجلس شورای اسلامی و قوه‌قضاییه سعی بر این دارند که قوانینی قدیمی که دیگر کاربرد ندارند یا قوانین متعددی که در یک زمینه وجود دارند را یکی کنند تا حجم قوانین کم و کاربردی شود.

طیرانیان گفت: به دلیل تعدد قوانین برای یک موضوع گاهی قضات و وکلا برای تشخیص حق دچار مشکل می‌شوند و اگر کسی متصدی این کار شود واقعا خدمت بزرگی به جامعه حقوقی ایران کرده است.

وی به یکی از موانع تنقیح قوانین اشاره کرد و افزود: مشکلی که فعلا در امر تنقیح قوانین وجود دارد این است که قبل از انقلاب به جنبه اسلامی بودن قوانین توجه نمی‌شد و برحسب ضرورت قانونی تصویب می‌شد ولی امروز باید به جنبه اسلامی بودن آن توجه زیادی شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار