امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۵:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109082
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 213
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی اکبر پورفتح‌الله در دیدار با نمایندگان سمن های زنان؛ این سازمانهای مردم نهاد را دارای فرهنگ مشابهی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی اکبر پورفتح‌الله در دیدار با نمایندگان سمن های زنان؛ این سازمانهای مردم نهاد را دارای فرهنگ مشابهی با اهدا کنندگان خون دانست و گفت: اهدای خون کارکردهای آشکاری مانند نجات جان انسانها، توسعه اعمال جراحی، افزایش امید به زندگی و طول عمر،  سلامت مادران و کاهش مرگ و میر آنان در حین زایمان دارد.

وی ادامه داد: اهدای خون کارکردهای پنهانی نیز دارد که شامل ترویج فرهنگ وفاداری و تعهد به جامعه، خود مراقبتی و وفاداری به خانواده، رعایت بهداشت جنسی، ممانعت از مداخلات تهاجمی به بدن و کارکردهای ایثارگرانه و مسئولانه در لایه های مختلف اجتماعی است.

وی ترویج فرهنگ اهدای خون را بیش از سازمان انتقال خون، کار تخصصی سازمانهای مردم نهاد دانست و افزود: این کار نیاز به نگاه مردم شناسی و جامعه شناسی دارد چنانکه کشورهای پیشرفته نیز از سازمانهای مردم نهاد برای جذب اهدا کننده و ترویج فرهنگ اهدای خون کمک می‌گیرند.

پورفتح الله الگوی ایثارگری و داوطلبانه بودن را در سازمانهای مردم نهاد و اهدا کنندگان خون مشابه دانست و گفت: تعهد خود خوانده و بدون چشمداشت و وفاداری و مسئولیت نسبت به اجتماع از ویژگی مشترک هر دو این جمعیت ها است و کارکردهای پنهانی این نهادها را با میلیاردها بودجه نمی توان به دست آورد زیرا پاداش معنوی و ساخت جامعه‌ای بهتر، موتور محرکه این سمن‌ها است.

وی همچنین دلیل گرایش انتقال خون به اهدای خون بانوان را سلامت بیشتر خون این بخش از جامعه دانست و افزود: زنان رفتارهای پر خطر کمتری دارند، نسبت به سلامت دریافت کنندگان خون وسواس و تعهد بیشتری دارند و در مورد سوالات پزشک اهدای خون صادقانه تر جواب می دهند. تحقیقات نشان می‌دهد میزان آلودگی ویروس ایدز در خون زنان نسبت به مردان بسیار پایین تر است.

وی گفت: همچنین خون اهدایی، جان مادران زیادی را در حین زایمان نجات می دهد و به این لحاظ یکی از مهمترین مصرف کنندگان خون زنان هستند در حالی که فقط 5 درصد از اهدای خون جامعه را بر عهده گرفته‌اند و شایسته است که زنان نیز برای نجات جان مادران همدلی بیشتری نشان دهند و به جمع اهدا کنندگان بپیوندند.

وی افزود: اگر زنان وارد چرخه اهدای خون شوند سلامتی خون و جامعه بیشتر تضمین می شود.

در ادامه این کارگاه سیما ذوالفقاری معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون، سید اردشیر تراب جهرمی و  بابک یکتاپرست در مورد شرایط اهدای خون و مباحث مرتبط با آن آموزشهای لازم را ارائه دادند و نمایندگان سازمانهای مردم نهاد پیشنهادها و سوالات خود را مطرح کردند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها