امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۸:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109091
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید احمد حسینی، مدیر کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش در ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید احمد حسینی، مدیر کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری که در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: 964 عنوان کتاب و در مجموع 125 میلیون جلد شامل کتاب‌های سال اول ابتدایی تا پایان مقطع پیش‌دانشگاهی تولید و پخش می‌شود.

وی ادامه داد: در این میان کتاب‌های کم تیراژ مانند کتاب‌های کودکان استثنایی، روش‌های تدریس، اقلیت‌های مذهبی و استان‌شناسی نیز وجود دارد.

حسینی یادآور شد: همانطور که وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است از دیروز کتاب‌های دوره ابتدایی، پیش‌دانشگاهی، فنی و حرفه‌ای و کاردانش از طریق موزعین کتاب‌های درسی در اختیار واحدهای آموزشی قرار گرفت.

وی افزود: در هر استان یک مسئول توزیع کتاب درسی داریم که کتاب‌ها را که از طریق واحد آموزشی توزیع می‌شود، در اختیار مسئول توزیع استان قرار می‌دهد و وی نیز با توجه به نرخ جمعیت آماری استان و مناطق تحت پوشش، کتاب را تحویل واحد آموزشی قرار می‌گیرد.

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تحویل این کتاب‌ها از دیروز صورت گرفت، خاطرنشان کرد: همه موزعین می‌توانند کتاب‌ها را در اختیار مدیران واحدهای آموزشی قرار دهند.

* توزیع کتاب‌های متوسطه اول و دوم از دهه سوم شهریور

حسینی در پاسخ به این پرسش که چه کتاب‌هایی از طریق کتاب‌فروشی‌ها توزیع می‌شود، گفت: کتاب‌های هفتم و هشتم متوسطه اول و اول، دوم و سوم متوسطه دوم در 3 رشته ریاضی فیزیک، تجربی و انسانی یعنی دوره متوسطه اول و دوم از طریق 5400 کتاب‌فروشی در سراسر کشور از دهه سوم شهریور توزیع می‌شود.

وی اضافه کرد: سیاستمان این بوده است که کتاب‌های درسی با توجه به اینکه در سال اول دولت تدبیر و امید و وزارت آقای فانی هستیم به طور کامل در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد و پیش‌بینی این بوده است که از 20 شهریور کتاب‌ها کامل شود و از این تاریخ تا اول مهر به خصوص در پایه هشتم که جدید است در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم.

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی ادامه داد: از همه کتابفروشی‌های سراسر کشور خواهش کرده‌ایم از دهه سوم شهریور و از 20 شهریورماه کتاب‌ها را توزیع کنند.

* دو کتاب جدید در پایه چهارم ابتدایی

به گزارش فارس، حسینی در خصوص وجه تمایز کتاب‌ها و طراحی آن افزود: در پایه چهارم دبستان دو کتاب ریاضی و مطالعات اجتماعی جدید است و پایه هشتم نیز به طور کامل جدید‌ التألیف است و در پایه هفتم و هشتم دو کتاب نگارش و انشاء حسب دستور رئیس جمهور را تولید کرده‌ایم که در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهیم.

وی به صفحه آرایی کتاب‌ها اشاره کرد و افزود: صحافی کتاب‌ها در سال گذشته دچار مشکل بود؛ اما امسال چنین مشکلی نخواهیم داشت و با دقتی که در کیفیت کار، تولید و زمان آن و مدیریت تولید انجام شده است، صحافی مشکل سال گذشته را نخواهد داشت.

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی در پاسخ به این پرسش که «قیمت‌ها نسبت به سال گذشته تغییری داشته است یا خیر؟»، اظهارداشت: بله تغییر خواهد داشت؛ چرا که برای نمونه بخش خصوصی که کتاب را تولید می‌کند حقوق کارگر و یا هزینه‌های سربار مثل سوخت، آب و برق او با افزایش روبرو بوده است؛ اما آن چیزی که برای ما خیلی مهم است این است که ارزی به نرخ مرجع نخواهیم داشت؛ یعنی ارز 1260 تومانی نداریم.

به گزارش فارس، حسینی افزود: ارز ما به نرخ مبادله‌ای است؛  یعنی ارز 2700 تومانی بوده است و این تفاوت اثر خودش را گذاشته است؛ اما امثال دولت یارانه در اختیار ما قرار داده است و 30 درصد قیمت کاغذ را یارانه داده است.

وی اضافه کرد: دولت حقوق مؤلفین و هزینه‌هایی که در سازمان پژوهش انجام می‌شود و یارانه‌ها را مثل سال‌های قبل می‌دهد و اینها هیچکدام در قیمت کتاب درسی لحاظ نمی‌شود.

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی در خصوص «دل‌نگرانی‌های مردم از جهت توزیع مناسب کتاب در همه نقاط »، گفت: تمام تلاش شبانه‌روزی ما این بوده است که کار به بهترین نحو انجام شود و در عناوین و شمارگان کتاب درسی بر اساس آماری که مدیران کل استان‌ها در اختیارمان قرار داده‌اند به همان تعداد کتاب در اختیارشان قرار دهیم و با قاطعیت عرض می‌کنم امسال هیچ کتابی در عنوان و شمارگان با توجه به آماری که در اختیارمان قرار داده‌اند کمبود نداشته و به طور کامل تولید کرده و فرستاده‌ایم.

حسینی در خصوص «نظارت بر توزیع و جلوگیری از فروش اجباری لوازم التحریر همراه کتاب»، یادآور شد: نظارت وجود دارد و تیمی برای این کار تشکیل شده و ابلاغ آن نیز صادر شده است و مسئولین توزیع کتاب‌ها در همه استان‌ها نماینده بنده هستند تا در استان خود نظارت کنند و شماره تلفن 88827778 مربوط به اداره نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش آماده است تا به شکایات رسیدگی کند.

به گزارش فارش، وی اضافه کرد: از کتابفروشان به دلیل شریف بودن شغلشان خواهش کرده‌ایم همراه کتاب‌های درسی لوازم التحریر اجباری نفروشند، کتاب را منگنه نکنند و قیمت پشت جلد از دانش‌آموزان دریافت کنند. 

حسینی افزود: از مدیران واحدهای آموزشی نیز خواسته‌ایم همراه کتاب درسی چیزی اضافه دریافت نکنند و اگر براساس بخشنامه‌ها قرار است چیزی دریافت شود، این موضوع را به طور دقیق به اولیاء توضیح دهند.

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی خاطرنشان کرد: PDF تمام 964 عنوان کتاب درسی نیز در سایت‌مان قابل دانلود یا پرینت است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها