امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۰:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109095
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‏‌آباد، «دانیل روزنبلوم» معاون جدید دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور کشورهای آسیای ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‏‌آباد، «دانیل روزنبلوم» معاون جدید دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور کشورهای آسیای مرکزی که به ترکمنستان سفر کرده ‏‌است، امروز در یک نشست خبری ضمن بیان مطلب فوق تصریح کرد: فعلا نیازی به خاک ترکمنستان برای خروج از افغانستان نداریم و در حالی است که مسیرهای دیگر نیز فعال بوده که می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

وی در خصوص حوادث اخیر مرکز مشترک افغانستان و ترکمنستان گفت: اطلاع دقیقی از واقعیت این حوادث در دست نیست و فعلا در حد فرضیه این موارد مطرح می‌شود و نمیتوان در خصوص آن اظهار نظری کرد.

فرستاده عالی رتبه وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: آمریکا همواره چالش‌ها و تهدیدات امنیت عمومی در منطقه را دنبال می‌کند و در این زمینه با شرکای خود در منطقه همکاری کرده و اجازه تحرکات افراط گرایان در منطقه را نخواهد داد.

*پیمان امنیتی با افغانستان پس از اعلام نتایج انتخابات امضا می‏‌شود

روزنبلوم با اشاره به اهمیت امضا پیمان امنیتی کابل-واشنگتن گفت: پس از اعلام رسمی نتایج انتخابات افغانستان تلاش خواهیم کرد، هرچه زودتر این توافقنامه نظامی امضا و حضور آمریکا در افغانستان ادامه پیدا کند.

وی در ادامه بر موضع آمریکا در خصوص خط لوله گاز تاپی اشاره کرد و گفت: خط لوله گاز تاپی از ظرفیت بسیای مناسبی برای تامین مایحتاج کشورهای پاکستان و هند برخوردار است اما تاکنون بنابر مشکلات اقتصادی و امنیتی امکان بهره‌برداری کامل از آن میسر نشده است.

پروژه خط لوله گاز تاپی از ابتدای دهه 90 میلادی همواره مورد پیگیری بوده اما برخلاف میزان بالای توجه طرف‌های خارجی شامل آمریکا و سازمان‌های بین‌المللی نتوانسته وارد مرحله اجرایی شود.

به باور کارشناسان، مهم‌ترین مشکل این پروژه بحث امنیت بوده زیرا تاپی به طول 1640 کیلومتر از میدان گازی دولت‌آباد ترکمنستان آغاز شده و به طور موازی با بزرگراه هرات-قندهار، وارد قلمرو پاکستان و از طریق کویت به مولتان هند خواهد رسید. اما به دلیل عدم وجود امنیت در مسیر ساخت، این پروژه بیش از 2 دهه گذشته عملا پیشرفتی نداشته است.

این در حالی است که طی این مدت، ترکمنستان موفق به احداث چندین خط لوله گاز به خارج شامل ایران و چین شده است.

انتهای پیام/ز

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها