امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۱:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109125
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
جنایات‌ تکفیری‌های داعش هر روز ابعاد گسترده‌ای پیدا می‌کند و یک نسل کشی گسترده در سوریه و عراق از سوی این تروریست‌ها شاهد هستیم. حجم گسترده ...

جنایات‌ تکفیری‌های داعش هر روز ابعاد گسترده‌ای پیدا می‌کند و یک نسل کشی گسترده در سوریه و عراق از سوی این تروریست‌ها شاهد هستیم.

حجم گسترده کشتارها و سر بریدن‌ها از زن و کودک و پیر ذهن هر انسانی را پیش از هرچیزی به این سو می‌برد که آیا نباید این تروریست‌ها محاکمه شوند؟ و در کنار آن‌ها تمامی کسانی که به نوعی در شکل‌گیری و رشد و هم‌ اکنون در حمایت داعشیان تکفیری نقش دارند نباید جواب انسانیت و قتل کودکان و زنان را بدهند؟

در مورد سؤال اول شواهد و قرائن بارز هیچ شکی در جنایت عیان آن‌ها و لزوم محاکمه سران جنایتکارشان باقی نمی‌گذارد، اما جنایت اصلی و ریشه‌ای را در اقدام طرف‌هایی باید جست‌و‌جو کرد که مصالح و منافع خود را در ایجاد و تجهیز داعش دیده اند.

جای هیچ شکی نیست که با توجه به حجم منابع مالی و قدرتی که تکفیری‌های داعش از آن بهره‌مند هستند، بدون حضور و حمایت طرف‌های خارجی، این حد از قدرت‌یابی ممکن نیست.

هیچ گروهی بدون حمایت منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نمی‌تواند در عرض دو سال به تهدیدی بالفعل برای امنیت و ثبات منطقه تبدیل شود، رشد غیر طبیعی تروریست‌های داعش در حالی که در ابتدای شروع بحران در سوریه، نقش بسیار کم رنگی در این کشور داشتند و حال گستره خود را به عراق نیز کشانده اند، نشان از سیل حمایت‌های طرف‌های خارجی دارد.

تمامی حامیان مالی و لجستیکی تکفیری‌های داعش باید محاکمه شوند و هیچ انسان آزاده‌ای در این گزاره شک وتردیدی ندارد.

طبق قطعنامه شورای امنیت به شماره 1269 و 1373 ترورویسم از سوی این شورا به شدت محکوم است و طبق پروتکول‌های بین المللی  و دیوان کیفری بین‌المللی، امکان محاکمه تمامی طرف‌هایی که به نوعی به ایجاد ناامنی و اشوب در دیگر کشورها دامن می‌زنند، وجود دارد.

حامیان تکفیری‌های داعش در سه سطح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی باید تحت تعقیب قرار بگیرند و در دادگاههای بین المللی پای میز محاکمه حاضر شوند تا افکار عمومی جهانی از حیرتی که این روزها از حجم جنایات داعشیان دچار آن شده‌اند بیرون آیند، جنایاتی که مع‌الاسف به پای اسلام عزیز نوشته می‌شود.

در سطح داخلی، تمامی فرماندهان و سیاسیون خیانتکاری که راه ورود تکفیری‌ها به داخل موصل را هموار کردند و موجبات نفرت افکار عمومی عراق را فراهم آوردند، باید محاکمه شوند.

در این مورد از همان روزهای ابتدایی نوری المالکی نخست‌وزیر عراق دستور پیگیری و دستگیری این فرماندهان را صادر کرد. از فرماندار موصل گرفته تا شخصیت‌های سیاسی که در روزهای ابتدایی یورش داعش در عراق، این تروریست‌ها را انقلابیون اهل سنت نامگذاری می‌کردند.

در بعد منطقه‌ای اما ما بیشترین نقش را از طرف‌های مختلف در حمایت از داعش شاهد هستیم.

عربستان سعودی، ترکیه، قطر و شیوخ وهابی حاضر در کشورهای حاشیه خلیج فارس، متهمان ردیف اول این دادگاه بین‌المللی باید باشند.

روزنامه گادرین انگلیس طی گزارشی در مورد نقش عربستان سعودی در ایجاد داعش می‌نویسد: نمی‌توان منکر نقش عربستان در ایجاد داعش شد.

همچنین پایگاه «گلوبال ریسرچ» در تحلیلی آمریکا و عربستان سعودی را عوامل اصلی ایجاد گروه تروریستی «داعش» ذکر می‌کند.

در مورد حمایت ترکیه از داعشیان نیز ادله‌های بسیاری در دست است. در این مورد روزنامه السفیر در گزارشی نوشت: «این تصادفی نبود که در شب صدور قطعنامه شماره 2170 شورای امنیت علیه داعش و جبهه النصره و مجازات کشورهای حامی آنها، روزنامه «واشنگتن پست» با «ابویوسف» یکی از سرکردگان داعش در منطقه اسکندرون ترکیه مصاحبه کند».

این سرکرده داعش در مصاحبه خود می‌گوید که، مجروحان گروهکش در ترکیه خدمات درمانی دریافت کرده‌اند و ترکیه به آنها تسهیلات داده است.

روزنامه آمریکایی «ورلد تریبون» نیز در تحیلیلی نقش ترکیه درحمایت از داعش را پیش می‌کشد و می‌نویسد: «ترکیه از همان آغاز تشکیل گروه‌های موسوم به دولت اسلامی عراق و شام، القاعده‌ در بلاد الرافدین، القاعده در بین‌النهرین، مجلس شورای مجاهدین در عراق و جند الصحابه و بخش زیادی از جبهه النصره  آنها را تغذیه می‌کرد.»

درباره حمایت طرف‌های منطقه‌ای از  داعش شواهد و مدارک بسیاری برای اثبات این امر وجود دارد که باید متقن و دسته‌بندی شده به دادگاههای بین‌المللی از جمله دادگاه لاهه ارائه شود.

همچنین روز جمعه، «ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه‌ آمریکا از نقش عمده شیوخ کشورهای عربی خلیج‌ فارس در حمایت مالی از تروریست‌های داعش سخن گفت.

پیش از این «نجم لااحمد» وزیر دادگستری سوریه خبر داده بود، سوریه از کشورهایی که تروریست به این کشور می‌فرستند و از آنها حمایت می‌کنند، به دادگاه های بین‌المللی شکایت خواهد کرد.

همچنین «عالیة نصیف» از نمایندگان پارلمان عراق نیز، ازدستکاه قضایی کشورش خواسته است تا بر ضد تمام  حامیان داعش، در دادگاههای بین المللی اقالمه دعوا کند.

اما قسم سوم حامیان ایجاد و حمایت داعش را باید در سطح بین‌المللی جست‌و‌جو کرد که در این مورد ادله و شواهد بسیاری از دست داشتن آمریکا در این پرده بر می‌‌دارد.

«ادوارد اسنودن» کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا و افشاگر اطلاعات سری، در مورد شکل‌گیری داعش توسط آمریکا می‌گوید: سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و اسرائیل در شکل‌گیری گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) نقش داشتند و در عملیاتی با نام «لانه زنبور» گروه داعش را تشکیل دادند.

باید به یاد داشت که همواره، کشورهای حامی تررویست، اولین کشورهایی هستند که جنایت‌ها و اعمال تروریست‌ها را محکوم می‌کنند، همان طور که آمریکا و انگلیس، جزء اولین کشورهایی بودند که تروریسم داعش را محکوم کردند.

بشریت حق دارد ریشه‌ و پشت پرده جنایتکاران داعش را بفهمد، با در دست داشتن ادله و قرائن متقن و محکمه پسند می‌توان تمامی حامیان این گروه تکفیری را در دادگاههای بین‌المللی رسوا کرد، شاید نتوان به پای میز محاکمه کشاند ولی افکار عمومی بسیار قدردان این موضوع خواهد شد.

رضا دهقانی
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها