امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۵:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109129
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه آرکنستون در مقاله‌ای به قلم «گالن رایت» تحلیل‌گر مسائل نظامی به روند پیشرفت برنامه ساخت ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پایگاه آرکنستون در مقاله‌ای به قلم «گالن رایت» تحلیل‌گر مسائل نظامی به روند پیشرفت برنامه ساخت هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی و حدس و گمان تحلیل‌گران از قابلیت‌های نهفته این برنامه پرداخنته است.

در اینجا بخش‌هایی از مقاله مزبور را به نظر مخاطبان گرامی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; می‌رسانیم:

آمریکا دیگر تنها کشوری نیست که برای کسب اطلاعت درخصوص دشمنانش از پهپاد استفاده می‌کند. این روزها بر فراز جبهه‌های جنگ داخلی درسوریه، بالاسر و جنگجوها در عراق (تروریست‌های داعش) و در آسمان دیگر مناطق مناقشه در منطقه خاورمیانه، همگان به دیدن پهپادهای ایرانی عادت کرده‌اند.

ایران از زمان جنگ هشت ساله به طراحی و ساخت هواپیماهای بدون‌ سرنشین روی آورد ولی این روزها، تلاش‌های ایران در راه ساخت این پرنده‌ها شدت گرفته است.

حقیقت این است که تحریم‌ها هم نتوانسته سپاه پاسداران را از به پرواز درآوردن پهپادهای بیشتر در آسمان بازدارد، با این حال هنوز هم آمریکا و  سازمان‌های بین‌المللی به تحریم افراد متهم به ارسال قطعات پهپاد به ایران ادامه می‌دهند.

پهپادهای ایران روز به روز سبک‌تر و کوچک‌تر می‌شوند و مدارک مستدلی وجود دارد که خاطرنشان می‌کند، ایران توانایی ساخت موتورهای مورد نیاز اکثر پهپادهای خود را دارد.

نمی‌توان صحت و سقم ادعاهای ایران در خصوص طراحی موتورهای پهپاد را ارزیابی کرد ولی به هرحال ساخت پهپاد شاهد 129 توسط سپاه، نقطه عطفی در برنامه ساخت پهپادهای ایرانی در سال 2012 بوده است.

تا آن زمان، پهپادهای ایرانی کوچک و مداومت پروازی آنها کم بود، ولی شاهد 129 به گفته سازندگانش می‌تواند 24 ساعت در آسمان بماند.

سپاه گفته که در پی ساخت موتورهایی قوی‌تر برای پهپادهای خود است، مقامات وزارت دفاع ایران نیز می‌گویند که باید به سمت ساخت موتورهای جت برای پهپادهای ایرانی رفت.

«رایت» بر مبنای مشاهدات خود از صنایع نظامی می‌گوید که ایران با توجه به رونمایی از پهپاد «کرار» به احتمال قوی به توانایی بومی ساخت موتورهای توربوجت دست یافته است. این پهپاد مدل تکامل یافته تلاش‌های ایران برای ورود به عرصه‌ای فنی‌تر و سخت‌تر از ساخت پهپادها است، یعنی مسلح کردن پهپاد به موشک‌های هدایت‌شونده. ایران اولین بار در طی جنگ با سوار کردن موشک‌های آرپی‌جی7 بر روی پهپاد «مهاجر» به این عرصه وارد شده بود.

در این میان تنها عرصه‌ای که برای پیشرفت بیشتر برنامه پهپادی این کشور باقی می‌ماند، بحث مخابراتی است. کشورهایی که پهپادها را از مسافت‌های بسیار دور کنترل می‌کنند، از فن‌آوری‌های مورد استفاده در صنایع فضایی استفاده می‌کنند. ایران هنوز به طور رسمی خبری از ورود به این عرصه اعلام نکرده ولی اخیراً پهپادهایی با دماغه بزرگ و شبیه به پهپادهای کنترل‌شونده از مسافت بسیار دور در آسمان یکی از متحدان اصلی ایران دیده شده است، پهپادی در آسمان سوریه.

انتهای پیام/ع.م.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها