امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۹:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109151
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
مهردخت وزیرپور در حاشیه بازدید سرزده از کتابخانه‌های عمومی یزد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یزد اظهار داشت: از چندی پیش نرم‌افزار پیام مشرق با ...

مهردخت وزیرپور در حاشیه بازدید سرزده از کتابخانه‌های عمومی یزد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یزد اظهار داشت: از چندی پیش نرم‌افزار پیام مشرق با بودجه‌های قابل توجه در اختیار کتابداران سراسر کشور قرار گرفت اما به دلیل حجم بالای اطلاعات بیش از 6هزار کتابخانه در سراسر کشور، این نرم‌افزار پاسخگو نبود.

وی عنوان کرد: نرم‌افزار پیام مشرق، تا یک‌هزار کتابخانه را پاسخگوست اما برای همه کتابخانه‌های عمومی کشور پاسخگو نبود، به همین دلیل تیمی متخصص و قوی در حوزه IT نرم‌افزار سامان را طراحی کردند که در بازدید از کتابخانه‌های استان‌های مختلف، همه کتابداران از آن رضایت داشتند.

وزیرپور خاطرنشان کرد: با استفاده از این نرم‌افزار، درجه‌بندی کتابخانه‌ها نیز کیفی خواهد شد و استانداردهای واقعی در این نرم‌افزار برای درجه‌بندی کتابخانه‌ها تعریف شده است.

مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه پیش از این درجه‌بندی کتابخانه‌ها نابسامان بود، تصریح کرد: با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانیم درجه‌بندی‌ها را کنترل کرده و همه شاخص‌ها در جای خود مدنظر قرار می‌گیرند اما شاخص‌های اصلی برای کتابخانه‌های استاندارد، تعداد کتاب‌ها و تعداد اعضای فعال است در حالی که پیش از این، مساحت کتابخانه‌ها نیز در درجه‌بندی‌ها و ارزیابی‌ها حائز اهمیت بود.

وزیرپور تصریح کرد: فضا حتی اگر بزرگ باشد اما عضو فعال و منابع نداشته باشد، از نظر ما حائز اهمیت نیست و به دنبال کیفی‌سازی کتابخانه‌ها هستیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: از طریق نرم‌افزار سامان، امکان بررسی و رصد نیازها و درخواست‌های جامعه امکان‌پذیر است و امیدواریم بتوانیم هم از نظر کیفی و هم از نظر تامین نیازها، استفاده بهینه از این نرم‌افزار داشته باشیم.

مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ارزیابی کلی خود از کتابخانه‌های عمومی یزد نیز عنوان کرد: در چند کتابخانه‌ای که مورد بازدید قرار گرفت، کتابداران با انگیزه‌ای مشغول کار بودند اما از لحاظ جذب اعضای فعال، نیاز به فعالیت بیشتر کتابخانه‌هاست.

وی تصریح کرد: کتابخانه‌ها باید بتوانند با برنامه‌ریزی درست و اجرای برنامه‌های جذاب، مردم را به ویژه در محله‌ها جذب کتابخانه‌ها کنند ضمن اینکه در برخی کتابخانه‌ها، بخش تخصصی کودک باید تقویت شود.

مهردخت وزیرپور مشاور، مجید صحاف مشاور ارشد و سیدامیر زکی‌پور رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباطات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سفر یک‌روزه خود به استان یزد از کتابخانه‌های آذریزدی، امام خمینی (ره)، علامه طباطبایی یزدی، رسالت شهید، رئیس فرهمند، شهدای شاهدیه و امام علی (ع) یزد بازدید کردند.

انتهای پیام/2464/س40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار