امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109158
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صادق واعظ زاده رئیس شورای عالی و رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نشست هم‌اندیشی تدوین سند الگوی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صادق واعظ زاده رئیس شورای عالی و رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نشست هم‌اندیشی تدوین سند الگوی پایه در باغ گیاه شناسی ملی ایران گفت: تا کنون جلسات متعددی در شورای عالی و اعضای اندیشکده‌های الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت درباره الگوی پایه نسخه اجمالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شده و ویژگی‌های ضروری آن بیان شده است.

وی درباره خصوصیات این الگو گفت: این الگو باید غیر انتزاعی، انعطاف پذیر، پویا، بالنده، محرک جامعه ایران، هم افزاینده علم و فناوری، متفاوت از اسناد برنامه‌ای کشور و ... باشد، مفاهیم بنیادین، مبانی، آرمان‌ها، رسالت ملی، افق، عرصه‌های پیشرفت، ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها و ... از جمله عناوین فصل‌های سند الگوی پایه به شمار می‌روند.

واعظ ‌زاده در بخش دیگر سخنانش بیان داشت: رسالت از آنجا لازم دانسته شد که برخی مدیران که تخصص مدیریت داشتند، پیشنهاد وارد کردن عنوان مأموریت در الگوی پایه را دادند که در برخی اسناد کلان کشور هم تأکید شده است، اما از آنجایی که مأموریت متناسب با موضع فعالیت بنگاه‌ها بود و نه برای کشور و یک حرکت ملی؛ به واژه رسالت رسیدیم.

وی با تأکید بر اینکه افق مقوله جدید الگوی اسلامی پیشرفت است، ادامه داد: پیشنهاد تعیین افق ملی از بحث‌های چشم انداز بود که در اسناد ملی قبلی مشخص شده بود، تلاش‌ها بر این است که سند الگوی پایه از سایر اسناد کشور متمایز باشد، چرا که در صدد این نیستیم که سند الگو جایگزین اسناد برنامه‌ای حاضر شود.

رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اظهار داشت: وضع موجود شامل کمبودها و چالش‌ها است، اما قابلیت‌ها، ظرفیت‌ها و سرمایه‌های ماندگار ملی جنبه مثبت وضع حاضر است، مثلاً اینکه سرمایه معنوی ایران با توجه به ابتنای آن بر اسلام در دنیا در مقام اول قرار دارد و یا سرمایه فرهنگی کشور با توجه به شعرا، عرفا و نویسندگان بسیار و آثار ماندگار آن‌ها در ردیف برترین‌های دنیاست، همچنین سرمایه‌های طبیعی به نسبت جمعیت کشور در مقام دوم دنیا است.

وی با تأکید بر اینکه راهبردها حرکت‌های اساسی است که باید انجام شود تا از وضع حاضر به افق برسیم، افزود: تعیین شاخص‌ها نیز برای اینکه الگو پایه عملیاتی و ملموس باشد لازم است، تصویر کمی و کیفی آرمان‌ها و افق در حوزه‌های فرهنگ، علم و فناوری، اقتصاد و سیاست و سایر حوزه‌ها به صورت شاخص‌های کلان تعیین شود.

واعظ ‌زاده در پایان توضیح داد: نظریه‌پردازی در خصوص پیشرفت قابل حمایت و ترغیب است، اما قابل برنامه‌ریزی اجرایی و زمان‌بندی نیست، اما هر مقدار که نظریه یا نظریه‌های پیشرفت ارائه شود و جای خود را در میان صاحبنظران باز کند، باید از آن بهره‌داری کرد و آن را به فرآیند سند نویسی و طراحی الگو وارد کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها