امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۷:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109183
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، همایش دو روزه «نفس عمیق» در مرکز فرهنگی شهدای انقلاب(سرچشمه) با حضور گروه‌های خودجوش فرهنگی امروز آغاز به کار ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، همایش دو روزه «نفس عمیق» در مرکز فرهنگی شهدای انقلاب(سرچشمه) با حضور گروه‌های خودجوش فرهنگی امروز آغاز به کار کرد.
بنابر این گزارش، در جلسه بعدازظهر این همایش حجت‌الاسلام سیدحسن علوی با موضوع «اقتصاد اسلامی» و فعالیت‌های فرهنگی سخنرانی کرد.
وی در این همایش با اشاره به ضرورت آسیب‌شناسی اقتصاد در کارهای فرهنگی، گفت: مدیریت کسب سود، تلبیغ و ... غیرقابل اجتناب است اما اگر دقت نکنیم خود فرد در معرض آسیب قرار می‌گیرد و کار فرهنگی به مقصد نمی‌رسد.
علوی با بیان اینکه در مسیر و بعد از کسب درآمد تکالیفی داریم، افزود: اگر این پول با حقوق و آدب و محرمات قاطی شد از آن پول خیری برنمی‌خیزد و مال در حالی که در کنار کعبه از نظر قرآن قوام است اما اگر کسب مال بر سود متمرکز گردید شاید کار را زمین نزند اما انسان را بر زمین می‌زند.
وی با بیان اینکه 7- 8 محرمات و 4-5 آداب در بازار است که باید مورد توجه باشد، تصریح کرد: امروز کارهایی صورت می‌گیرد که یا حرمت دارد یا کراهت و یا رد استحباب عمل است که موجب برداشته شدن برکت از مالش می‌شود و این ضرورت آنچه که گفته شده را بیشتر می‌کند که قبل از آموزش فقه تجارت نکنید.
این استاد حوزه و دانشگاه، با اشاره به دو روایت از پیامبر اکرم(ص) به پیچیدگی‌های مال اشاره کرد و افزود: اولین این پیچیدگی‌ها وابستگی و علاقه است چه این که شراب خمر و سکر المال در کنار هم گفته شده است.
وی همسایه و همکار را عاملی در پیچیدگی و سختی کار دانست و ادامه داد: آخر الزمان بازار بالا می‌گیرد و مردم قبله‌شان پول می‌شود و مهمترین غفلت بازار است.
علوی با تقسیم معارف دینی به احکام، آداب و اسرار، تاکید کرد: تجارت سه محور اساسی دارد که شامل احکام فقهی است که قرآن می‌فرماید «لاتاکلو اموالکم بینکم بالباطل» که حرام ذاتی و حرام عرضی داریم.
وی با اشاره به ضرورت توجه به آداب تجارت، حقوق تجارت را در بخش اسرار دانست و افزود: باید بخشی از حقوق شرعی مال را جدا کرد.
علوی با اشاره به حدیثی که می‌فرماید 9 دهم عبادت لقمه حلال است، تصریح کرد: بیشترین خطاب قرآن به احبار و رهبانان این است که تا مال حرام را از زندگی خود خارج نکنید دعای ما قبول نمی‌کنم چه اینکه خدا می‌فرماید اجابت را لقمه حلال قرار دادم و مردم در ضجه و گریه دنبال آن هستند ولی به آن نمی‌رسند.
وی عمل صالح را معلول اکل طیبات دانست و مسئله ربا و کم‌فروشی را مهمترین تهدیدها دانست و افزود: ربا خیلی در لسان قرآن اهمیت دارد تا جایی که «جنگ با خدا» عنوان شده؛ جنگی که با خدا اعلام می‌شود و خدا نیز می‌پذیرد.
این استاد حوزه و دانشگاه به عبارات احادیث و آیات قرآن درباره ربا اشاره کرد و ادامه داد: پیامبر اسلام(ص) از سه چیز درباره امت پس از خود نگران بود مکاسب حرام، شهوت خفیه و ربا و یکی از دلالی نگرانی از ربا شاید این باشد که مخفی است.
وی در پایان در پاسخ به سوالی درباره جمع مال تصریح کرد: جمع مال حلال پس از دادن حقوق آن اشکالی ندارد که البته حقوق تنها خمس و زکات نیست بلکه زکات عام داریم که گفته شده اگر مالی را دیگری به آن احتیاج داشت بخل نورزی و حق معلوم برای سائل و محروم و صدقه روزانه هم از حقوق مال است.
* حاج حسین یکتا: در ابتدای جنگ نامنظم در جبهه فرهنگی انقلاب هستیم
در ادامه این همایش حاج‌حسین یکتا در سخنانی به جبهه‌ای بودن حرکت نیروهای خودجوش فرهنگی اشاره کرد و گفت: خمس و زکات و امور مالی اینجا مهم است چرا که برای داشتن «نفس عمیق» در راه فرهنگ که مورد تاکید مقام معظم رهبری است اگر خود را تقویت نکنیم در مسیر قله کم می‌آوریم چراکه در راه به جاهایی می‌رسیم که هوا رقیق است و شش بسیاری کار نمی‌کند و حتی ممکن است به جایی برسیم که دیگر هوایی نباشد.
وی با بیان اینکه هر چه اخلاص بیشتر باشد برکت بیشتر است، افزود: قدیم می‌گفتند «از تو حرکت از خدا برکت» امکا امروز در جبهه فرهنگی انقلاب آنچنان فشار و تقاضا و کار و هجمه بسیار است که باید گفت «از خدا برکت از تو حرکت»؛ تا او برکت به کار ما ندهد اثری نخواهد گذاشت.
یکتا با اشاره به جنگ تحمیلی تصریح کرد: در زمان جنگ یک رزمنده تیر که می‌زد 20 نفر پشت جبهه کار می‌کرد و امروز نیز محصول فرهنگی که تولید می‌شود خون جگرها خورده شده و مبتنی بر خیلی عناصر باید باشد تا برکتی پیدا کند و بعد از آنکه برکت پیدا کرد تاثیر گذار است.
وی با بیان اینکه هر کس در جبهه فرهنگی باید خیلی بار حمل کند و جور بکشد و رهبری از آنها «بدریون بدر الکبری» یاد می‌کنند، افزود: باید برای جبهه‌ای کار کردن و هم‌افزا شدن کارها فکر کرد و به تولید و توزیع کمک کرد چراکه سه جبهه در برابر ما قرار دارد.
یکتا بر اجتناب از منفعت‌طلبی تاکید و تصریح کرد: البته منفعت‌خواهی بد نیست اما باید مخلص بود و تا گروهان‌های صیغه اخوت که در خط مقدم بود شکل نگیرد به نتیجه نمی‌رسیم و کار فرهنگی امروز ما چون مشت گره کرده نماز جمعه‌ای است که در آن شعار «جنگ جنگ تا پیروزی» سر می‌دهند و ما هنوز تا خط مقدم کیلومترها فاصله داریم؛ با همه ادعاها تا نفس عمیقی که رهبری می‌گویند و تا جبهه‌ای کار کردن فاصله زیادی داریم.
وی با بیان اینکه بحث تصرف عقول و قلوب است، افزود: هر چه اخلاص به هم بریزد نتایج عوض می‌شود؛ شاید امروز ما در روزهای جنگ‌های نامنظم اول دفاع مقدس هستیم اما پس از این جنگ شاهد 5 نیروی قوی سپاه بودیم با نیروی حرفه‌ای؛ چه اینکه این جنگ سخت‌تر است و آن جهاد اصغر بود و این جهاد اکبر است.
بنابر این گزارش در پایان نخستین روز این همایش از مجموعه‌های «دانانی»، «ثاقب معبر»، «سلام»، «ریحانة النبی»، «فرهنگ اول»، «خانه حجاب صدف»، «سبک زندگی طیبه» و خانم‌ها و آقایان اشراقی و مرشدزاده تقدیر شد.
پس از آن از کتاب «صنایع فرهنگی» رونمایی شد و حجت‌الاسلام براتیان بر نگاه جهانی به فعالیت‌های فرهنگی و فعالیت‌های مذهبی با نگاه به مخاطب بین‌المللی تاکید کرد.
در پایان نیز فروشگاه «زندگی بهشتی» موسسه فرهنگی شهدای انقلاب(سرچشمه) با حضور حاج حسین یکتا، حجت‌الاسلام زائری و مسئولان همایش افتتاح شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار