امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۲۱:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109219
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۱۸
تعداد بازدید: 135
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «گئورا آیلاند»، فرمانده نظامی ارشد بازنشسته  و مشاور امنیت ملی اسرائیل خلال ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «گئورا آیلاند»، فرمانده نظامی ارشد بازنشسته  و مشاور امنیت ملی اسرائیل خلال سال‌های 2004 تا 2006  طی تحلیلی که

در یک اندیشکده صهیونیستی منتشر شده است، گفت: «بی‌شک اسرائیل از مهندسی تونل‌های گسترده زیر زمینی حماس آگاه نبود. بی‌شک باید گفت که پس نهادهای جاسوسی و اطلاعاتی اسرائیل به چه کاری مشغول بوده‌اند و صدها تونل مجهز و پیشرفته حماس چه زمان و با چه امکاناتی ساخته شده‌اند. این در حالی است که غزه سال‌ها در تحریم و محاصره به‌سر می‌برده است.»

آیلاند در ادامه گفت: «در ماجرای غزه، «شین بت»، «امان»، رکن اطلاعاتی ارتش و «موساد »، سازمان جاسوسی خارجی اسرائیل حریفی قدرتمند در برابر خود دیدند و جمهوری اسلامی و بازوانش در خاورمیانه(حزب الله)، نهادهای اطلاعاتی اسرائیل را به چالش کشیده و بسیار حرفه‌ای عمل کرده و موفقیت‌های بسیاری را بدست آورد‌ند.»

آیلاند در ادامه تحلیل خود از نبرد اخیر غزه افزود: «ما همه راهکارها را درباره پیامدهای عملیاتی حماس در استفاده از تونل‌ها لحاظ  نکردیم. منابع اطلاعاتی اسرائیل مواردی چون مقاومت بتون‌ها و برخی موارد مهم فنی دیگر را در نظر نگرفتند.»

از سوی دیگر «جاناتان شانزر»، کارشناس ارشد اندیشکده آمریکایی دفاع از دموکراسی نیز در این زمینه گفت: «شکی نیست که تا پیش از حمله به غزه تل‌آویو از تعداد تونل‌ها و پیچیدگی آن‌ها آگاهی نداشته است. صدها تونل در غزه، با مواد اولیه و عرض‌های کم حفر شده‌اند. تونل‌هایی که به برق و خروجی‌های بسیار مجهز بودند و ضرورت دارد تا نهاد‌های اطلاعاتی اسرائیلی توضیح دهند که چگونه و از چه راه‌هایی هزار‌ها تن سیمان  جهت بتون ریزی وارد غزه شدند. ارتش و نهادهای اطلاعاتی اسرائیل نتوانستند اطلاعات دقیقی را در زمینه تعداد و تجهیزات موجود زیر زمین‌های غزه بدست آورند و تهدیدی که به عمل آمد باعث شرمندگی سران اسرائیل بود.»

وی در خاتمه افزود: «نیروهای مسلح مصر و سوریه نیز در دهه  70 میلادی با استفاده از اصل غافلگیری توانستند به صحرای سینا و ارتفاعات جولان حمله کنند بنابر این مقام‌های اسرائیلی می‌دانند که این رویداد اخیر در مقابل حماس دیگر نباید رخ دهد زیرا این امر آغازی بر  پایان موجودیت اسرائیل خواهد بود. از سوی دیگر درگیری‌های اخیر غزه نشان دادند که ایران توانسته است به نقاط آشکار و ضعف سامانه ضد موشکی گنبد آهنین اسرائیل پی ببرد.

نیروهای اطلاعاتی ایران همچنین توانستند نقش مهمی را در کمک به حماس ایفا کنند و هنوز نحوه عملیات آن‌ها برای دستگاه‌های اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیل و غرب ناپیدا است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها