امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۷:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109248
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۱۸
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اواسط فروردین ماه سال 93 بود که خبر لغو مجوز تحصیل تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اواسط فروردین ماه سال 93 بود که خبر لغو مجوز تحصیل تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کشور نروژ منتشر شد.

به ادعای پلیس امنیت ملی نروژ، اصلی‌ترین دلیل اخراج این دانشجویان، تحصیل آنها در رشته‌های فیزیک هسته‌ای و فناوری‌های نوین مرتبط نظیر الکترونیک، متالوژی و مکانیک بوده است. همچنین دیگر مسئولین نروژ بهانه اخراج دانشجویان ایرانی را تحریم‌های سازمان ملل، آمریکا و اروپا در رابطه با برنامه‌های هسته‌ای و نظامی ایران عنوان می‌کنند و ترس از اینکه از طریق دانشجویان ایرانی دانش و فناوری حساس در اختیار این برنامه‌ها قرار بگیرد.

این درحالی است که هرگز خبر و یا مدرکی در مورد جاسوسی و یا انتقال دانش‌های حساس از طریق دانشجویان ایرانی به خارج از کشور نروژ مخابره نشده است.

نقوی حسینی نماینده مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ای درخصوص علت اخراج دانشجویان ایرانی در نروژ گفته است:شکست‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و رژیم صهیونیستی در مذاکرات هسته‌ای دولتمردان این کشورها را عصبانی کرده است و آنها تلاش می‌کنند با ایجاد رعب و وحشت در میان دانشجویان ایرانی و اخراج آنها از کشورهای مختلف مانع ارتقای سطح علمی آنها شوند.

حال آنچه که جای سوال دارد، انفعال وزارت علوم درخصوص اخراج دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در نروژ است. موضوعی که با توجه به حساسیت و تلاش‌های این وزارت‌خانه به برگرداندن دانشجویان ستاره‌دار داخلی به دانشگاه و عدم اقدام موثر برای حل مشکل دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در نروژ، اعتراض جامعه دانشگاهی را برانگیخته است.

علی بیانی دبیر دفتر تحکیم وحدت با بیان اینکه دانشجویان ایرانی شاغل در نروژ جزو شهروندان و منافع ملی این کشور محسوب می شوند، از وزارت علوم خواست با برقراری ارتباط و تعاملات با دانشگاه‌ها و مسئولان کشور نروژ، برای رفع مشکلات دانشجویان ایرانی تلاش کند.

در همین رابطه مرندی عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با بیان اینکه آیا هنوز هم باید برای اعتماد‌سازی در دفاع از اتباع و دانشجویانمان که در نروژ مشغول به تحصیل هستند، کوتاهی کنیم، خطاب به وزارت علوم گفت: همان‌طور که در بحث دانشجویان ستاره‌دار در داخل حساسیت نشان می‌دهید، لازم است در حمایت از دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور نیز همین حساسیت را به خرج دهید.

«حمیده کفاش» دانشجوی دکتری مهندسی مواد در «دانشگاه علوم و فناوری نروژ» که تا 15 سپتامبر به بهانه تحریم‌های غرب علیه ایران مجبور است نروژ را ترک کند در مصاحبه با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در انتقاد از مسئولان ایرانی که هیچ‌ اقدامی برای آنها صورت نداده‌اند، گفت: ما شهروندان ایرانی هستیم. مقامات نروژی می‌گویند که ما به دلیل تحریم‌ باید کشورشان را ترک کنیم و به هر حال تحریم موضوعی است که به ایران بر می‌گردد و در واقع آنها (نروژ) با یک دلیل بی‌پایه و اساس می‌خواهند ما را اخراج کنند و مورد یک رفتار تبعیض آمیز قرار گرفته‌ایم.

در همین رابطه فریدون مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم در گفت‌وگو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;   درخصوص رفع مشکل دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل تنها به تلاش‌های صورت گرفته توسط این وزارت‌خانه برای «بررسی وضعیت دانشجویان ایرانی در نروژ» اشاره می‌کند، درحالی که موضوع اخراج دانشجویان ایرانی در نروژ از فروردین ماه امسال مطرح بوده است.

در همین رابطه احمد غلامی معاون بورس و دانشجویان خارج سازمان دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه محرومیت این دانشجویان به دلایل سیاسی بوده است مسئولیت پیگیری این مسئله را از دوش وزارت علوم برداشت.

این درحالی است که دانشجویان ایرانی اخراج شده از نروژ از وزارت خارجه بخاطر عدم اقدام مناسب برای حل این مشکل گله کرده‌اند.

«هما حامدی»، یکی از دانشجویان ایرانی که موفق به دریافت ویزا برای ادامه تحصیل در نروژ به بهانه تحریم‌های اتحادیه اروپا نشده است، در مصاحبه با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از دولت و بی‌اعتنایی مقامات وزارت خارجه به این موضوع گله و شکایت کرد و گفت که شخصاً به «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران نامه داده اما هیچ جوابی دریافت نکرده است.

وی همچنین با اشاره به مراجعه‌اش به قسمت دانشجویی وزارت خارجه ایران، گفت: در آنجا گفته شد که این مسئله پیگیری می‌شود اما هیچ پیگیری صورت نگرفت و فقط به این بسنده می‌کنند که داریم پیگیری می‌کنیم.

البته مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان از برطرف شدن مشکل تبدیل روادید موقت تعدادی از دانشجویان ایرانی در کشور نروژ خبر داد و اعلام کرد: انتظار می‌رود با اقدامات سازنده دولت نروژ مشکل افراد باقیمانده نیز حل شود.

حال توقع می‌رود وزارتخانه‌های مرتبط با این موضوع تمام تلاش خود را در دفاع از حقوق دانشجویان ایرانی در نروژ بکار گیرند و از مجاری قانونی برای حل این مسئله اقدام کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها