امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۱:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109254
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۱۸
تعداد بازدید: 73
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه شب گذشته در برنامه رویداد رادیو گفت‌وگو در این باره که ایران با کاهش ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه شب گذشته در برنامه رویداد رادیو گفت‌وگو در این باره که ایران با کاهش تولید سانتریفیوژها به 7000 دستگاه موافقت کرده یا نه گفت: این اخبار به هیچ وجه صحت ندارد و مردم نباید به فضاسازی رسانه‌های غربی که با انگیزه‌های مختلف انجام می‌دهند، اهمیت بدهند. بر اساس آنچه در مذاکرات اتفاق افتاده بر روی هیچ عددی تاکنون موافقت نشده است و من هم این اعدادی را که مطرح کرده‌اند تأیید نمی‌کنم.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشور در مورد سرفصل‌هایی که در مذاکرات قبلی ژنو درج شده بود، گفت: در توافق ژنو یکسری تعهدات را ایران و یکسری را کشورهای 1+5 قبول کردند. هدف از برگزاری این مذاکرات ایجاد فضای مناسب برای مذاکرات اصلی بوده به نوعی که می‌توان نام آن را توافقنامه آتش بس گذاشت که زمان آن شش ماه بود و در آن هر کدام از طرفین یک سری اقدامات انجام می‌دهند که بتوان مذاکره کرد که البته دیدید که در این توافق شش ماهه مذاکرات به پایان نرسید و چهار ماه دیگر تمدید شد.

عراقچی درباره تعهدات این توافقنامه گفت: عدم اضافه کردن و متوقف کردن تحریم‌هایی که قرار بود اضافه شود، عدم گسترش تحریم‌ها، تعلیق بخشی از تحریم‌ها مثل تعلیق طرح پتروشیمی، تعلیق صنایع خودرو، طلا و اجناس گرانبها و ایجاد کانال‌های بانکی برای تعاملات مربوط به کالاهای اساسی و آزاد شدن بخشی از پول‌هایی که مسدود شده؛ از جمله اقداماتی بود که قرار شد طرف مقابل انجام دهد.

وی ادامه داد: همچنین ایران هم قبول کرد به تعداد سانتریفیوژها اضافه نکنیم و با سانتریفیوژهای موجود کار کنیم، لذا غنی سازی 20 درصدی را متوقف کردیم و مواد تولید شده را به اکسید تبدیل کردیم یا رقیق سازی کردیم و نیز قبول کردیم یکسری اقدامات نظارتی در این مدت انجام شود.

عراقچی در ادامه افزود: این اقدامات فی النفسه ارزش خاصی ندارد و فقط برای مساعد کردن فضای مذاکره است. اگر مذاکرات تا 24 نوامبر شکست بخورد تمامی این اقدامات به حالت قبل برمی‌گردد.

وی ابراز امیدواری کرد تا هفته پایانی نوامبر تیم مذاکره کننده بتواند به توافق جامعی برسد که همه مسائل و مشکلات با آن حل شود و نتیجه این شود که همه تحریم‌ها برداشته شود.

عراقچی درباره اهمیت رایزنی‌های ظریف با کاترین اشتون گفت: دیپلماسی و پیشبرد سیاست خارجی کار بسیار گسترده و پرحوصله‌ای است. تماس‌های بسیار زیادی باید صورت بگیرد، جلسات متعددی باید برگزار شود و رفت و آمدهایی باید انجام شود تا به تدریج دیدگاه‌ها عوض شود و اهداف سیاست خارجه تأمین شود که این یک کار پرحوصله و مستمر است.بعد از توافق ژنو در دولت جدید یک کار پردامنه آغاز شد که تماس با همه کشو‌ر‌هایی که با آنها روابط دوستانه داشتیم و برقراری ارتباط جدید با کشورهای غربی و اروپایی از این جمله بود که این روابط جهت ایجاد فضایی جدید برای همکاری و ایجاد فضای مبتنی بر همکاری بود تا مذاکرات از روی تنش و اختلاف نباشد و دیگر آنها نتوانند ایران را در آن فضا به یک تهدید بین‌المللی متهم کنند تا در نهایت فضای ایران هراسی و شیعه هراسی شکسته شود که لازمه این‌ها همان تماس‌های مستمر و طولانی بود.

معاون وزیر امور خارجه افزود: ظریف در سفرهای متعددی که داشتند در بروکسل به غیر از گفت‌وگو با اشتون با مقامات اتحادیه اروپا و مقامات بلژیکی ملاقات کردند و همچنین به لوکزامبورگ و رم هم رفتند که تماس با رم خیلی خوب بود و من نیز همزمان به فرانسه رفتم و با مقامات آن کشور ملاقات داشتم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در پاسخ به این سؤال که آیا نقش امریکایی‌ها در مذاکرات هسته‌ای پر رنگ است یا خیر پاسخ داد : هم بله و هم خیر. بله از این جهت که بخش عمده ای از تحریم ها، تحریم‌های یکجانبه آمریکا است و به هر حال در مذاکراتی که به رفع تحریم‌ها منجر می شود آمریکا نقش پر رنگی دارد و خیلی مسائل با آنها حل و فصل می شود. بعد دوم هم این است که با بقیه اعضای 1+5 روابط سیاسی داریم و همچنین رفت و آمدهای سیاسی بین ما وجود دارد که به غیر از انگلیس در کشورهای دیگر کاردار و سفیر داریم و تماس‌های ما مستمر است و هر موقع بخواهیم می‌توانیم با آنها تماس برقرار کنیم؛ اما با آمریکایی‌ها روابط دوجانبه نداریم و باید به یک کشور ثالث برویم و این برای رسانه‌ها ایجاد جاذبه می‌کند. در واقع چیزی بیشتر از آنچه در اعضای دیگر داریم نیست با آنها هم همین رایزنی‌ها را داریم.هدف هم آماده شدن برای دور جدید مذاکرات است که قرار است در نیویورک از 18 سپتامبر آغاز شود که در این فاصله همه رایزنی ها با اعضای 1+5 ادامه دارد.

عراقچی در مورد سفر حسن روحانی گفت: رئیس جمهور هنوز تصمیم نهایی برای سفر را اعلام نکرده‌اند اگر به این جمع بندی برسند، سفر در مورد سازمان ملل است و سخنرانی خواهند داشت و ملاقات دوجانبه خواهند داشت و ربطی به مذاکرات هسته‌ای ندارد.

وی درباره عدم پذیرش ابوطالبی به عنوان نماینده ایران گفت: ما در این مذاکرات فقط به انرژی هسته‌ای می‌پردازیم و موضوع دیگری را دخیل نمی‌کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها