امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۴:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109271
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۵۹
تعداد بازدید: 89
دکتر سید داود آقایی در گفت‌و گو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در لزوم ایجاد دادگاه‌های بین‌المللی در محاکمه حامیان داعش گفت: ...

دکتر سید داود آقایی در گفت‌و گو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در لزوم ایجاد دادگاه‌های بین‌المللی در محاکمه حامیان داعش گفت: در این زمینه در واقع

ابتدا باید یک کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود و وظیفه آن نیز تحقیق در مورد علل و عوامل بروز یک حادثه است. منطقه خاورمیانه دچار یک التهاب ناشی از ظهور یک گروه ارتجاعی تروریست شده است که بی مهابا و بدون توجه به هر گونه ضابطه و اقدام به کشتار زده و این کشتار همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: باید معلوم شود که این گروه از کجا شکل گرفته و چگونه رشد یافته است.

بی تردید یک همچنین گروهکی که بتواند در دو کشور عراق و سوریه دست به توسعه طلبی سرزمینی بزند و بخش‌هایی از سرزمین عراق و سوریه را در دست بگیرد و ادعای تشکیل خلافت بکند، از سوی کشورها و دولت‌هایی در خارج حمایت می‌شوند و پشت گرم و مستظهر به قدرت‌هایی هستند که اینچنین دست به کشتار می‌زند. باید قضیه ریشه‌یابی شود و در این‌جا دولت‌هایی حامی این گروهها هستند.

این استاد دانشگاه افزود: علائم و شواهد نشان می‌دهد که موضع گیری این گروه تکفیری نه در جهت مقابله با رژیم صهیونیستی بلکه همه حرکات و اقدامات این گروه در یک جهت خاص و تأمین منافع این رژیم است. گروه‌های تکفیری علیه منافع سوریه، عراق و ایران دست به کار شده اند و ما در این مورد یک تجربه تاریخی داریم که غرب یک گروه تروریستی را به وجود آورد و تجهیز کرد آن هم ایجاد گروهک تروریستی القاعده پس از حمله شوروی به افغانستان است.

دکتر آقایی در مورد همراهی غرب با تشکیل چنین کمیته حقیقت یابی گفت: آن‌ها نمی‌توانند مخالفت کنند. گرچه غرب در مورادی از گروه‌های تررویستی به عناون ابزاری برای دست یابی به اهداف خود استفاده کرده است. ولی واقعیت امر این است که این گروهها می‌توانند تهدید کننده مناقع قدرت‌هایی چون آمریکا و غرب باشند؛ به شرطی که استدلال ها منطقی باشد و جنبه‌های سیاسی وارد موضوع نشود؛ غرب هم نمی‌تواند مانع تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شود.

استاد رشته حقوق بین‌الملل ادامه داد: بزرگترین حامی القاعده، آمریکا بود و هنگامی که القاعده بر علیه منافع آمریکا دست به اقدام زد، آمریکا نیز درصدد مقابله با آن بر آمد. در مورد داعش و دیگر گروههای تکفیری نیز همچنین است. کشورهای غربی از داعش و النصره در سوریه حمایت می کردند ولی اکنون این گروهها به بهانه‌ای علیه کشورهای غربی و آمریکا تبدیل شده اند و غرب دیگر نمی‌تواند از این گروهک‌ها حمایت کند.

دکتر داود آقایی در مورد اینکه چه سازمان هایی باید متولی تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در مورد حامیان و ریشه‌های پیدایش داعش شوند توضیح داد: معمولا سازمان ملل متحد می تواند متولی این امر باشد و این روزها گروهک تروریستی داعش عامل جدی برای تهدید صلح و امنیت بین المللی به حساب می آید و طبق ماده 24 منشور سازمان ملل شورای امنیت متولی حفظ صلح و امنیت بین المللی است و ازین رو از سازمان ملل انتظار می رود در مورد هر عاملی که مخل صلح و امنیت کشورهاست اقدام کند و تشکیل کمیته حقیقت‌یاب نیز در این راستا تعریف می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار