امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۷:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 109295
تاریخ انتشار: ۱۷ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
گروه سیاسی - پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فرود اضطراری یک هواپیمای نیروهای ناتو که 100 نظامی آمریکایی مسافر آن بودند و انعکاس خبر روحانی در ...

گروه سیاسی - پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، فرود اضطراری یک هواپیمای نیروهای ناتو که 100 نظامی آمریکایی مسافر آن بودند و انعکاس خبر روحانی در مشهد مبنی بر خروج کشور از رکود مهمترین سرخط‌های خبری روزنامه‌های امروز بود.

*اعتماد

«کنایه و گلایه آیت الله مصباح» عنوان تیتری است که روزنامه اعتماد برای اظهارات آیت الله مصباح درباره وحدت اصولگرایان و شیوه آن داشته است.

در ابتدای این گزارش آمده:‌ این روزها هر چقدر اصلاح‌طلبان روی سیکل وحدت و انسجام حرکت می‌کنند رقبای اصولگرایشان اوضاع و احوال خوبی ندارند تا جایی که هر روز گره‌های جدیدی بر گره‌های پیشین اضافه می‌شود. در جدیدترین این اتفاقات آیت‌الله مصباح‌یزدی از نسخه انتخاباتی جبهه پایداری دفاع کرد تا مشخص شود که اصولگرایان در غیاب شیخ نامدار خود راه سخت و پیچیده‌یی را برای رسیدن به وحدت عملی و نه شعاری در فضای سیاسی کشور پیش روی خود دارند.

آیت الله مصباح درباره وحدت اصولگرایان گفته است: اینکه چند نفر در مجلسی خصوصی تصمیم بگیرند و بعد بگویند‌ هر کس مخالفت کند، وحدت شکنی کرده، نه روشی دینی است و نه عقلانی و نه اصولگرایی، بلکه نوعی فریبکاری است.

روزنامه اعتماد همچنین برای سخنرانی دیروز روحانی در جمع مردم مشهد مقدس تیتر «روحانی: از رکود عبور کرده ایم» را انتخاب کرده است.

«فرود اضطراری آمریکایی ها در بندرعباس» عنوان تیتر روزنامه اعتماد از به زمین نشاندن یک فروند هواپیمای حامل سربازان ناتو در بندرعباس است.

این روزنامه در اینباره نوشته است:‌ این‌بار یک هواپیمای اماراتی با «140 سرنشین» که 110 تن از آنان امریکایی بودند؛ مهمان ناخوانده‌یی که این‌بار به علت نداشتن مجوزهای لازم در فرودگاه بندرعباس به زمین نشانده شد و چند ساعت بعد مجددا به سمت دوبی پرواز کرد.

روزنامه اعتماد همچنین در گزارشی در صفحه داخلی خود با عنوان «واکنش دولت یازدهم به حکم معاون اول دولت دهم» نوشت: کابینه‌یی که روزی خط قرمز محمود احمدی‌نژاد بود هرچند تلاش زیادی دارد تا اشل «کابینه» بودن خود را با برگزاری جلسات منظم و هفتگی حفظ کند، اما به نظر می‌رسد که دیگر نمی‌تواند خصوصیت «خط قرمز» بودن خود را داشته باشد. آنچنان غیرقابل باور نیست که چندی بعد یکی دیگر از مردان کابینه محمود احمدی‌نژاد روانه اوین شود و این خط قرمز زیر پا گذاشته شود.

در ادامه این گزارش آمده است: روز گذشته اکبر ترکان در پاسخ به این سوال که با توجه به سخنان مسوولان دولت فعلی مبنی بر بروز تخلفات مالی در دولت گذشته، برخورد این تخلفات مالی ادعایی چطور باید باشد، گفت: کدام مسوولان دولت قبل؟ مگر معاون اول رییس‌جمهور سابقه فساد دارد؟ اختلاس دارد؟او که با مزاح به صحبت‌های خود ادامه می‌داد، ابراز کرد: مگر در دولت پاک‌دستان اختلاس و فساد مالی رخ داده است؟ نکند این مباحث را بدون مبنا اعلام می‌کنید؟

«تلاش برای زنده کردن طرحی قدیمی مجلس برای غنی سازی 60درصدی» عنوان گزارش روزنامه اعتماد از طرح نمایندگان برای الزام دولت به غنی سازی 60 درصدی در صورت عدم پایبندی غرب به تعهداتش است.

در این گزارش با انتقاد تلویحی از این طرح آمده است: زنده کردن طرحی که نخستین‌بار 9 ماه پیش در مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود در شرایط فعلی کمی عجیب به نظر می‌رسد. تعداد امضاها بالاست و مشخص نیست که امضاهای جدیدی اخذ شده یا همان امضاهای 9 ماه پیش مجددا در دستور کار قرار گرفته است.

«رسیدگی به فساد در بورسیه ها را ادامه دهید» عنوان مطلبی است که در ستون حرف روز این روزنامه درج شده است. در این مطلب آمده است: استیضاح‌کنندگان در روز استیضاح سخنی از بورسیه‌های غیرقانونی بر زبان نیاوردند. آنان که از 9 سال پیش با شعار دست‌های پاک آمدند تا ریشه فساد را در کشور برچینند، نوبت به ام‌الفساد، یعنی رانت علمی که رسید سکوت معناداری کردند.

*وطن امروز

«فرود اجباری هواپیمای ناتو» تیتر روزنامه وطن امروز از ماجرای فرود هواپیمای حامل سربازان ناتو است.

روزنامه وطن امروز در ستون یادداشت روز خود در مطلبی به قلم سید عابدین نورالدینی با عنوان «کدخدا دیگر کدخدا نیست» نوشته است: اینکه آمریکایی‌ها در سراشیبی افول، همچنان به دنبال تحقیر ملت ایران هستند و به‌رغم توافق ژنو، «اقدامات زشت» علیه ایران انجام می‌دهند؛ موضوع پیچیده‌ای برای ما نیست. اینکه چرا برخی در کشور ما در برابر آمریکای ضعیف همچنان مردد هستند نیز موضوع پیچیده و پنهانی نیست.

روزنامه وطن امروز همچنین در صفحه داخلی خود در مطلبی با عنوان «اشک هایی برای دیپلماسی» به موضوع دانشجویان ایران اخراج شده از دانشگاه در نروژ اشاره کرد و نوشت: ماجرای اخراج این دختر دانشجوی ایرانی اما در نروژ همچنان خبرساز است. پنجشنبه شب تلویزیون ملی نروژ برنامه‌ای کوتاه درباره سرنوشت حمیده کفاش منتشر کرد که همه را در این کشور تحت تاثیر قرار داد.

در ادامه این گزارش آمده است: فارغ از هرگونه جناح‌بندی سیاسی و انتقاداتی که به عملکرد وزارت امور خارجه در موضوعات مختلف وارد است؛ باید فکری به حال این دانشجویان ایرانی شود. احضار سفیر نروژ به وزارت امور خارجه و برخورد قاطعانه با این قبیل خوش‌رقصی‌های نروژی‌ها برای مقامات آمریکایی، کمترین اقدام ممکن در این باره است.

*شرق

روزنامه شرق برای فرود هواپیمای حامل نظامیان ناتو در بندر عباس تیتر «فرود خبرساز» را انتخاب کرده است. در گزارش شرق از این فرود آمده است: اختلافات عمیق و مناقشات بین‌المللی می‌تواند هر موضوع ساده‌ای را به مساله‌ای پیچیده و تیتر داغ روزنامه‌های دنیا تبدیل کند. این روزها دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی در ژنو مشغول مذاکرات دوجانبه در مورد پرونده هسته‌ای ایران و مسایل منطقه‌ای هستند. اما اختلافات دیرینه، هنوز حرف اول را در نگاه و برداشت رسانه‌های جهان در مورد روابط دو کشور می‌زند. همین موضوع باعث شد خبر فرود یک هواپیمای آمریکایی در بندرعباس، به سرعت به «تیتر یک» اکثر رسانه‌های دنیا تبدیل شود و تعابیر و تحلیل‌های مختلفی را به‌دنبال بیاورد.

«تخلف 729 میلیارد تومانی در پرونده بورسیه های غیرقانونی» تیتر روزنامه شرق از اظهارات نایب رئیس فراکسیون دانشگاهیان مجلس است.

روزنامه شرق همچنین از اظهارات روز گذشته آیت الله مصباح یزدی درباره وحدت اصولگرایان تیتر زده است «دفاع مصباح از عملکرد پایداری در انتخابات 92»

در گزارش این روزنامه از اظهارات آیت الله مصباح آمده است: آیت‌الله مصباح‌یزدی آب پاکی را بر دستان سیدرضا تقوی ریخت و با عباراتی متفاوت به او فهماند که از وحدت جبهه پایداری با جریان اصولگرایی خبری نیست.

این گزارش در ادامه سعی کرد که وحدت میان اصولگرایان را با توجه به اظهارات آیت الله مصباح غیر قابل انجام عنوان کند.

*کیهان

روزنامه کیهان در تیتر یک خود با عنوان «30درصد صهیونیست ها مهاجر فلسطین اشغالی را ترک می کنند» به موضوع مهاجرت معکوس از سرزمین های اشغالی پرداخت.

این روزنامه همچنین با تیتر «هواپیمای حامل نظامیان ناتو وادار به فرود در بندرعباس شد» خبر این فرود را پوشش داد.

روزنامه کیهان در یادداشتی در ستون یادداشت روز خود با عنوان «جای شاکی و متهم عوض شده!» به موضوع بکارگیری اپراتور نسل سوم از سوی وزارت ارتباطات اشاره کرده و نوشت: مدتی است جنجال بر سر استفاده و ترویج «نسل سوم شبکه مخابراتی» بار دیگر بالا گرفته و هر روز از گوشه‌ای سخنی به گوش می‌رسد. در این بین ظاهراً آرایش رسانه‌ای خاصی هم شکل گرفته تا فارغ از اصل ماجرا و فارغ از نیاز جدی و واقعی مردم و جامعه به خدمات اینترنتی، فضای خاص خود را ترسیم کنند و تقسیم‌بندی خاصی را به جامعه القا کنند.

کیهان در ستون اخبار ویژه خود در مطلبی با عنوان «ما اصلاح طلبان تا کی می خواهیم افسانه ببافیم؟!» نوشت:‌ روزنامه هفت صبح با اشاره به شکست اخیر طیف متبوع خویش در انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر تهران نوشت: اصلاح‌طلبان هر ستی که می‌برند چنان فریاد شادمانی و هل من مبارز سر می‌دهند که فراموش می‌کنند برای امتیاز بعدی باید تمرکز داشته باشند. از موفقیت‌هایشان افسانه می‌سازند و یادشان می‌رود که بازی ادامه دارد. این داستان مختص امروز و ماجرای انتخاب رئیس شورای شهر نیست. از همان سال 76 که به قدرت رسیدند، همیشه با شور و شعف غیرقابل کنترل سیاستمداران این جناح رو به رو بوده‌ایم که معمولاً ختم به یک شکست سخت می‌شود.

این روزنامه در مطلب دیگری با عنوان «حزب منحله تقصیر شکست را به گردن محسن هاشمی انداخت» به اظهارات آذر منصوری درباره شکست اصلاح طلبان در انتخابات هیات رئیسه شورای شهر اشاره کرد و نوشت:‌ آذار منصوری با اشاره به نامزدی محسن هاشمی از سوی اصلاح‌طلبان برای تصدی شهرداری تهران و رقابت ناکام وی با قالیباف خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان محسن هاشمی را در مقابل قالیباف قرار دادند و همین مسئله، اجماع و اتفاق اصولگرایان را برای رأی به قالیباف دوچندان کرد.

*آرمان امروز

«از رکود خارج شده‌ایم» تیتر یک آرمان امروز است که مطابق دیگر روزنامه‌های صبح امروز به انعکاس سخنان دیروز روحانی در مشهد پرداخت.

«102 مهمان ناخوانده در بندرعباس» تیتری است که این روزنامه برای پوشش جزئیات فرود اجباری هواپیمای آمریکایی در ایران انتخاب کرده است.

این روزنامه در شماره امروز خود گفتگویی با آیت الله موسوی بجنوردی انجام داده که تیتر «العفو العفو گفتن پس از بردن آّروی فرد معنا ندارد» را برای آن برگزیده است.

موسوی بجنوردی در این مصاحبه ضمن تاکید بر مخالف بودن اصطلاح اقتصاد اسلامی گفت: این درست نیست که اقتصاد را تقسیم کنیم و بگوییم یک اقتصاد سوسیالیستی است و یک اقتصاد سرمایه داری است و یک اقتصاد اسلامی است.این تقسیمات اصلا درست نیست.چون اقتصاد معنای خاص خودش را دارد و جریان این اقتصاد به همان مفهوم خودش در جامعه سوسیالیستی به یک نحو و در جامعه سرمایه داری به یک روش اجرا می شود و در جامعه اسلامی که نظام اسلامی بر اساس عدالت اجتماعی است به یک شکل اعمال می شود.پس وقتی می گوییم اقتصاد اسلامی باید دانست که اسلامی نباید قیدی برای اقتصاد باشد بلکه باید ظرف باشد.

وی در ادامه این گفتگو با اشاره به رواج برخی صفات رذیله مانند دروغ و تهمت در جامعه حل این معضل را وظیفه دولت دانست و گفت: مسئولان باید تدبیری بیاندیشند که رسانه ها این فرهنگ تهمت زدن و افترا و آبروریزی یا دروغ گفتن را ترک کنند.

«برخی دوست دارند دولت روحانی در تنگنا باشد» عنوان گفتگویی است که این روزنامه با علی تاجر نیا انجام داده است.

تاجرنیا دراین گفتگو اظهار داشت: استیضاح فرجی دانا با وجود اینکه کار خوشایندی نبود باعث شد که نوعی تجربه در دولت و شخص آقای رئیس‌جمهور و رئیس مجلس شکل بگیرد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ضمن انتقاد از عدم حضور روحانی در جلسه استیضاح مدعی است که جریان اصولگرایی هم در این قضیه متضرر شد و رابطه حسنه این جریان با دولت تا حدودی تیره شد.

*سیاست روز

«تاب خوردن آژانس با طناب پوسیده آمریکا» عنوان تیتر یک روزنامه سیاست روز است که به ارزیابی کارشناسان از تناقضات گزارش جدید آژانس پرداخته است.

آژانس در گزارش منتشر شده خود عنوان داشته که ایران هنوز به دو مورد از 5 تعهد خود در زمینه اعتماد سازی عمل نکرده است و این در حالی است گزارش‌های قبلی آژانس بین المللی انرژی اتمی به خصوص پس از توافق ژنو بر صداقت رفتاری و برداشتن گام‌های اعتماد ساز از سوی ایران مهر تایید زده بود.

«حراج صندلی سفیر» عنوان سرمقاله این روزنامه به قلم مهدی رجبی است که می نویسد:‌شهریور ماه از راه رسیده و حالا عده ای از ماندگان و بازماندگانی که در مجلس ششم به دنبال نوشاندن جام زهری دیگر بر انقلاب بودند در تدارک آن هستند تا پیش از حضور احتمالی رئیس‌جمهور در اجلاس سالانه سازمان ملل از سر ناچاری شخص دیگری را جایگزین سفیر معرفی شده ایران کنند تا اینطوری به نتجه برد-برد برسند.

نویسنده در ادامه می نویسد: عجب آنکه آنها توپ را در زمین جماعت دیگری می اندازند و به دولت این اتهام را وارد می کنند که خودش چنین نمی خواهد و یک جریان خاص به دولت فشار می آورد که دولت کوتاه نیایید.دولت از چه کوتاه بیاید؟ از همه تاکیدات و اصرار خود مبنی بر تغییر نماینده قانونی خود؟ از زورگویی یک دولت استکباری؟ از حق قانونی خود؟ از بی مسئولیتی سازمان به اصطلاح ملل؟

*ابتکار

روزنامه ابتکار امروز همچنان القای استیضاح وزرای دولت روحانی توسط نمایندگان را در دستور کار دارد و در مطلبی با عنوان «احتمال استیضاح وزیر مدرسه‌ها در ماه مهر» می‌نویسد: در حالی انتشار خبری درباره استیضاح وزیر آموزش و پرورش با امضای بیش از 50 نماینده مجلس دست به دست و دهان به دهان می‌چرخد که هنوز سه هفته از استیضاح وزیر علوم نگذشته است و وزیری که نهادهای آموزشی و به ویژه مدارس کشور زیر نظر وزارتخانه‌اش اداره می‌شوند در آستان بازگشایی آنها تهدید به استیضاح شده است. اصرار مجلس بر استیضاح وزرای علوم و آموزش و پرورش در شرایطی از سوی برخی نمایندگان در حال پیگیری است که کمتر از دو هفته به آغاز سال تحصیلی جدید باقی مانده است و بنا به گفته بسیاری از کارشناسان و گزارش‌ها و یادداشت‌های رسانه‌ای، التهاب آفرینی در فضای آموزشی کشور در این بازه زمانی حساس، می‌تواند تبعات قابل توجهی در پی داشته باشد.

این روزنامه مدعی است که دلیل استیضاح وزیر آموزش و پرورش نیز، انتصاب‌های وی در وزارتخانه متبوعش است، همان دلیلی که در ظاهر امر علت اصلی استیضاح وزیر علوم بود و وزارت را از وی گرفت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها